‘Zovko je 90-ih devize u koferima iznosio iz Hrvatske, 30 godina nas iskorištava, a sada nam želi oteti naše prostore’

Autor:

Damjan Tadic/CROPIX, Sanjin Strukic/PIXSELL

Mali ulagači, današnji vlasnici poslovnih o prostora u zagrebačkom Importanne Centru, optužuju većinskog suvlasnika Centra Cirila Zovka za niz malverzacija, protuzakonitih poteza i neovlašteno raspolaganje njihovim novcem, tvrdeći da je niz bivših poslovnih partnera iz Kanade i drugih zemalja pred kanadskim sudom već tužilo Zovka za slične radnje i nepoštenu poslovnu praksu. Nakon što su sredinom prosinca ove godine javno istupili s pričom kakve sve pritiske i poniženja trpe od Cirila Zovka i izjavom da su protiv dviju tvrtki Importanne Centar i Importanne te njezina većinskog vlasnika Zovka podigli kaznenu prijavu „zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, krivotvorenja poslovnih isprava i utaje poreza“, vlasnici poslovnih prostora u Importanne Centru Nacionalu su ispričali na koji je način i uz kakve malverzacije i protuzakonitosti Zovko izgradio taj Centar i kako je svaki kvadrat tih prostora vrlo skupo naplaćivao. Predstavnici vlasnika poslovnih prostora kategorički tvrde da Ciril Zovko nema 62 posto udjela u Importanne Centru i nije apsolutni vlasnik 18.589,14 kvadrata Importanne Centra kako to sam tvrdi, već je dobar dio toga prostora protuzakonito oteo malim ulagačima, danas suvlasnicima Importanne Centra koje Ciril Zovko naziva “manjinskima” a oni to nisu, jer je dio kvadrature njihovih poslovnih prostora samoinicijativno umanjio, prodajući im po “kanadskim standardima” i tako ih oštetio za značajne iznose. Naši sugovornici tvrde da je svima njima jasno što Zovko želi postići: „On ovakvim ponašanjem namjerava otjerati nas vlasnike, želi nas natjerati da odustanemo i svoje mu skupo plaćene prostore prodamo po mizernim cijenama jer se danas Importanne Centar zbog namjerno lošeg održavanja i nebrige doslovno raspada, a vrijednost tih prostora višekratno je obezvrijeđena. Nakon što nas naplatom netransparentno i nezakonito visokih troškova održavanja financijski iskorištava i iscrpljuje već više od 30 godina, sada nam želi oteti naše prostore. No mi odustati nećemo. Nama je ovo kruh i od njega nikada nećemo odustati.“

Nacional je od Cirila Zovka zatražio da komentira tvrdnje većine vlasnika poslovnih prostora koji ga optužuju za malverzacije i nepošteno poslovanje, ali i za zakidanje u kvadratima poslovnih prostora te otimanje dijela zajedničkih prostorija na koje kao vlasnici imaju pravo. Iz tvrtke Importanne Grupa, u čijem sklopu posluju i tvrtke Importanne i Importanne Centar, a na čijem je čelu Ciril Zovko, odgovorili su da su „navodi o neodgovarajućem održavanju netočni“. Izmjeri površina poslovnih prostora, tvrdi se u odgovoru, odnose se na bruto površine „i prate kanadsko-američki standard koji je ponuđen kao model prodaje te je kao takav jasno naveden u kupoprodajnim ugovorima“. Sve se, tvrdi Zovko, jasno vidi u međuvlasničkom elaboratu. „Importanne Centar ima ambiciozan plan obnove, međutim obnova se neće realizirati bez participacije suvlasnika“, stoji dalje u odgovoru i pritom se tvrdi da su za loše održavanje Centra krivi sami vlasnici prostora. „Višemilijunska vrijednost investicije u obnovu odgođena je isključivo zbog opstrukcije manjeg dijela suvlasnika čiji je udio u ukupnoj kvadraturi manji od 13 posto i čiji motivi nisu sasvim poznati, no nameće se zaključak da se radi o izbjegavanju plaćanja zajedničkih troškova. Dužnost svih suvlasnika je sudjelovati u podmirenju zajedničkih troškova uključujući i održavanje, kao što je i dužnost upravitelja provoditi naplatu istih u slučaju da neki od suvlasnika te troškove ne podmiruju, i to sukladno izričitim zakonskim odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima“, stoji u odgovoru.

