Blagdan posvećenja i svjetlosti: Državni vrh čestitao Hanuku

Autor:

Diana Polekhina on Unsplash

Državni vrh uputio je građankama i građanima židovske vjeroispovijesti čestitke povodom blagdana Hanuke.

“Svim vjernicama i vjernicima židovske vjeroispovijesti čestitam Hanuku uz iskrene želje da ovaj blagdan posvećenja i svjetlosti donese obilje snage, mira i blagostanja te ispuni domove toplinom i vedrinom zajedničkog druženja. Hag Hanuka Sameah!”, napisao je predsjednik Zoran Milanović.

“Uime Vlade i osobno, svim vjernicama i vjernicima židovske vjeroispovijesti od srca čestitam Hanuku. Neka vam Festival svjetlosti, kojim se slavi pobjeda nad tamom, donese obilje mira i nade, a plamen hanukija obasja vaše domove toplinom, radošću, obiteljskim i prijateljskim zajedništvom. Sretna Hanuka. Hag Hanuka Sameah!”, stoji u čestitiki premijera Andreja Plenkovića.

“Neka vam ovaj blagdan svjetlosti i posvećenja koji slavi obnovu hrama u Jeruzalemu osvijetli vaše domove i ispuni ga toplinom, nadom i obnovljenim zajedništvom. U današnjem vremenu, kada se cijeli svijet bori s posljedicama krize izazvane pandemijom, blagdani poput ovoga posebno nas nadahnjuju na osnaživanje solidarnosti i razumijevanja među ljudima. Želim vam da Hanuku provedete u blagostanju, miru i radosti, zdravlju i ljubavi, okruženi svojim bližnjima i voljenima. Sretna Hanuka. Hag Hanuka Sameah”, poručio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Hanuka je veliki blagdan u židova koji se još zove i Festival svjetlosti, a traje osam dana i noći te prema gregorijanskom kalendaru pada u studenom ili prosincu.

Tim se praznikom spominje događaja iz 164. pr. Kr. kad je, nakon trogodišnjih progona i borbi, ponovno posvećen jeruzalemski Hram. Helenistički kralj iz obitelji Seleukovića, Antioh IV. Epifan, bio je zabranio židovske obrede u Hramu, te uspostavio štovanje Zeusa Olimpskog. To je potaklo židovsku pobunu, u kojoj su ih predvodili Makabejci. Nakon Epifanove smrti Hram je očišćen i ponovno posvećen.

S tim je događajem povezana legenda o svjetiljci koja je nastavila gorjeti u Hramu, premda za nju nije bilo dovoljno ulja

Hanuka je tako ostala praznik svjetla. Židovi svake godine kroz tjedan Hanuke pale posebne devetokrake svijećnjake “hanukije” i to tako da svake večeri zapale po jednu svjetiljku toga svijećnjaka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.