USTAVNI SUD Lex Agrokor u skladu s Ustavom

Autor:

Zagreb, 08.05.2018 - Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na konferenciji za medije objavio je odluku o ocjeni suglasnosti s Ustavom Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku. Na fotografiji Snježana Bagić, Miroslav Šeparović. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

hina

Ustavni sud u utorak je objavio da je Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, poznatiji kao lex Agrokor, u skladu s Ustavom.

Iz materijala koje su novinari dobili prije konferencije za novinare predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića proizlazi da nisu prihvaćeni prijedlozi za pokretanje postupka za ocjenu više odredaba tog zakona čiju je ustavnost pokušalo osporiti ukupno 12 predlagatelja – fizičkih i pravnih osoba.

Sud je u ustavnosudskom postupku pribavio i pet očitovanja Vlade, kao i stručno mišljenje katedre za ustavno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta.

Troje sudaca (Lovorka Kušan, Goran Selanec, Andrej Abramović) priložilo je izdvojeno mišljenje u kojem se ne slažu s Rješenjem, tvrde da “značajan broj odredbi Zakona” nije u skladu s Ustavom.

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na konferenciji za novinare kazao je kako su predlagatelji osporavali formalnu i materijalnu nesuglasnst Zakona s Ustavom.

“Ustavni sud smatra da donošenje sve većeg broja zakona po hitnom postupku može dovesti u pitanje samu bit parlamentarizma”, kazao je Šeparović.

Istaknuo je i kako je sud odbacio Todorićev prigovor da je zakon trebao biti donesen kao organski, jer je Zakon u Saboru izglasan većinom glasova svih zastupnika.

Šeparović je rekao i kako su bili ispunjeni zahtjevi za donošenjem zakona pod izvarednim okolnostima jer je “gospodarskom sustavu prijetio kolaps”.

“Ustavni sud je zaključio da zakon ima legitimni cilj kako bi se spriječili negativni učinci za gospodarski sustav”, poručio je Šeparović i dodao da Ustavni sud ne odlučuje je luj neki cilj u javnom interesu.

Hrvatski sabor osporavani je zakon donio 6. travnja prošle godine. Prema njemu, trgovačko društvo se smatra sistemski značajnim ako zapošljava više od pet tisuća radnika i ima obveze veće od sedam i pol milijardi kuna. Zakonom je uređen postupak izvanredne uprave, čija su tijela sud, izvanredni povjerenik, savjetodavno tijelo i vjerovničko vijeće.

Cilj je zakona postići nagodbu među vjerovnicima o budućnosti poslovanja društva tako da može nastaviti poslovati na održiv i stabilan način. Vlada predlaže izvanrednog povjerenika kojeg onda odobrava i utvrđuje Trgovački sud u Zagrebu, i to ili na zahtjev samog dužnika ili na zahtjev vjerovnika, ali uz suglasnost dužnika.

Na temelju Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, pokrenut je proces izvanredne uprave u Agrokoru. Povjerenikom je imenovan Ante Ramljak, a nakon njegova odlaska na toj je poziciji Fabris Peruško.

Na sjednici Vlade s koje je zakonski prijedlog upućen u Sabor premijer Andrej Plenković istaknuo je da Zakon poštuje hrvatski Ustav, nepovredivost prava vlasništva, kao i slobodnu poduzetništva,

No, nakon njegova donošenja u Ustavni sud stiglo je više zahtjeva za ocjenom ustavnosti. Prvi je, četiri dana od donošenja, podigao doktor pravnih znanosti i medijski analitičar Goran Vojković.

On smatra da je lex Agrokor suprotan članku Ustava koji poduzetničku i tržišnu slobodu opisuje kao temelj gospodarskog ustroja i propisuje da država svim poduzetnicima osigurava jednak pravni položaj na tržištu. Osim što smatra da lex Agrokor ostale stavlja u nejednak položaj, Vojković ističe i da bi se zakoni trebali pisati za “opće i buduće situacije, a ne za neko konkretno poduzeće”.

Prijedlog za ocjenu ustavnosti podnio je i utemeljitelj i vlasnik Agrokora Ivica Todorić, tvrdeći da su njima prekršena njegova ustavna i temeljna ljudska prava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.