Importanne Grupa tako svu odgovornost za katastrofalno stanje Importanne Centra i njegovo dugogodišnje propadanje svaljuje na leđa vlasnika poslovnih prostora koji su, usput rečeno, manjinski dioničari tvrtke jer Ciril Zovko, po vlastitim riječima, posjeduje više od 80 posto udjela u tvrtki Importanne Centar. Uz to, on vlasnike poslovnih prostora optužuje i za svojevrsni medijski reket, tvrdeći da oni zloupotrebljavaju medije kako bi mu naštetili. „Za zaključiti je da pojedini suvlasnici, koji ne izvršavaju uredno svoje obveze podmirenja zajedničkih troškova i protiv kojih je upravitelj centra bio dužan pokrenuti odgovarajuće postupke u svrhu naplate nepodmirenih dugovanja, zlorabe medijske kontakte kako bi iznijeli niz neistinitih tvrdnji i oblikovali krajnje neprihvatljivu retoriku usmjerenu protiv upravitelja, društva Importanne Centar s ciljem izbjegavanja podmirenja svojih zakonom propisanih obveza. Poslovanje pojedinih manjinskih suvlasnika posljedica je spleta tržišnih okolnosti i činjenice kako suvlasništvo sa sobom nosi i određenu odgovornost. Nameće se zaključak kako od dijela suvlasnika postoji otpor od budućih ulaganja s obzirom na to da ista nalažu i suvlasničku odgovornost financijske participacije“, stoji u odgovoru Importanne Grupe.

Zašto je Zovko (na slici) građevinski materijal za izgradnju trgovačkog centra kupovao u Kanadi po, vrlo vjerojatno, tada puno većim cijenama nego što je taj materijal mogao nabaviti u Hrvatskoj i zbog čega je pritom plaćao vrlo visoke transportne troškove, naš izvor nije mogao objasniti. FOTO: Damjan Tadic / CROPIX

Ciril Zovko je građevinski poduzetnik koji je do početka 90-ih živio u Kanadi, da bi se odmah po osamostaljenju Hrvatske vratio u domovinu u kojoj je razvio projekt prvog šoping-centra na ovim prostorima. Javnosti je postao pobliže poznat upravo nakon javnog istupa grupe ogorčenih vlasnika poslovnih prostora u Importanne Centru, ali i kao vlasnik hotela Royal Hotels & Resort Dubrovnik na Lapadu ispred kojega je u kolovozu ove godine grupa bijesnih Dubrovčana srušila ilegalno podignuti kameni zid i ogradu koji su građanima priječili prolaz na javnu gradsku plažu. Zovko je, sa svoje dvije kanadske tvrtke Importanne Investments i Importanne Marketing sa sjedištem u gradu Missisauga u kanadskoj pokrajini Ontario, 3. lipnja 1992. godine osnovao tvrtku Importanne d.o.o. koja je trebala izgraditi i upravljati prvim trgovačkim centrom u Hrvatskoj, svojevrsnom pretečom kasnijih sličnih i mnogo većih trgovačkih centara kakvi su krenuli nicati u čitavoj zemlji od kraja 90-ih.

