Zemlje od WTO-a traže ukidanje patenata za cjepiva i medicinske alate

Autor:

epa09214217 Vials of Pfizer COVID-19 vaccine are prepared for an inoculation drive in Marikina City, Metro Manila, Philippines, 20 May 2021. The Department of Health is working with local government units to suspend early announcements of vaccine brands available for scheduled vaccination dates and instead inform citizens right before inoculation in order to get consent. The move is aimed at encouraging equal confidence in all available vaccines and avoid overcrowding in inoculation centers caused by brand preference.  EPA/ROLEX DELA PENA

EPA/ROLEX DELA PENA

Šezdesetak zemalja traži od Svjetske trgovinske organizacije (WTO) šire ukidanje patenata – ne samo za cjepiva nego i za medicinske alate za borbu protiv pandemije covida-19, navele su nevladine organizacije u subotu.

Prema Liječnicima bez granica (MSF) i nevladinoj organizaciji Knowledge Ecology International (KEI), više od 60 zemalja predalo je Svjetskoj trgovinskog organizaciji (WTO) revidirani tekst svog prijedloga o odricanju od zaštite intelektualnog vlasništva za cjepiva protiv covida-19 i druge medicinske alate.

KEI je objavio revidirani tekst u kojem se traži široko i dugotrajno odricanje od patenata. WTO nije mogao potvrditi vjerodostojnost dokumenta, ali je zapadni diplomat upoznat s raspravama o tom pitanju rekao da je tekst autentičan i da je podijeljen svim članicama WTO-a.

Prema tom tekstu, odricanje bi trebalo osim cjepiva obuhvatiti njegu, dijagnostiku, medicinske uređaje i zaštitnu opremu, kao i materijale za njihovu proizvodnju.

U tekstu se navodi da bi odricanje od patenata trebalo biti na snazi “najmanje tri godine” od dana stupanja na snagu, nakon čega bi Opće vijeće WTO-a odlučilo o mogućem produženju.

“Drago nam je da vlade koje podržavaju taj prijedlog…. potvrđuju da je svrha odricanja ukidanje monopola za sve medicinske alate potrebne u borbi protiv ove pandemije”, izjavila je u priopćenju Leena Manghaney, šefica Liječnika bez granica za Južnu Aziju.

“Uz zastrašujući porast zaraza i smrti u zemljama u razvoju i uz potencijalno obećavajuće tretmane koji se razvijaju, ključno je da vlade imaju potrebnu fleksibilnost za suzbijanje pandemije”, dodala je.

WTO je od listopada suočen s pozivima Indije i JAR-a za privremeno ukidanje zaštite intelektualnog vlasništva što bi stimuliralo proizvodnju u zemljama u razvoju i ublažilo nejednakosti u pristupu cjepivu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.