Dan narcisa: “Pandemija je sigurno loše utjecala na otkrivanje karcinoma dojke”

Autor:

27.03.2021., Zagreb - Udurga life odrzala donatorski prodaju buketa narcisa povodom obiljezavanja Medjunarodnog dana narcisa. Photo: Bruno Fantulin/PIXSELL

Bruno Fantulin/PIXSELL

Prvi put od početka pandemije koronavirusa, Dan narcisa održava se uživo u Zagrebu na Trgu bana Josipa Jelačića i Cvjetnom trgu, gdje građani uz razgovor s liječnicima i humanitarnu podjelu narcisa od 10 do 14 sati mogu doznati najnovije informacije o prevenciji i liječenju raka dojke.

Humanitarna akcija Dan narcisa s ciljem podizanja svijesti o važnosti ranog otkrivanja raka dojke tradicionalno se na gradskim trgovima obilježava prve subote proljeća.

“Današnji dan je posvećen osvješćivanju i prevenciji karcinoma dojke. Zahvaljujući ovakvim akcijama i probiru, posljednjih godina postižemo dobre rezultate. U tijeku je sedmi ciklus probira. Broj novooboljelih je godišnje više od 2800, a smrtnost je oko 750 slučajeva godišnje. Prije nekoliko godina broj smrtnih slučajeva bio je oko 1000. Ne možemo reći da se nije nešto postiglo”, kazao je dr. sc. Krešimir Martić, specijalist opće i plastične kirurgije, prenosi N1.

Vjeruje da je vrijeme pandemije sigurno ostavilo negativne tragove.

“Rezultate tih negativnih promjena ćemo vidjeti u narednim godinama. Upravo zato je bitno raditi ovakve akcije i osvijestiti da je jako bitno napraviti pregled. Bez redovitih pregleda nećemo moći postići kvalitetno liječenje”, upozorio je.

Rekao je i da od 150 tisuća pozvanih žena, njih između 60 i 70 posto se odazove. Određeni broj naših sugrađanki samoinicijativno ode na preglede pa ne budu evidentirane u probirima.

Sve mlađe žene

“Istina je, to je i bolest mladih ljudi. Imamo sve veći broj mlađih osoba s dijagnozom karcinoma dojke. Najveći broj oboljelih se primakao dobi od 50 godina, čak ide između 40 i 50 godina”, kazao je Martić.

Ističe da je jedini način da se borimo s ovom bolesti tako da se redovito pregledavamo, preveniramo ju i onda kvalitetno liječimo.

Upitan zna li se što je je razlog da se ta bolest pomiče prema mlađim skupinama, rekao je da je razloga sigurno više.

“Uz obiteljsko nasljeđe, ali većina tih karcinoma nije vezana za obiteljsko nasljeđe, tu je i stil života, stres, drugačija prehrana…”, naveo je dr. Martić.

Ministar Beroš: Kontinuirano se smanjuje smrtnost od raka dojke

Da se smanjuje smrtnost od raka dojke potvrdio je i ministar zdravstva Vili Beroš.

„Kontinuirano smanjenje smrtnosti od raka dojke u Hrvatskoj ohrabruje i pokazuje smisao odaziva na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke koji se provodi u kontinuitetu i tijekom epidemije te upravo ulazi u sedmi ciklus poziva žena na mamografski pregled. Nije nova paradigma, ali je valja iznova vratiti u središte našeg djelovanja i osvještavanja javnosti. Tom prilikom zahvaljujem se i udrugama koje svoj život posvećuju educiranju građana o važnosti prevencije i borbi protiv raka dojke te ukazuju na poboljšanja koje je potrebno učiniti u našem sustavu. Svi oni su važni sugovornici na navedenu temu kao i u samoj preventivi koja je jedan od fokusa našeg djelovanja u najavljenim reformskim koracima“, izjavio je ministar Beroš.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.