Zovko je, tvrde naši sugovornici, tvrtku osnovao sa skromnim kapitalom od 500 kanadskih dolara i 934 tadašnja hrvatska dinara, nakon što su hrvatski iseljenici u Kanadi dobili snažnu i direktnu političku podršku za projekt u liku tadašnjeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i njegovih suradnika čije je povjerenje Ciril Zovko izigrao. Odmah po osnivanju tvrtke Importanne, puno prije nego što su prvi kubici zemlje iskopani na odabranoj lokaciji na Trgu Ante Starčevića u Zagrebu, u neposrednoj blizini Glavnog željezničkog kolodvora, tvrtka Importanne je zainteresiranim malim ulagačima ponudila unaprijed prodaju poslovnih prostora u budućem centru, no samo se 15 posto tih sredstava moglo koristiti za početak gradnje u skladu s dogovorima s Gradom Zagrebom. Novac koji je prikupljen prodajom još nepostojećih prostora uplaćivan je na račun jedne austrijske banke kako bi se tako prikupljenim sredstvima izgradio trgovački centar, objašnjavaju naši sugovornici. No kratko nakon toga, Zovko bez znanja malih ulagača i bez njihova odobrenja, protivno ugovorima i bez pismene suglasnosti Grada Zagreba kao suinvestitora, novac seli u kanadsku banku, gdje njome upravlja tvrtka Importanne Marketing iz Mississauge. Ista tvrtka, odnosno njezin direktor i vlasnik Ciril Zovko, za prikupljeni novac u Kanadi kupuje građevinski materijal, prikazujući kanadskim vlastima taj materijal kao trošak, kako ne bi platio porez ni u Kanadi niti u Hrvatskoj, nakon čega taj materijal transportira u Hrvatsku, unosi vrijednost tog materijala u stvarima u temeljni kapital tvrtke Importanne i upravo tim materijalom započinje gradnju Importanne centra. Dakle, novcem “malih ulagača” iz Hrvatske, današnjih suvlasnika, započinje gradnju Importanne Centra za koji danas tvrdi da je većinski vlasnik od 18.589 kvadrata, objašnjavaju naši izvori.

Način na koji je prikupljen novac za unaprijed plaćene poslovne prostore, tvrdi isti izvor, također je bio protuzakonit. Prema njegovim riječima Zovko je, umjesto da gotovinu koju je primio od malih ulagača utroši u gradnju centra, devize iznosio u koferima iz Hrvatske, što je potvrđeno sudskim transkriptom Trgovačkog suda u Torontu. Odvjetnica malih ulagača Ljiljana Maravić Pirš tvrdi da budući vlasnici poslovnih prostora nisu znali da su zapravo sudjelovali u njegovim protuzakonitim rabotama pod prijetnjom raskida ugovora i gubitka poslovnih prostora. „U to vrijeme, dakle početkom 90-ih godina, kupovina nekretnina i udjela u trgovačkim društvima sa sjedištem u Hrvatskoj uz plaćanje devizama bila je zabranjena. No Zovko je od kupaca poslovnih prostora izričito, pod prijetnjom raskida ugovora, zahtijevao plaćanje u valuti, pa je većina budućih vlasnika bila prisiljena kriomice iznositi devize iz zemlje kako bi uplatu izvršili u austrijskoj banci. Većina ih još posjeduje potvrde tih uplata i sve se može dokazati. Naprosto su bili prisiljeni sudjelovati u njegovim malverzacijama jer je svima njima to bio posao od kojega su trebali živjeti i kojim su namjeravali osigurati kruh svojim obiteljima“, tvrdi odvjetnica Ljiljana Maravić Pirš.

