Bez ovog benda ne bi postojali Sonic Youth i Radiohead

Autor:

Promo

U petak, u klubu Močvara, nastupit će britanski bend Abstract Concrete čiji je član Charles Hayward, jedan od osnivača grupe This Heat, jedne od najpoznatijih i najavangardnijih predstavnika britanske eksperimentalne post punk scene. S dva objavljena albuma, ”This Heat” (1979.) i ”Deceit (1981.) dugoročno su utjecali na niz eksperimentalnom zvuku sklonih grupa koje su se pojavile nakon njih.

This Heat jedna je od podcijenjenih grupa iz 70-ih koja je nastala iz ruševina progresivne rock skupine Quiet Sun, u kojoj su bili Charles Hayward i Phil Manzanera iz Roxy Musica. Potonjeg je na kraju zamijenio Charles Bullen. Međutim, kako Manzanera više nije u bendu, Hayward i Bullen odlučili su osnovati znatno eksperimentalniju grupu – This Heat.

Jedna od fascinantnih stvari koje treba znati o This Heat je da njihov treći član, Gareth Williams, nije čak ni bio glazbenik. Bio je umjetnik i opsjednut glazbom s ogromnom kolekcijom ploča, iako se ubrzo pokazalo da je vrlo glazbeno talentiran. Bio je upravo ono što su Hayward i Bullen mislili da trebaju kako bi zaokružili svoju postavu, a nekoliko dana nakon formiranja nastupili su uživo prvi put.

Bend je stvarao glazbu u isto vrijeme kad i britanska punk scena u nastajanju, ali nisu imali zvuk pokreta. Umjesto toga, This Heat je utjelovio pankerski duh kroz odbacivanje glazbenih konvencija – čak i konvencija punk glazbe – kako bi napravili pjesme koje su bile jedinstvene i hipnotičke. Uz to, imali su pankersku sklonost prema političkim tekstovima, pa su tako na albumu ”Deceit” govorili o prijetnji nuklearnim ratom i uništenju života na Zemlji.

Albume su snimali u prostoru koji su nazvali Cold Storage, u bivšem skladištu-hladnjači, kako mu i ime kaže, koji su preuredili u studio. U ovom studiju snimili su svoj istoimeni debitantski album, upakiran u običan svijetloplavi omot. Međutim, glazba koja se nalazi na ploči bila je sve samo ne jednostavna. Eksperimentalna priroda This Heata prkosila je kategorizaciji, s elektroničkim loopovima koji se isprepliću s različitim standardnim rock instrumentima poput gitara i bubnjeva i klasičnim instrumentima poput klarineta.

”Deceit”, objavljen 1981., bit će njihov posljednji album, a članovi su se razišli 1982. Ploča je bila politička i eksperimentalna, poput prvog albuma, iako je grupa koristila malo konvencionalniji pristup strukturi pjesama. Iako This Heat nikada nisu postigli komercijalni uspjeh, sada ih se pamti kao važan bend kasnih 70-ih i ranih 80-ih koji je utjecao na mnoge alternativne bendove svojim beskrajno kreativnim i eksperimentalnim pristupom glazbi.

Kao direktne utjecaje navodili su ih Sonic Youth, Radiohead, Swans, Steve Albini, Black Dice, Stereolab, Black Midi i mnogi drugi. Nakon smrti Garetha Williamsa 2001. od raka u dobi od samo 48 godina, Charles Bullen i Charles Hayward, preostali članovi This Heata, oživjeli su bend te su od 2016. do 2019. uživo nastupali pod imenom This Is Not This Heat.

I tu počinje priča o Abstract Concrete. This Is Not This Heat su 2019. godine bili na američkoj turneji, a bubnjar Charles Hayward bio je oduševljen sviranjem, ali i prijemom na koji je kod publike nalazio njihov zvuk. Ali nije želio svirati stare pjesme. Abstract Concrete nastao s namjerom sviranja jednake glazbe koja ga je inspirirala još u okruženju This Heata, ali sa suvremenim utjecajima te s novom generacijom glazbenika.

Hayward u ulozi bubnjara i pjevača krajem 2019. i početkom 2020. okupio je ekipu glazbenika sa suvremene londonske eksperimentalne scene – Agathe Max (viola), Roberto Sassi (gitara), Yoni Silver (klavijature) i Otto Willberg (bas gitara, kontrabas). Ono što u startu ponosno ističu je to da Abstract Concrete nije bend jednog poznatog člana, nego kolektiv u kojem svi članovi kreativno doprinose. Glazbeno su na tragu onoga što je Hayward radio još s This Heat, ali u okruženju novih i mlađih glazbenika, Abstract Concrete se jednako suvereno kreću i po teritoriju koji istražuju njihovi suvremenici Black Country, New Road i Black Midi. Glazbeno miješaju pop s avangardom, a sve prožeto potrebom za eksperimentiranjem koje često prelazi i u klasične drone obrasce. Od prvog koncerta, održanog krajem 2021. najavili su svoju misiju – istraživati neistraženo u glazbi.

Krajem 2023. Abstract Concrete su objavili istoimeni debitantski album za londonski State 51 Conspiracy koji je vrlo brzo naišao na iznimno pozitivne kritike britanskih glazbenih medija (The Quietus, Wire, Mojo, Uncut…). Ujedno već rade i na materijalima za novi album koje će premijerno svirati na svojoj prvoj europskoj turneji na kojoj je i zagrebački koncert.

Na nimalo jednostavno pitanje “što je Abstract Concrete?”, Hayward je u nedavnom intervjuu za The Quietus objasnio: ”Postoji cijela jedna politika, poput idealne utopijske budućnosti u kojoj nema vlasti, predstavljena u slobodnoj kolektivnoj improvizaciji. Na neki način, Abstract Concrete je anarhistički pothvat. Predstavljam se u javnosti kao poznata osoba da bismo mogli ispričati tu priču jer imam 71 godinu i napravio sam mnoga čudna sranja kako bih natjerao ljude da koriste svoje uši. Ali zapravo, kako se grupa bude razvijala, mislim da ćemo sve više zajedno raditi na tome”. Ovo je drugo Haywardovo gostovanje u Močvari nakon više od 20 godina kada je bio bubnjar pogo jazz noir benda Blurt.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.