Zapovjednik NATO-a: “Imamo nevjerojatnu količinu snaga, ali i jedan veliki nedostatak”

Autor:

epa09840841 A Ukrainian soldier stands guard with his gun  next to barricades at the beachfront near Lusanivka in south Ukrainian city of Odesa, in Ukraine, 21 March 2022. Russian troops entered Ukraine on 24 February prompting the country's president to declare martial law and triggering a series of announcements by Western countries to impose severe economic sanctions on Russia.  EPA/SEDAT SUNA

EPA/SEDAT SUNA

NATO članice moraju nadoknaditi rezove u izdvajanjima za obranu kako bi savez bio spremniji za potencijalne sukobe, rekao je u srijedu zapovjednik NATO-vih snaga za brzi odgovor.

„Imamo nevjerojatnu količinu snaga no naš nedostatak je da većina tih snaga nije u svakom trenutku spremna na sukob – jednostavno jer nemaju svu opremu koja im je potrebna“, rekao je Joerg Vollmer.

On je dao izjavu agenciji Reuters na marginama NATO-ve vježbe u Norveškoj.

Vollmer je zapovjednik NATO-vog Zapovjedništvo združenih snaga Brunssum, zaduženih za obranu sjeveroistoka saveza, kao i NATO-vih snaga za brzi odgovor (NRF).

NRF je sačinjen od oko 40 tisuća vojnika te je djelomično raspoređen po prvi put, nakon što je Rusija napala Ukrajinu u veljači.

„Ključno je ponovno izgraditi naše kapacitete. Radi se o brojevima, ali i o ponovnom uspostavljanju jedinica spremnih na sukob – to je idući ključan korak – da ih se ponovno obvezuje za prijavu NATO-u“,  rekao je Vollmer, referirajući se na proceduru u kojoj članica informira savez da ima vojsku koja je spremna u svakom trenutku.

Promjena paradigme

Ukrajinska kriza dovela je do napuštanja NATO-ve paradigme ekspedicijskih misija proteklih 20 godina poput onih u Afganistanu u Iraku. Vollmer ističe da je prijetnja s kojom je Europa danas suočena zbog Rusije potpuno druge vrste.

„Ove ekspedicijske misije bile su ratovi koje smo izabrali. Donijeli smo političke odluke da sudjelujemo u njima i tražili smo od naših saveza da šalju kontingente ili snage“, rekao je.

„Sada, a to je ta promjena paradigme, potrebne su nam snage koje će se javljati NATO-u unaprijed kako bi ih imali spremne za sukob i rat u trenutku političke odluke o raspoređivanju vojske. Trebaju nam snage koje su spremne i u miru. Spremne na borbu i sposobne za brzu mobilizaciju“.

Vollmer je rekao da je cilj imati snage na sjeveroistoku saveza na tri razine – one koje će odgovoriti na prijetnju unutar 10, 30 ili 180 dana.

 

OZNAKE: NATO

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.