Bišćanovi izabranici pobjedom u Austriji zadržali maksimalan učinak u kvalifikacijama za Euro

11.11.2021., stadion Aldo Drosina, Pula - Kvalifikacije za Europsko U21 nogometno prvenstvo, skupina A, 5. kolo, Hrvatska - Estonija. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Srecko Niketic (arhiva)

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija upisala je i šestu pobjedu u isto toliko utakmica u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Izabranici Igora Bišćana su ovaj put u Riedu u domaćinskoj atmosferi svladali Austriju rezultatom 1:3 (0:2). Strijelci za pobjedu mladih Vatrenih bili su Lukas Kačavenda, Bartol Franjić i Luka Sučić dok je za domaćine poentirao Romano Schmid.

Hrvatska je tako zadržala vrh ljestvice s tri boda prednosti pred Norveškom, a kvalifikacijski put nastavlja koncem ožujka sljedeće godine kada će na domaćem terenu odmjeriti snage s Austrijom i Finskom.

Prvu opasnost na susretu vidjeli smo u 10. minuti kada je Marin ubačajem iz kornera na prvoj stativi pronašao Boška Šutala koji je s vrha peterca glavom poslao loptu iznad gola. Austrija je uzvratila dvije minute kasnije kada je Demir pucao iz slobodnog udarca s više od 20 metara udaljenosti, no Kotarski sigurno brani njegov pokušaj.

Hrvatsku je u vodstvo u 14. minuti odličnim pogotkom doveo Kačavenda. Ofenzivac Lokomotive je uputio snažan udarac s dvadesetak metara koji je završio u gornjem desnom kutu Hedlova gola.

Austrija je mogla poravnati rezultat već u 17. minuti kada je po desnoj strani probio Adamu koji je uputio odličnu loptu za Schmida, ali on na šest metara nije dobro zahvatio loptu te nije uspio pucati u okvir gola. Isti igrač je bio precizniji u 21. minuti kada je pucao iz daljine, a Kotarski je upisao obranu.

Marin je u 28. minuti snažno pucao s 18 metara, a lopta je prohujala malo pokraj stative nakon čega je švedski sudac označio zaleđe koje je prethodilo njegovom udarcu. Dvije minute kasnije Adamu se izborio za posjed u duelu s Vuškovićem nakon čega je sa 16 metara pucao pored gola.

Nakon ubačaja iz kuta u 36. minuti lopta se odbija do Vuškovića koji je pucao glavom sa osam metara, no njegov pokušaj nije bio dovoljno snažan da ugrozi gol Hedla.

Hrvatska je prednost povećala u 41. minuti kada je Sučić iz slobodnog udarca pronašao Franjića, a njegov udarac glavom uz pomoć stative prelazi gol liniju nakon čega loptu hvata Hedl.

U 54. minuti Aiwu na rubu kaznenog prostora ruši Marina, a švedski sudac Al-Hakimi je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač s 11 metara bio je Luka Sučić koji je loptu poslao po sredini gola.

Austrija je dobru priliku da dođe do gola imala u 65. minuti kada je priliku da uputi udarac iz šesnaesterca dobio Adamu, no u pravom trenutku ispriječio se blok Palaverse.

Domaćini do gola ipak dolaze u 67. minuti kada se u strijelce preciznim udarcem s dvadesetak metara upisao Schmid. Bila je to preslika Kačavendinog gola iz prvog poluvremena.

Dvije minute kasnije udarac iz daljine okušao je i Demir, ali lopta je prošla malo pokraj suprotne vratnice.

Veliku priliku za gol u 71. minuti propustio je Marin. Nakon što ga je nesebično uposlio Šimić odlučio se za udarac sa 16 metara, međutim ispred gol linije ukazao se Nemeth koji brani svoja vrata.

Schmid je u 74. minuti ubačajem iz skraćenog kornera na drugoj stativi pronašao Adamua koji je udarcem glavom zatresao stativu.

Dvije minute kasnije uslijedila je nova velika prilika za Austriju. Adamu je asistirao za Schmida čiji udarac s desetak metara odlično brani Kotarski. Lopta se potom odbija do Adamu koji je ponovno zatresao vratnicu, a u nastavku akcije ispred gol linije Soldo u posljednji trenutak prije Adamu dolazi do lopte te otklanja opasnost.

Vušković je u 86. minuti s dvadesetak metara iskosa odlično pucao iz slobodnog udarca prebacivši živi zid, no Hedl paradom čuva svoja vrata.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjak prizemni udarac je upisao Adamu za još jednu sigurnu obranu Kotarskog. U 91. minuti s 18 metara slično je pucao i Demaku, a Kotarski uspijeva odbiti loptu u korner. Bila je to posljednja šansa na susretu.

Austrija – Norveška 28.3.

Domaćini sljedećeg U21 Europskog prvenstva koje se igra 2023. godine su Rumunjska i Gruzija. Plasman na kontinentalnu smotru će izboriti devet pobjednika kvalifikacijskih skupina kao i najbolja drugoplasirana momčad dok će preostalih osam drugoplasiranih reprezentacija igrati play-off za posljednja četiri mjesta.