Antun Augustinčić – kiparsko majstorstvo neovisno od ideoloških predznaka

Autor:

Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL

Dana 10. svibnja 1979. godine u Zagrebu je umro kipar Antun Augustinčić. Bio je jedan od najznačajnijih kipara 20. stoljeća, svjetski poznat po spomenicima izvedenima širom svijeta. Između ostalih tu su: Rudar iz Ženeve, ispred zgrade Međunarodnog ureda rada, Vjesnica mira – ispred zgrade Ujedinjenih naroda u New Yorku te spomenik žrtvama fašizma u Adis Abebi.

Kao povijesna anegdota navodi se da je Augustinčić, pod okriljem i uz blagoslov Partije za vrijeme NDH, izradio i odlio brončani portret hrvatskog diktatora Ante Pavelića. Par godina poslje, kad je Tito osvojio vlast, Augustinčić je napravio i njegov portret. O tim bistama su kružile mnoge priče, a najzgodnija je ona koja govori kako je Josip Broz Tito na otkrivanju spomenika u Kumrovcu, puno poslije rata, u povjerenju autoru kazao: “Dobro je, Tonček, ali čini mi se da ti je Pavelić bolje uspio!”

A Miroslav Krleža je u predgovoru za fotomonografiju o Antunu Augustinčiću 1968. godine ovako opisao svoj dojam o spomeniku:  “Tito, zaogrnut vojničkom kabanicom, u gotovo melankoličnoj silhueti, nije modeliran pobjednički; ratovalo se onda već treću godinu pod riskantnim okolnostima, u opasnoj neizvjesnosti kakvu svakodnevno donosi gerila, pak je i ovaj portret nastao u neposrednoj blizini njemačke armade, kad su njemačke blindirane divizije bile udaljene jedva nekoliko kilometara. Ovaj Augustinčićev Tito, u partizanskom šinjelu, koji je razvio barjak otpora u historijskom trenutku kad su se svi političari naše zemlje predali na milost i nemilost, nije prikazan u pozi komandanta na čelu svojih brigada; to je lik čovjeka kome je glava klonula od teških briga, koji zamišljen kruži u uzanom dvorištu jajačke tvrđave, kao što je kružio u robijaškoj čoji po tamničkim dvorištima godinama.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.