Ono što u dokumentu o osnivanju tvrtke u Sudskom registru iz 1992. godine, a koji je u posjedu Nacionala, upada u oči jest podatak da je kanadski Importanne Marketing u temeljni kapital novoosnovane tvrtke uložio samo 500 kanadskih dolara u novcu te 19.500 američkih i čak 14.072.904 kanadska dolara u stvarima. Ciril Zovko je kao suosnivač u temeljni kapital tvrtke Importanne d.o.o. u travnju 1992. uplatio 934 tadašnja hrvatska dinara no naknadno je, u prosincu iste godine, uplatio 471.561 njemačku marku u novcu te dodatnih 895.000 kanadskih dolara u stvarima. „Ovaj unos temeljnog kapitala u stvarima zapravo je građevinski materijal koji je Zovko kupio u Kanadi našim novcem koji je neovlašteno, bez našeg znanja, pismene suglasnosti i bez odobrenja, iz austrijske banke prebacio u kanadsku“, tvrde naši izvori. Zašto je Zovko građevinski materijal za izgradnju trgovačkog centra kupovao u Kanadi po, vrlo vjerojatno, tada puno većim cijenama nego što je taj materijal mogao nabaviti u Hrvatskoj i zbog čega je pritom plaćao vrlo visoke transportne troškove, naš izvor nije mogao objasniti. „Jedini razlog može biti činjenica da je kupovinom materijala u Kanadi smanjio troškove poslovanja kanadske tvrtke, izbjegao je plaćanje poreza i time oštetio obje države – i Kanadu i Hrvatsku, i to za goleme iznose novca“, objašnjavaju isti izvori.

I od Cirila Zovka zatražili smo objašnjenje zašto je građevinski materijal za izgradnju Importanne centra 1992. kupovao u Kanadi i je li se taj materijal mogao kupiti u Hrvatskoj po daleko nižim cijenama i bez skupih transportnih troškova. Iz tvrtke Importanne Grupa, kojoj smo uputili to pitanje, stigao je odgovor da „privatni investitor i developer po prirodi poslovne logike te vlastitih interesa vodi računa o optimizaciji troškova“. A optimizaciju troškova objašnjava ovim riječima: „Operativno administrativni razlozi uvjetovani ratom tijekom ranih devedesetih je kontekst u kojem je trebalo završiti ambiciozan projekt za kojeg u Hrvatskoj u to vrijeme nije bilo građevinskih ni ljudskih resursa. U nedostatku resursa u Hrvatskoj koristili su se oni s kojima je bilo moguće završiti projekt. S obzirom na dugogodišnji život i poslovno djelovanje investitora u Kanadi, slijed postupanja je logičan. Grad Zagreb leži na vodenom bazenu i u to vrijeme hrvatske građevinske tvrtke nisu posjedovale ‘know how’ za radove na dubokim iskopima. U gradu Zagrebu se prije izgradnje Importanne Centra nije kopalo dublje od šest metara. Plaćanje stranih kooperanata, armature i ostalih specifičnih materijala bio je način za realiziranje investicije u ratom zahvaćenoj Hrvatskoj. Primjerice, domaća tvrtka Tehnika bila je izvođač radova armirano betonske konstrukcije, međutim u Hrvatskoj niti u zemljama u okruženju nije bilo dostupnih armatura i morale su se kupiti u Kanadi, gdje su cijene bile povoljnije od europskih cijena, čak i s uključenim troškovima transporta. Transfer tehnologije iskopa na velikim dubinama otvorio je put gradnji drugih podzemnih garaža u Zagrebu koje do tada nisu postojale. Investitor je za transfer tehnologije u Hrvatsku, a temeljem projekta u Importanne Centru, dobio nagradu kanadske guvernerke.“

