50 koševa Giannisa Antetokounmpa za četvrtu pobjedu Milwaukee Bucksa i NBA titulu

Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo (34) holds up the MVP trophy after defeating the Phoenix Suns in Game 6 of basketball's NBA Finals in Milwaukee, Tuesday, July 20, 2021. The Bucks won 105-98. (AP Photo/Paul Sancya)

AP Photo/Paul Sancya/Guliver Image

Fenomenalnom utakmicom u kojoj je ubacio 50 koševa Giannis Antetokounmpo je odveo  Buckse do četvrte pobjede u finalnoj NBA seriji i tako u Milwaukee nakon točno 50 godina vratio titulu prvaka. Milwaukee je pobijedio Phoenix sa 105-98 i tako stigao do četvrte pobjede za redom – nakon što je Phoenix dobio prve dvije u ovoj finalnoj seriji.

Naravno, Antetokounmpo je izabran za MVP igrača finalne serije. Nagradu nazvanu po Billu Russelu Antetokounmpo je zaslužio zbog niza fantastičnih učinaka u ovoj finalnoj seriji za koju je zapravo bio upitan – nakon ozljede koljena protiv Atlante u polufinalu bilo je 50/50 hoće li više ove sezone uopće zaigrati. Međutim, za tri utakmice u kojima je bio na barem 40 koševa i 10 skokova i ovom zadnjom sa 50 koševa, 14 skokova i 5 blokada, nije mogao ne biti nagrađen MVP statusom. Giannis je u zadnjoj utakmici u drugom poluvremenu zabio 33 koša, jedini koji je toliko još zabio u finalu bio je Michael Jordan, a postao je i prvi igrač ikada koji je u finalu imao 50 koševa i 5 blokada. Ukupno je Greek freak u finalnoj seriji prosječno na 35.2 koševa i 13.2 skokova po utakmici.

Bucksi si nakon prvih 12 minuta vodili 29-16, ali Sunsi se nisu predavali i u zadnju minutu prvog poluvremena ulaze sa vodstvom 47-40. Treću četvrtinu opet dobivaju Bucksi i u zadnjih se 12 minuta ušlo sa 77-77. Tu na scenu stupa Antetokonumpo i sa 14 koševa donosi prevagu na stranu Milwaukeeja koji je tako postao tek peta momčad u povijesti koja je nakon 0-2 u finalnoj seriji došla do pobjede.

Antetokonumpo je za 50 koševa slobodna bacanja gađao 17/19, za dva 15/22, za tri koša 1/3. Još samo pet Bucksa su se upisali u strijelce: Khris Middleton 17 koševa (6/13) i po 5 skokova i asistencija, Bobby Portis 16 (6/10), Jrue Holiday 12 (4/19) i 11 asistencija, Brook Lopez 10 koševa (5/10) i 8 skokova.

Chris Paul sa 26 koševa (11/19) i 5 asistencija najbolji kod Phoenixa, Devin Booker je za 19 koševa šutirao 8/22 ali za za tricu je šutirao očajnih 0/7, Jae Crawder 15 koševa 4/11) i 13 skokova, Deandre Ayton 12 koševa (4/12) i 6 skokova.

OZNAKE: NBA, Milwaukee Bucks