Više Borgena, manje Sherlocka: Europa se obračunava s britanskom televizijom

Autor:

Glen Carstens Peters, Unsplash

Pitanje vrijedno velikog televizijskog detektiva: mogu li streameri poput Netflixa i dalje jamčiti određeni udio europskog sadržaja ako se granice iznenada pomaknu kako bi se isključili hitovi poput Sherlocka i Doctor Whoa?

Možda će uskoro morati, budući da Europska komisija razmatra uklanjanje Velike Britanije s popisa zemalja za koje je priznato da pružaju “europski” sadržaj, prema novom nacrtu dokumentu o audiovizualnoj politici. To bi televizijske kuće i platforme za streaming stavilo u neugodnu poziciju, budući da je Velika Britanija među najvećim doprinositeljima njihovim europskim programima.

“Potreba za redefiniranjem koncepta europskih djela istaknuta je u kontekstu Brexita. Postoji pitanje da se, budući da Velika Britanija više nije članica EU-a, djela koja potječu iz te zemlje više ne bi trebala smatrati europskim ”, piše POLITICO. Također je iznio ideju o izrezivanju Švicarske iz opsega europskih proizvođača programa.

Prema Direktivi o audiovizualnim medijskim uslugama, televizija i streaming moraju uključiti dio “europskih djela” u svoje rasporede prijenosa ili kataloge na zahtjev. Oni su definirani kao programi koji potječu iz zemalja EU-a ili onih koji su ratificirali Europsku konvenciju o prekograničnoj televiziji (ECTT) Vijeća Europe, a koja uključuje susjede poput Velike Britanije, Turske i Ukrajine, i koje uglavnom proizvode državljani tih zemalja.

Komisija sada razmatra kako postrožiti te kriterije.

U pristupu izloženom u dokumentu iz prosinca 2022., zemlje koje su potpisale ECTT također bi trebale imati bliske veze s EU-om i njezinim unutarnjim tržištem, izdvajajući članice Europskog gospodarskog prostora, zemlje kandidate za EU ili potencijalne kandidate i suverenosti koje su potpisale sporazume o korištenju eura poput Vatikana ili San Marina.

To bi bile loše vijesti za emitere i streamere. Velika Britanija je progutalo oko 28 posto europskih ulaganja u platforme u 2021., u usporedbi s oko 21 posto za njemačku produkciju i 15 posto za francusku, prema Europskom audiovizualnom opservatoriju.

“To je pogrešna rasprava, u krivo vrijeme”, rekla je Sabine Verheyen, predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje Europskog parlamenta, odgovarajući na dokument Komisije. Upozorila je na isključenje tako “važnog partnera, čak i ako više nije članica Unije”.

Već u lipnju 2021., Udruga komercijalnih televizija u Europi (ACT) upozorila je da je protiv bilo kakvog poteza kojim bi se isključile britanske produkcije. “Unatoč Brexitu, audiovizualna zajednica nastavlja raditi ruku pod ruku na cijelom kanalu”, navodi se. “Trebali bismo se usredotočiti na izgradnju mostova, a ne na njihovo spaljivanje.”

U reakciji na dokument Komisije, glasnogovornik Odjela za digitalno, kulturu, medije i sport Velike Britanije rekao je: “Velika Britanija ostaje predana proizvodnji europskih djela. Nastavljamo podupirati  doprinos kulturnom obogaćivanju diljem Europe i omogućiti publici pristup sadržaju koji poznaju i vole.”

Komisija još nije naznačila kako bi mogla uvesti promjene i nije dala konačan prijedlog za isključivanje sadržaja iz Ujedinjenog Kraljevstva; svaki takav potez bez sumnje bi izazvao protivljenje industrije. EU bi trebao ocijeniti audiovizualnu direktivu do kraja 2026.

Glasnogovornik Komisije rekao je u izjavi da izvršna vlast EU-a “trenutačno provodi vježbu utvrđivanja činjenica” kako bi osigurala da europska djela imaju koristi od “raznolikog, pravednog i uravnoteženog tržišta”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.