Vodoopskrba i odvodnja u glavnom gradu: Više od sto tisuća Zagrepčana nema kanalizaciju, oko 23 tisuće njih nema vodu

Autor:

09.01.2011., Zagreb - Puknuce vodovodne cijevi na krizanju Heinzlove i Nove Branimirove ulice prouzrocilo je manje prometne poteskoce. rPhoto Tomislav Miletic/PIXSELL

Tomislav Miletic/PIXSELL , ilustracija

Sustav vodoopskrbe i odvodnje u glavnom gradu, u kojem živi oko petine stanovništva cijele Hrvatske, u lošem je stanju što potvrđuju i učestale vijesti o pucanju cijevi. Potvrdio je to i gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je tu činjenicu naveo i kao argument za poskupljenje računa za vodu, a zbog potrebnih ulaganja.

Međutim, problem starih cijevi zasjenjuje još jedan važan problem zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje (VIO), piše u utorak N1.

Prema podacima VIO-a, danas u gradu Zagrebu priključenost na javnu vodoopskrbu iznosi otprilike 97 posto, a na javnu odvodnju otprilike 86 posto.

Kada se to pretoči u konkretne brojke, dobije se podatak da oko 110.000 stanovnika Zagreba nema priključak na javnu odvodnju, dok oko 23.000 Zagrepčana nema priključak na javnu vodoopskrbu.

Gradske četvrti s najmanjim brojem priključenosti na sustav javne odvodnje su Novi Zagreb-ZapadBrezovicaSesvete.

Pokušavaju povući novac iz EU fondova

Važno je napomenuti da je loše stanje s vodoopskrbom i odvodnjom rezultat višegodišnjeg zanemarivanja, što je grijeh prošle vlasti koja je Zagrebom upravljala čak 20 godina. Dok se na prošlost ne može utjecati, na sadašnjost i budućnost itekako može pa smo provjerili kakvi su trenutni planovi VIO-a.

Vodoopskrba i odvodnja d.o.o. svakodnevno ulaže napore za postizanje postavljenih ciljeva, kako izgradnje nove mreže tako i održavanja postojeće, a u svrhu osiguranja kvalitetne javne vodoopskrbe i odvodnje svakog kućanstva. Navedeno se realizira kroz Višegodišnji program građenja vodnokomunalne infrastrukture”, kazali su nam u VIO-u pa dodali:

“U Višegodišnjem programu građenja nalazi se otprilike 450 investicija ukupne financijske vrijednosti 3,5 milijardi kuna i raznih faza gotovosti: od projektnog zadatka, idejnog i glavnog projekta, ishođenih lokacijskih dozvola, riješenih imovinsko pravnih poslova, ishođenih građevinskih dozvola te u konačnici ugovorenih radova, radova u tijeku i netom završenih radova.”

Iz VIO-a ističu da je za realizaciju projekta u potpunosti potreban višegodišnji rad na svakom projektu – od ideje, nabave, ishođenja potrebnih dozvola te na kraju izvođenja radova i priključenja.

“Godišnje se u Višegodišnji plan građenja putem Plana nabave za tu godinu uvrsti otprilike 60 novih investicija“, kažu iz VIO-a.

Napominju i da većinu financijske vrijednosti Višegodišnjeg programa građenja nosi “Projekt Zagreb” s iznosom od 2 milijarde kuna:

“Svrha projekta je poboljšanje operativnih učinkovitosti i proširenje mreže odvodnje i vodoopskrbe. Ciljevi projekta su smanjenje učestalosti kvarova, smanjenje gubitaka u sustavu te smanjenje potrošnje električne energije, povećanje broja stanovnika s pristupom javnoj vodoopskrbi, povećanje priključenosti stanovništva na sustav odvodnje i uređaj za pročišćavanje.”

VIO trenutno priprema Izradu studije izvodljivosti, studije o utjecaju na okoliš i aplikacije za prijavu projekta ‘Projekt Zagreb’ za sufinanciranje iz EU fondova.

“Očekujemo da ćemo unutar roka od 12 mjeseci biti spremni aplicirati Projekt na ograničeni poziv Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te izvesti sve planirane radove u periodu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027.”, zaključuju iz VIO-a.

Među planiranim investicijama istaknuli su tri duljinom najznačajnije:

– izgradnja javnih kanala Lučko i Ježdovec, GČ Novi Zagreb Zapad
– izgradnja kanalizacijske mreže na slivu potoka Ograja, GČ Novi Zagreb zapad i GČ Brezovica

– izgradnja kanalizacijske mreže naselja Kupinečki Kraljevec, GČ Brezovica.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.