Odvjetnica malih ulagača Ljiljana Maravić Pirš tvrdi da budući vlasnici poslovnih prostora nisu znali da su zapravo sudjelovali u njegovim protuzakonitim rabotama pod prijetnjom raskida ugovora i gubitka poslovnih prostora. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Kanadsku tvrtku Ciril Zovko je osnovao kao kanadski državljanin, dok su hrvatskom tvrtkom Importanne Investments koju je također osnovala kanadska tvrtka Importanne Marketing upravljali direktori Oskar Jeromela, a potom i Dragan Jadrijev. Od 1992. do 1996. često su se mijenjali udjeli u objema tvrtkama. U lipnju 1996. godine Importanne Investments i kanadski Importanne Marketing sklapaju ugovor o prijenosu poslovnog udjela kojim prenose svoje udjele u tvrtki Importanne d.o.o. tvrtki IBEX Corporation sa sjedištem na Kajmanskim otocima, poreznom raju na Karibima na kojem brojne multinacionalne korporacije i tvrtke skrivaju svoje prihode kako bi izbjegle poreze. Temeljni kapital tvrtke Importanne d.o.o. u tom je trenutku iznosio 137,5 milijuna kuna. Preneseni su udjel od 95 posto koji je imala kanadska tvrtka Importanne Marketing (iza koje stoji vlasnik Ciril Zovko), udjel od jedan posto koji je imala zagrebačka tvrtka Importanne Investments (koju je zastupao direktor Dragan Jadrijev) i udjel od četiri posto u vlasništvu Cirila Zovka i Oskara Jeromele kao pojedinaca, a kao temeljni razlog prijenosa navedeno je „darovanje“, za koje Ciril Zovko nema potvrdu prijave darovanja kanadskoj poreznoj upravi, kojoj je navedeni novac prikazao da pripada malim hrvatskim ulagačima. Navedeni podaci stoje u dokumentu o darovanju koji je u posjedu Nacionala. Od Zovka smo također zatražili da nam objasni zašto su udjeli u tvrtki Importanne 1996. preneseni na tvrtku IBEX Corporation i što se time dobilo. No odgovor je bio vrlo kratak: „To je diskrecijsko pravo poslovne odluke.“

Ako je pak vjerovati tvrdnjama naših sugovornika, „poslovna odluka“ koju Zovko spominje u svojem odgovoru mogla bi biti vezana uz financiranje nekih drugih projekata tvrtke Importanne Grupa. Naime, Nacionalov izvor tvrdi da se praćenjem traga novca može dokazati da je novac iz tvrtke Importanne, koji je prenesen na IBEX Corporation, kasnih 90-ih, opet neovlašteno i bez znanja malih ulagača, korišten za izgradnju drugog trgovačkog centra – Importanne Galerije na Iblerovu trgu u Zagrebu, a potom početkom 2000-ih i za gradnju Importanne Resorta, luksuznog hotela u Dubrovniku. Isti izvor tvrdi i da je više investitora koji su osigurali dio sredstava za gradnju Importanne Galerije također tužilo Zovka za malverzacije i prijevare u poslovanju, i to pred kanadskim sudom jer, kako tvrdi, „nisu imali povjerenja u hrvatski pravosudni sustav“ jer su im bile poznate bliske Zovkove veze s pojedincima iz hrvatskog sudačkog miljea. Prema istom izvoru, zagrebački odvjetnik Eduard Geber u Kanadi je pred tamošnjim sudom na kojem su pokrenute spomenute parnice, više dana svjedočio o investicijama koje je Ciril Zovko poduzeo u Hrvatskoj 90-ih godina te postoje vrlo opširni transkripti toga svjedočenja. No Zovko tvrdi drugačije. Na zahtjev Nacionala da komentira tvrdnje o sudskim sporovima pred kanadskim sudom, iz tvrtke Importanne Grupa stiže odgovor da su te tvrdnje neistinite. „Ovo je u potpunosti neistinita tvrdnja i deplasirano pitanje. Nikad nije postojala kaznena prijava. Tijekom života nije dobivena kazna pa čak ni za nepropisno parkiranje. Investitor je svojevremeno bio u građansko-pravnom sporu s kanadskim tvrtkama West York International Inc. i Key Designs ltd. i dobio je parnični postupak na Vrhovnom sudu pravde u državi Ontario (Court of Ontario, Superior Court of Justice)“, tvrdi se u odgovoru.

