Zagađenje plastikom: Studija pokazala da su rakovi zbunjeni kemijskim aditivom iz otpada

Autor:

Photo: Pixabay, ilustracija

Rakovi pustinjaci mogli bi pomisliti da je otpad njihova hrana i to zbog dodatka koji oslobađa plastika, kažu istraživači, piše Study Finds.

Studija o rakovima na obali Sveučilišta Hull otkrila je da plastični dodatak zvan oleamid izaziva hiperaktivnost u tim stvorenjima.

Istraživači su otkrili da se spoj može zamijeniti s kemikalijom koju oslobađaju izvori hrane tijekom raspadanja.

To može značiti da rakovi putuju u potrazi za hranom, ali nalaze samo plastični otpad.

Kandidatkinja za doktorat Paula Schirrmacher, koja je bila dio istraživačkog tima, rekla je: “Stopa disanja značajno se povećava kao odgovor na niske koncentracije oleamida, a rakovi pustinjaci pokazuju ponašanje slično s njihovom reakcijom na stimulans za hranjenje.

“Oleamid također ima upečatljivu sličnost s oleinskom kiselinom, kemikalijom koju oslobađaju člankonošci tijekom razgradnje”, rekla je.

Studija provedena uz zaljev Robin Hood u sjevernom Yorkshireu sugerirala je da bi “ispiranje aditiva” moglo odigrati značajnu ulogu u privlačenju morskog života u plastiku, dodala je Schirrmacher.

Oleamid je prethodno identificiran kao glavni sastojak spolnog feromona čistijih škampa – dalekog rođaka rakova pustinjaka – i mogao se koristiti za kemijsku signalizaciju kod drugih vrsta, stoji u izvješću.

Rakovi također mogu otkriti mirise u zakiseljenim oceanima, a privukla ih je kemijska oznaka poznata kao PEA (2-feniletilamin), prema studiji.

Poznato je da PEA upozorava sisavce i morska bića na grabežljivce, a njegova se učinkovitost može povećati u zakiseljenom oceanu, rekli su istraživači.

Porast temperature mora, u kombinaciji s povećanim zagađenjem plastikom, također može zbuniti cikluse uzgoja plavih školjki i utjecati na stopu reprodukcije, pokazalo je istraživanje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.