‘DELO’ Juncker će biti ‘kormilar arbitražne barke’

Autor:

epa06059354 President of the European Commission Jean-Claude Juncker speaks as world leaders gather for the European Ceremony of Honour for late former German chancellor Helmut Kohl in Strasbourg, France, 01 July 2017. Kohl, widely regarded as the father of German reunification in 1990, died on 16 June 2017 at his home in Ludwighshafen, Germany. He was the sixth chancellor of the Federal Republic of Germany from 1982 to 1998.  EPA/PATRICK SEEGER

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pozvat će do kraja siječnja na razgovore u Bruxelles premijere Slovenije i Hrvatske, Miru Cerara i Andreja Plenkovića, piše u srijedu ljubljansko “Delo”.

U članku “Juncker kao kormilar arbitražbne barke”vodeći slovenski list piše da se Juncker u rješavanje arbitražnog spora dviju država trebao uključiti pošto je Zagreb odbacio ranije predloženu posredničku misiju potpredsjednika Komisije Fransa Timmermansa s kojim Hrvatska nije željela razgovarati.

Pozivajući se na slovenske izvore list piše da je u Komisiji to izazvalo dosta nelagode

Kako su isti izvori za “Delo” naveli prilikom jučerašnjeg boravka predsjednika Boruta Pahora u Bruxellesu, Slovenija inzistira da bi Juncker morao inzistirati na sazivanju takvog sastanka s oba premijera i u slučaju da bi iz Zagreba “dolazili signali da ne želi razgovarati o implementaciji presude”.

Pahor je u utorak na brifingu za slovenske novinare kazao da je sugovornike u Bruxellesu opomenuo da Hrvatska neprihvaćanjem implementacije arbitražne odluke krši svoj pristupni ugovor s Europskom unijom i pravo EU-a, što bi moglo biti temelj za eventualnu tužbu protiv Hrvatske.

Pahor očekuje da će biti potrebno više sastanaka slovenske i hrvatske strane na visokoj razini i da treba ustrajati ako prvi pokušaj i ne bude uspješan, no da će arbitražna presuda u svakom slučaju na kraju ostati važeća.

“Slovenija ima arbitražnu presudu, a Hrvatska obvezu da je poštuje”, kazao je novinarima u Bruxelelsu slovenski predsjednik.

Ako u dogledno vrijeme ne bi uspjeli pregovori o implementaciji presude, a ona  za Sloveniju nema alternative, Slovenija bi  Europskoj komisiji uputila pismo s opisom prekršaja i graničnih incidenata, što bi bio uvod u moguće pokretanje postupka pred sudom EU-a u Luksemburgu.

Prema predviđenoj proceduri, Komisija bi na takvo pismo trebala reagirati i odgovoriti u roku tri mjeseca.

Pahor je zagovornikk dijaloga i što boljih odnosa s Hrvatskom, o čemu će kao i o arbitraži u subotu govoriti s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović koja će biti među gostima svečanog ručka koji slovenski predsjednik priređuje u povodu početka svog drugog predsjedničkog mandata, piše “Delo”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.