Ženska mreža Hrvatske: Izmjene zdravstvenih zakona nastavljaju antižensku politiku

Autor:

25.10.2022., Zagreb - Predstavnici Zenske mreze Hrvatske  govorili su na konferenciji za medije o Nacionalnom planu za ravnopravnost spolova kojeg je izradio vladin Ured za ravnopravnost spolova, a koji po njihovom misljenju pokazuje da se namjerava nastaviti politika ignoriranja zenskih prava. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Ženska mreža Hrvatske upozorila je u petak da će Vladine izmjene zakona o zdravstvenom osiguranju gurnuti žene u još veće siromaštvo i posljedično im uskratiti pristup zdravlju, ocijenivši da se time nastavlja anti-ženska politika ignoriranja ženskih prava.

Predstavnica Ženske mreže Bojana Genov rekla je na konferenciji za novinare da prijedlozi izmjena zakona ne uzimaju u obzir specifične potrebe žena i ne uvode odgovarajuće mjere zaštite za suzbijanje svih oblika diskriminacija žena.

Nove mjere uključuju povećanje participacije za sve medicinske usluge i lijekove, rekla je Genov, upozorivši da će to gurnuti žene dublje u siromaštvo koje u Hrvatskoj raste i posljedično im uskratiti pristup zdravlju.

Naglasila je pritom da stopa rizika od siromaštva kod žena iznosi 34,6 posto dok kod muškaraca iznosi 25,8 posto.

Novi prijedlozi izmjena  Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti po njezinim riječima ne predviđaju troškove kontracepcije i pobačaja iz sredstava Zavoda za zdravstveno osiguranje pa pobačaj ostaje jedina zdravstvena usluga čija se cijena formira na tržištu.

Aktivistica Sanja Juras istaknula je da je Vlada još 2015. dobila mjere za suzbijanje svih oblika diskriminacije žena od UN-ovog Odbora za uklanjanje diskriminacije žena (CEDAW), ali nije implementirala niti jednu od tih preporuka.

UN-ovo tijelo je u završnim primjedbama vezano za Izvješće Republike Hrvatske pozvao da se osigura pokrivanje pobačaja i suvremene kontracepcije na trošak HZZO-a te je preporučilo mjere zaštite za žene prilikom poroda, kao i da im se omogući porođaj kod kuće.

“Vlada od 2015. godine nije implementirala niti jednu od UN-ovih preporuka, a u praksi svjedočimo brojnim slučajevima nasilja i uskraćivanja medicinske pomoći ženama”, upozorila je Juras.

Predstavnica Centra za ženske studije Dorotea Šušak naglasila je da je bitno brisanje svih izmjena koje se tiču povećanja iznosa sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite za pojedine usluge i maksimalnog iznosa sudjelovanja osiguranih osoba u troškovima zdravstvene zaštite.

Predlaže također izmjenu članka Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kako bi troškovi HZZO-a uključivali i pobačaj, kontracepciju, ‘pilulu za dan poslije’ i porođaj kod kuće.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.