Britanci u kanalizaciji pronašli opasan virus, mislilo se da je iskorijenjen

Autor:

Pixabay

Britanske zdravstvene vlasti hitno istražuju rijedak slučaj pronalaska virusa dječje paralize u uzorcima iz kanalizacije u Londonu. Britanija je više od dva desetljeća bila bez slučaja ove bolesti.

Brojni uzorci iz postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda Beckton u Newhamu u istočnom Londonu bili su između veljače i svibnja pozitivni na virus dječje paralize izvedenog iz cjepiva, objavila je jučer Britanska zdravstvena agencija (UKHSA).

Poliovirus izveden iz cjepiva (VDPV) je soj oslabljenog virusa koji je u početku bio sastavni dio oralnog cjepiva protiv dječje paralize (OPV) i koji se s vremenom promijenio i počeo ponašati kao onaj prirodni.

UKHSA sada pokušava utvrditi je li se VDPV počeo širiti u zajednici. Agencija je proglasila nacionalni zdravstveni slučaj i o tome obavijestila Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), piše CNBC.

“Hitno istražujemo je li došlo do prijenosa”

“Hitno istražujemo je li došlo do prijenosa i zatražili smo od britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS) da prijavi sve sumnjive slučaje”, rekla je epidemiologinja Vanessa Saliba iz UKHSA.

Poliovirus, jedan od enterovirusa, je rijedak virus koji povremeno može uzrokovati ozbiljne bolesti, poput paralize, kod onih koji se nisu cijepili. Bolest je 1950-ih bila česta u Europi, ali je nakon programa cijepljenja većinom uspješno iskorijenjena. Britanija je zadnji slučaj dječje paralize imala 2003. godine.

UKHSA je priopćila da je rizik za širu javnost iznimno nizak, ali je pozvao roditelje da cijepe svoju djecu protiv ove bolesti. Uobičajena praksa u Ujedinjenom Kraljevstvu je da se djeca cijepe protiv dječje paralize u sklopu rutinskog programa cijepljenja.

“Većina stanovništva bit će zaštićena zbog toga što su se cijepili u djetinjstvu, ali oni koji to nisu mogu biti u opasnosti od zaraze”, rekla je Saliba.

Svake godine uobičajeno je da se u britanskom kanalizacijskom sustavu otkrije jedan do tri virusa VDPV-a. No, do sada se radilo o pojedinačnim slučajevima. Ovo je prvi put da je skupina genetski povezanih uzoraka identificirana više puta tijekom nekoliko mjeseci.

Simptomi i dijagnoza

“Polio u male djece je često blag. Simptomi, koji počinju 3 do 5 dana nakon infekcije, uključuju opće loše osjećanje, lagano povišenje temperature, glavobolju, grlobolju i povraćanje. Dijete se obično oporavi za 24 do 72 sata. Značajnija bolest vjerojatnija je u starije djece i odraslih”, piše MSD.

“Simptomi, koji se obično pojave 7 do 14 dana nakon infekcije, uključuju povišenu temperaturu, jaku glavobolju, zakočenu šiju i leđa i duboku mišićnu bol. Ponekad se u pojedinim područjima kože javljaju čudni osjeti, poput trnaca ili neobične osjetljivosti na bol. Zavisno od toga u kojem su dijelu mozga i kralješnične moždine patološke promjene, bolest se može zaustaviti ili napredovati do slabosti ili kljenuti u nekim mišićima”, dodaje.

“Najteža komplikacija polija jest paraliza. Ponekad je zahvaćen dio mozga odgovoran za disanje, što uzrokuje slabost ili kljenut dišnih mišića. Tijekom epidemija 1940-ih i 1950-ih zbog te komplikacije počela su se koristiti željezna pluća, glomazni mehanički uređaj koji je pomagao pri disanju. Danas je smrt od polija rijetka”, navodi MSD,  prenosi Index.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.