Zagonetni metalni disk na prsima Novaka Đokovića: “Najveća tajna moje karijere”

Autor:

epa10808616 Novak Djokovic of Serbia returns a volley to Alexander Zverev of Germany during the semi-final round of the Western and Southern Open at the Lindner Family Tennis Center in Mason, Ohio, USA, 19 August 2023.  EPA/MARK LYONS

EPA/MARK LYONS

Novak Đoković pokrenuo je na ovogodišnjim Grand Slamovima pitanje vezana uz misteriozni metalni disk pričvršćen na prsima. Teniska zvijezda je napravu nalik novčiću zalijepila između svojih prsa na French Openu i Wimbledonu, a mogao bi je ponovno nositi kada US Open počne u ponedjeljak.

Njegov prvi protivnik je Alexandre Muller, a Đoković cilja na rekordni 24. Grand Slam naslov u muškoj singlu. Drugi reket svijeta vidi uređaj za prsa kao ključ svog uspjeha. Što je to?

‘Najveća tajna moje karijere’

Đokovića su pitali o disku nakon njegove pobjede u drugom kolu French Opena nad Martonom Fucsovicsom u svibnju, nakon što je privukao pozornost zbunjenih komentatora i gledatelja. “Kad sam bio dijete jako sam volio Iron Mana”, rekao je, primijetivši njegovu sličnost s Marvelovim superherojem.”Pa pokušavam glumiti Iron Mana”, rekao je.

Iron Manov prsni uređaj sličnog oblika napaja njegovu robotsku opremu i dizajniran je da spriječi da šrapnel metka u njegovom tijelu dopre do srca. Za Đokovića nema takvih problema. Umjesto toga, rekao je da je sve u poboljšanju njegove izvedbe na terenu. “Moj tim našao je nevjerojatno učinkovitu nanotehnologiju kako bi mi pomogao da dam sve od sebe. To je vjerojatno najveća tajna moje karijere. Da nije bilo toga, vjerojatno ne bih sjedio ovdje”, rekao je.

Kakva je to ‘nanotehnologija’?

Nakon Đokovićevih komentara, talijanska tvrtka Tao Technologies objavila je da stoji iza uređaja.

Opisan kao “ljudski uređaj za nadogradnju”, patentirani Taopatch dizajniran je za poboljšanje zdravlja i dobrobiti sportaša. Tvrdi se da flaster, koji “koristi dva sloja nanokristala koji pretvaraju toplinu iz vašeg tijela u svjetlost”, šalje terapeutske signale živčanom sustavu nositelja kako bi pomogao njegovom tijelu da postigne pravu ravnotežu. Poboljšan san, držanje, ravnoteža, fleksibilnost, vrijeme oporavka i fokus, uz smanjenje stresa, tjeskobe i kronične boli, među dobrobitima koje navodno pruža. Tvrtka čak tvrdi da je flaster, čija je početna cijena 238 funti, pomogao pacijentima s multiplom sklerozom.

Fabio Fontana, izumitelj Taopatcha i glavni izvršni direktor Tao Technologies, rekao je da je bio inspiriran uložiti u proizvod nakon što je postao ovisan o lijekovima protiv bolova nakon prometne nesreće. “Sve terapije koje sam isprobao dale su samo privremene rezultate. Liječnik u Rimu prvi mi je uspio pomoći laserskim tretmanima. Dobrobiti su bile značajne u ublažavanju napetosti u mišićima vrata i leđa, ali njegova učinkovitost trajala je samo tjedan dana. Pitao sam se bi li bilo moguće stvoriti neku vrstu nosivog lasera za produljenje učinka tretmana”, rekao je i dodao da nanokristali simuliraju učinak laserskih tretmana koje je primio i da je flaster jednostavno “drugačiji način primjene svjetlosne terapije”.

Jesu li navedene koristi legitimne?

Tao kaže da je njegov flaster odobreni medicinski uređaj, u skladu s propisima EU-a, ali tek ga treba odobriti američki regulator za lijekove. Tvrtka navodi studije o njegovoj učinkovitosti na svojoj web stranici. Jedna talijanska studija iz 2021. zaključila je da poboljšava ravnotežu, pokrete i utječe na udove pacijenata s multiplom sklerozom, dok je druga koja se bavila njegovim utjecajem na atletsku izvedbu rekla da je poboljšala stisak sudionika i snagu čučnjeva. Fontana je također ukazao na studije o prednostima svjetlosne terapije i rekao da je flaster dostupan svim istraživačkim institucijama koje žele provesti klinička ispitivanja.

Ali, Taove tvrdnje nisu uvjerile neke stručnjake.

U članku za Science-Based Medicine, dr. Harriet Hall rekla je da objašnjenje tvrtke “nije vjerodostojno”. Dr. Brandon Beaber, neurolog, rekao je da studije mogu anegdotalno upućivati ​​na “malu korist”, ali da su zasad ostale nedokazane u liječenju multiple skleroze. Profesor Edzard Ernst sa Sveučilišta u Exeteru rekao je za Sky News da nijedna od tvrdnji tvrtke nije “potkrijepljena čvrstim dokazima”. “Ideja da to stvara bilo kakvu korist je lažna. Iznesena načela lete u lice znanosti”, rekao je. Profesor Ernst dodao je da bi svaka korist koju bi Đoković stekao “u potpunosti ovisila o njegovoj osjetljivosti na placebo”.

S obzirom da Đokoviću nije zabranjeno korištenje flastera, čini se da teniski čelnici također nisu uvjereni da on pruža opipljive prednosti. ATP Tour i Međunarodna teniska federacija nisu komentirali njegovu upotrebu.

Poznato je da je Đokković odbio primiti cjepivo protiv COVID-a i zbog toga je propustio nekoliko turnira zbog međunarodnih ograničenja putovanja. Prethodno je također sugerirao kako vjeruje da neki ljudi imaju telepatske moći, odrekao se glutena nakon što je tvrdio da mu je tijelo slabije zbog blizine komada bijelog kruha i rekao da se zbog operacije lakta 2018. osjećao “kao da je sam sebe iznevjerio “.

Što se tiče “najveće tajne” njegove karijere, ona je sada izašla na vidjelo. Bez obzira ima li to ikakve razlike ili ne, on će bez sumnje biti među glavnim favoritima na US Openu, piše Sky.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.