Borussia Dortmund ponovno na vrhu Bundeslige

epa10586144 Frankfurt's Mario Goetze (L) in action against Dortmund's Nico Schlotterbeck (R) during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and Eintracht Frankfurt in Dortmund, Germany, 22 April 2023.  EPA/FRIEDEMANN VOGEL CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Nogometaši dortmundske Borussije iskoristili su poraz do danas vodećeg Bayerna i uvjerljivom domaćom pobjedom 4-0 protiv Eintrachta ponovno zasjeli na čelo prvenstvene ljestvice, pet kola prije kraja prvenstvene utrke.

Jude Bellingham je u 19. minuti postigao prvi pogodak za Borussiju. Prednost domaće momčadi udvostručio je Donyell Malen u 24. minuti, prvim od svoja dva pogotka. Do kraja prvog poluvremena mrežu Eintrachta zatresao je i Mats Hummels u 41. minuti za 3-0. Konačnih 4-0 postavio je Malen u 66 minuti.

Kod Eintrachta u momčadi nije bilo hrvatskog reprezentativca Kristijana Jakića zbog ozljede.

Borussia je došla do 19. pobjede u sezoni i sa 60 bodova za jedan bod nadmašila Bayern koji je u subotu poražen sa 3-1 na gostovanju u Mainzu. Sve je dobro počelo za momčad Thomasa Tuchela kad je Sadio Mane u 29. minuti pogodio za 1-0. To je bio jedan od samo dva udarca Bavaraca unutar okvira Mainzova gola, što je domaća momčad iskoristila za veliki preokret u drugom poluvremenu.

U razmaku od 14 minuta Bayernova vratara Yanna Sommera svladali su Ludovic Ajorque (65), Leandro Barreiro (73) i Aaron Martin (79).

Hrvatski reprezentativac Josip Stanišić odigrao je cijelu utakmicu za Bayern.

U preostale tri subotnje utakmice u poslijepodnevnom programu gostujuće momčadi su ostvarile tri uvjerljive pobjede. Wolfsburg Nike Kovača je sa 5-1 slavio u Bochumu, Werder je u Berlinu svladao Herthu sa 4-2, a Hoffenheim je pred svojim navijačima poražen od Koelna sa 3-1.

Svanberg (10, 56), Kaminski (21), Wimmer (33) i Waldscmidt (77) su postizali pogotke za Wolfsburg u Bochumu, dok je jedini strijelac za domaću momčad bio Broschinski (69).

Najzaslužniji za pobjedu Werdera nad Herthom bio je trostruki strijelac Marvin Ducksch (6, 27, 51), a četvrti pogodak postigao je Weiser (63). Ngankam (68) i Lukebakio (77-11m) su bili strijelci za berlinsku momčad koja se sa 22 boda nalazi na dnu ljestvice i sve je bliže preseljenju u drugoligaško društvo.

Hoffenheim si je pobjedom nad Koelnom mogao kupiti malo mira uoči posljednjih pet kola, ali je momčad Andreja Kramarića po osmi put u ovoj sezoni ostala bez bodova pred svojim navijačima. Strijelci za Koeln bili su Kainz (18-11m), Selke (39) i Thielmann (90+2), a za Hoffenheim je pogodio Dolberg 90+4.

Kramarić je odigrao cijelu utakmicu za Hoffenheim koji se sa 29 bodova nalazi na 14. mjestu.