Nacionalov izvor pak tvrdi da je izjava Zovka neistinita. „Postoje ishođene presude s kanadskog suđenja, dokument od 24. rujna 1992. koji upućuje da su i u Hrvatskoj ljudi bili prevareni kao što su prevareni investitori u Kanadi. Te su pojedinosti utvrđene nakon višemjesečnog istraživanja u Kanadi, a one se u Hrvatskoj tek sada otkrivaju“, tvrdi isti izvor i dodaje da je Ciril Zovko vlasnicima poslovnih prostora, čijim je sredstvima građen centar, uvjetovao način uređenja unutrašnjosti prostora, uvjetujući čak i izvođače radova. „Ne moram ni napominjati da je cijena tih radova bila daleko veća od realne“, upozorava naš izvor i tvrdi da su svi vlasnici poslovnih prostora u Importanne Centru koji su se u sudskim postupcima žalili na postupanje Zovka, na neadekvatno održavanje prostora Centra i zakidanje na površinama prostora u pravilu na višim sudskim instancama gubili sporove, iako su niži sudovi redovito presuđivali u njihovu korist. Osim toga, tvrdi isti izvor, kupci stanova u Importanne Galeriji žale se da su zakinuti u broju kvadrata u stanovima koje su skupo platili kao luksuzne stambene prostore. Kaže da im se nedavno javio čovjek koji je prije 18 godina kupio penthouse u Importanne Galeriji površine 117 kvadratnih metara i platio ga 550 tisuća eura. Naknadno je shvatio da stan u stvarnosti ima samo 100 kvadrata površine te da je platio dodatnih nepostojećih 17 kvadrata koji u stvarnosti ne postoje i da je time oštećen za oko 100.000 eura. „On je podigao tužbu protiv tvrtke Importanne, proces se vodio punih 17 godina i Županijski sud nedavno je presudio u njegovu korist. No Vrhovni sud u rekordnom roku, već nakon tri mjeseca, donosi odluku o poništenju presude Županijskog suda”, rekao je.

Uz sve navedeno, vlasnici poslovnih prostora tuže Zovka i zbog previsokih iznosa za održavanje Centra, nejasnih i netransparentnih kriterija po kojima im određuje iznose za plaćanje pričuve, tvrdeći da svatko od njih trošak pričuve plaća po drugačijim iznosima za kvadratni metar prostora, tuže ga i za samovoljno smanjenje kvadrature njihovih poslovnih prostora i za protuzakonito oduzimanje zajedničkih dijelova Centra bez odobrenja suvlasnika, ali i za loše održavanje Centra koji je danas devastiran i u očajnom stanju. Sličnu priču iznose i kada je u pitanju Importanne Galerija. Tvrde, naime, da je Zovko shvatio da će mnogo više zaraditi ako u potpunosti promijeni strukturu korisnika prostora, pa je nastojao poslovne prostore otkupiti od dotadašnjih vlasnika, preurediti ih u uredske prostore kojih kronično nedostaje u Zagrebu i potom ih za velike iznose iznajmiti novim korisnicima.

„Zovko je putem svoje tvrtke Importanne Galerija, koja upravlja tim objektom, 2019. pod krinkom ‘preuređenja’ prostora zapravo građevinskim radovima obezvrijedio značajan dio poslovnih prostora na prvom katu centra, koje je potom otkupio od dotadašnjih vlasnika za višestruko nižu cijenu od stvarne. Onim vlasnicima koji su se zainatili i nisu htjeli prodati svoju imovinu Zovko je dao raskopati hodnike ispred njihovih vrata kako bi otjerao kupce i tako im dodatno umanjio vrijednost prostora. Sve to možemo dokumentirati fotografijama“, tvrdi naš sugovornik i dodaje kako su u uredske prostore pretvoreni čak i dotadašnji hodnici kako bi se maksimalno iskoristio prostor.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

kuhac

prije 4 mjeseca

Suština Članaka: Kako otjerati dobronjerne investitore iz RH, i pustiti banke da razvaljuju državu !

obicoby

prije 4 mjeseca

A Zakej usta i reče Gospodinu: "Evo, Gospodine, polovicu svog imanja dajem siromasima! I ako sam koga u čemu prevario, vraćam četverostruko."