Antikorupcijska pravila u Europarlamentu: Zbog afere Katargate uvode se strože kontrole zastupnika

Autor:

Wikimedia Commons

Nakon posljednjeg velikog korupcijskog skandala koji je potresao Europski parlament, u koji je umiješana i bivša potpredsjednica Eva Kaili, u toj instituciji radi se na novim pravilima te ponovnom zadobivanju povjerenja građana. No, dio zastupnika pita se što će biti s njihovom slobodom rada.

Korupcijski skandal “Katargate”ozbiljno je narušio ugled i integritet EU parlamenta od njegova izbijanja u prosincu prošle godine. Od tada, parlamentarci pokušavaju ograničiti nastalu štetu i bolje zaštititi demokraciju od korupcije u budućnosti.

“To iziskuje i nova pravila”, najavila je zamjenica predsjednika zastupničkog kluba socijaldemokrata u Europskom parlamentu Gaby Bischoff, uz napomenu kako je transparentnost preduvjet za demokraciju.

“Zbog toga mnoge građanke i građani s pravom zahtijevaju više od toga. Moje izvješće o promjeni poslovnika predlaže nova pravila i to se odnosi na način kojim radimo u ovoj kući”, naglasila je Bischoff.

Berlinska zastupnica igrala je vodeću ulogu u provođenju okvirnog plana od 14 točaka predsjednice parlamenta Roberte Metsole koji bi pridonio većem integritetu i transparentnosti u Europskom parlamentu.

Jedan od njih glasi: “Stvorit ćemo potpunu transparentnost kada je riječ o sporednim poslovima, ako se time zarađuje više od 5.000 eura godišnje. Mišljenja smo da biti europarlamentarac nije honorarni posao. Svatko tko ima druge prihode ubuduće to mora transparentno objaviti i to u ukupnom godišnjem iznosu”, navodi Deutsche Welle.

U tu svrhu treba ojačati definiciju “sukoba interesa”. Osim financijskih, tu su i privatni interesi, posebno kad su u pitanju obiteljske veze. Ako parlamentarac teži određenom položaju u toj instituciji, primjerice mjestu potpredsjednice ili predsjednika jednog od odbora, obvezujuće izjave o sukobu interesa moraju se dati unaprijed.

Velikom većinom glasova su prihvaćena pravila koja predviđaju, među ostalim, prijavu imovine na početku i na kraju mandata, objavljivanje sastanaka s lobistima, a bit će formulirana stroža pravila za primanje poklona i prihvaćanje plaćanja putnih troškova od treće strane. Nova pravila bi trebala stupiti na snagu u studenom ove godine.

Europska narodna stranka podnijela je nekoliko amandmana.

“Sloboda zastupničkog mandata nam je vrlo važna. Bitno nam je da građani imaju pravo na to da i njihov zastupnik može neovisno i slobodno raditi. I tu smo zabrinuti da su nam trenutačno nametnuta ograničenja kojima se ne može spriječiti ono što se desilo u slučaju Eve Kaili”, naglašava Daniel Caspary, šef kluba njemačke demokršćanske Unije CDU/CSU.

“Budemo li morali izvijestiti ​​predsjednika parlamenta o osjetljivim sastancima s aktivistima za ljudska prava i disidentima, brine nas da će to biti zabilježeno u elektroničkim sustavima”, zabrinut je Caspary.

“Nemamo što skrivati ​​i moramo vratiti povjerenje birača. Zato je dobro da pokažemo kakve dodatne prihode ostvarujemo, kakve sastanke održavamo i kako trošimo novac, jer nemamo što skrivati”, kaže Damian Boeselager, član kluba Zelenih u Europskom parlamentu.

Bivša potpredsjednica Europskog parlamenta Eva Kaili sumnjiči se da je posredovala za strane zemlje među kojima za Katar, u odlukama Europskog parlamenta tijekom niza godina, za što je dobivala novac.

Kaili je, kako ističu europski mediji, na vrhuncu svoje meteorske karijere od televizijske voditeljice postala dopredsjednica Europskog parlamenta, a skupa s njom i njezin mladi partner Francesco Giorgi, također zaposlenik Parlamenta. Bivši eurozastupnik Antonio Panzeri, po svemu sudeći, vukao je sve konce u aferi Katargate.

Kaili, kojoj su 44 godine i majka je dvogodišnje kćeri, smijenjena je sredinom prosinca s dužnosti potpredsjednice EP-a.

Katargate: Bivša potpredsjednica EP u kućnom pritvoru s elektroničkom narukvicom

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.