Sisački pogon kojeg Ina želi zatvoriti nosi dobit

Autor:

Sisak, 20.01.2018 - Dužnosnici Mosta u subotu su u Sisku ocijenili kako je Vlada RH tražeæi izlaz u sluèaju Rafinerije nafte Sisak, kao i u sluèaju sisaèke Petrokemije, napravila loš kompromis te su ustvrdili kako još nije poznato kada i gdje su dogovorene organizacijske promjene koje ukljuèuju i višak radnika, a koje su navodno usaglašene s Vladom. "Sve nas je zateklo priopæenje Ine o zatvaranju dijela pogona i reakcija premijera koji je rekao da je to jedan plan koji je usaglašen, ali ne znamo kada i gdje je bio taj sastanak. Na aktualnom je satu rekao da se razgovara s Maðarima, pa nas zanima je li dogovoreno i smanjenje broja radnika, jer ovdje se bespovratno gubi najmanje 40 radnih mjesta. Intencija je MOL-a da se na kraju ipak zatvori ova rafinerija. Resorni ministar se nije oglasio, a ni župan ni gradonaèelnica, pa se ne zna je li to s njima usaglašeno", ustvrdio je saborski zastupnik Tomislav Paneniæ na konferenciji za novinare ispred upravne zgrade sisaèke Rafinerije. 
foto HINA/ ik

Postrojenje za sekundarnu obradu teških ostataka nafte (FCC postrojenje) u Rafineriji Sisak poslovalo je u posljednjih mjesec dana sa 100 milijuna kuna bruto dobiti, odnosno 10,5 milijuna kuna čiste dobiti. No usprkos tome Ina odnosno MOL želi zatvoriti to postrojenje i otpustiti 40 radnika, pod izlikom da to postrojenje stvara gubitke, piše Novi list, prenoseći podatke Predraga Sekulića, glavnog nadzornika u rafineriji i koordinatora Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak te čelnik sindikata Nova solidarnost.

Sekulić dodaje da ove brojke sve govore te smatra da je zatvaranje ovog postrojenja zapravo uvod u potpuno gašenje Rafinerije Sisak. Dodaje i da će tek zatvaranjem ovog postrojenja uprava iduće godine moći prikazati negativne rezultate poslovanja, koji do sada nisu bili takvi.

 

Novi list dodaje da je direktor strateškog razvoja i procjena Ine Hrvoje Glavaš na N1 televiziji naveo primjer pekare u kojoj proizvodnja kruha košta četiri kune, a prodaje se za pet, što znači zaradu od sto kuna na sto prodanih komada te se zapitao ako je tih sto kuna dovoljno da plati najam, ljude i ostale troškove. Sekulić odgovara protupitanjem što će s rafinerijom biti kad joj se i tih sto kuna oduzme, a u ovom slučaju mjesečna dobit od 10,5 milijuna kuna.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.