Karate – Devet hrvatskih odličja na seniorskom prvenstvu Balkana

Igor Kralj/PIXSELL

Na seniorskom kararte prvenstvu Balkana koje je održano ovoga vikenda u Istanbulu hrvatski predstavnici osvojili su ukupno devet medalja – dva zlata, jedno srebro i šest brončanih odličja.

Zlato je osvojila hrvatska ženska reprezentacija u borbama eliminiravši Srbiju u polufinalu, te uvjerljivim trijumfom nad Makedonijom 3-0 u finalnom nastupu.

Do najviše stepenice pobjedničkog postolja stigao je i Mateo Šitum u kategoriji iznad 84 kg. Redom je svladao Srbina Dejana Cvrkotu (3-2), Benjamina Nurkića iz BiH (4-0), Srbina Đorđa Tešanovića (3-0), te u završnom dvoboju Edina Sarića iz Bosne i Hercegovine. Do zlata je Šitum došao sudačkim preglasavanjem budući da u borbi nije bilo bodova.

Luka Kondić osvajač je srebra u kategoriji do 67 kg. Pobijedio je Makedonca Davida Petkova sa 3-1, predstavnika BiH Adina Baltu sa 1-0, a zatim i turske natjecatelje Ercana Kacara sa 2-0 i Abdurahamma Ozera Omera sa 3-2. U vrlo uzbudljivom finalu ipak je na kraju pokleknuo minimalnim porazom od domaćeg karatiste Muratcana Deniza sa 6-5.

Brončano odličje na prvenstvu Balkana u Turskoj osvojili su muška reprezentacija u katama i borbama, Ivana Bebek (-68 kg), Ana Marija Bujas-Čelan (+68 kg) i Zvonimir Živković (-84 kg) i Karlo Raguž (+84 kg).

U konkurenciji veteranki s broncom oko vrata vraća se Tanja Pendić.

Na prvenstvu Balkana nastupila su 354 natjecatelja iz 11 zemalja.