Danas se obilježava Međunarodni dan materinjeg jezika, čuvajmo hrvatski

Autor:

Pixabay

Danas se obilježava Međunarodni dan materinjeg jezika. Onog na kojem su nam upućene prve riječi, onog na kojem smo prve riječi izgovorili i onog kojem se vraćamo, kad sebe zaboravimo – u tuzi, ljutnji ili radosti, čak i kada ga nitko oko nas ne govori.

Radovat ćemo se, plakati pa i psovati na materinjem jeziku, a ne na onom kojim se trenutno koristimo, što pokazuje koliko je duboko u nama. Materinji ezik daje nam identitet i osjećaj pripadnosti, veže nas za ljude – kroz komunikaciju stvaramo odnose.

Kako bi se naglasila važnost različitih jezika i kultura diljem svijeta te višejezičnog obrazovanja, UNESCO je 1999. godine 21. veljače proglasio Međunarodnim danom materinjeg jezika. Nešto kasnije, 2001. na Glavnoj skupštini UN-a usvojena je Deklaracija o kulturnoj različitosti u kojoj stoji da se: “Svakoj osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, osobito na materinjem jeziku”.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Restoran Mošuna (@mosunabaska)

Svake godine ovaj se dan obilježava nekom od tema, a ovogodišnja je: “Višejezično obrazovanje kao temelj međugeneracijskog učenja” s ciljem podizanja svijesti o tome da je upravo obrazovanje na materinjem jeziku ono koje u najvećoj mjeri pomaže u učenju i usvajanju novih jezika. Jezik se smatra jednim od simbola ravnopravnosti svih naroda. Svaki je neprocjenjivo blago, dio civilizacijskog kulturnog nasljeđa, živ organizam koji se mijenja, razvija, ali i izumire, ostavljajući golemu prazninu čovječanstvu.

Čuvajmo hrvatski

Stoga, u vrijeme opće amerikanizacije ili anglizacije od iznimne je važnosti njegovati materinji jezik. Pokušajmo s mjerom koristiti tuđice, čitajmo na hrvatskom, pišimo na hrvatskom, pjevajmo na jeziku koji nas je odgojio, pazimo na gramatiku i stil, obogaćujmo ga iz dana u dan. Budimo ponosni na njega.

Hrvatski jezik spada u južnoslavenske jezike, a razvio se iz praslavenskog. Materinji je jezik više od 5,5 milijuna ljudi, u Hrvatskoj i u inozemstvu. Službeni je jezik u RH te jedan od službenih u BiH, a zahvaljujući dijaspori, može ga se čuti u svakom kutku planete.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.