Viber blokirao više od 18 tisuća lažnih računa u Hrvatskoj

Autor:

Press/Rakuten Viber

Rakuten Viber već dulje vrijeme ulaže velike napore oko sigurnosti korištenja svoje aplikacije za komunikaciju. Za javnost je otkriveno da je tvrtka od studenog prošle godine blokirala više od 18.000 lažnih računa i telefonskih brojeva u Hrvatskoj.

Pokušaj izvođenja digitalnih prijevara, slanja spam poruke i linkova se obično odvija s lažnih profila i računa. Prevaranti iskorištavaju prednosti modernih tehnologija i usluga kako bi osobama pristupili na vjerodostojan način te ih uvjerili da im omoguće pristup osobnim podacima.

Viber posebnu pozornost posvećuje privatnosti podataka i sigurnoj komunikaciji.

Blokiranjem telefonskog broja korisnici signaliziraju Viberovom sustavu protiv neželjene pošte (anti-spam) da je telefonski broj mogući izvor neželjenih poruka. Prijavljivanje poruke najbolji je način za upozorenje. Sustav automatskog blokiranja označava takve poruke kao “Spam”.

Viberov blokira i račune, a prevaranti se najčešće pokušavaju istaknuti kao predstavnici banaka, telekoma i drugih organizacija (čak i državnih) te pokušavaju prevariti korisnike da im ustupe osobne podatke ili financijska sredstva.

Ako vas je kontaktirala sumnjiva osoba, telefon prevaranta možete označiti kao “Spam” na način da otvorite chat s korisnikom koji vam je poslao poruku i odaberete jednu od dvije opcije: “Blokiraj kontakt” ili “Blokiraj i prijavi neželjenu poruku”. Nakon određenog broja pritužbi, broj će biti blokiran od strane Vibera. Relevantne informacije možete poslati i Viber podršci.

Iz Vibera naglašavaju da imaju dodatne opcije pomoću kojih možete osigurati da vaša komunikacija ostane privatna:

Provjera brendova – verificirani poslovni račun brenda ili organizacije ima plavu kvačicu koja potvrđuje da je taj račun autentičan.

Kontrolirajte tko vas može dodati u grupe – možete ograničiti raspon osoba koje vas mogu dodati u grupe.

Zahtjevi za poruke – pozivnice od strane nepoznatih korisnika za pridruživanje grupnom chatu ili kanalu automatski stavljaju u mapu Zahtjevi za poruke. Korisnik uvijek može “prihvatiti” poziv, nakon čega će se chat premjestiti na ekran svih chatova. U Viberu je ova značajka automatski uključena.

Ne pokazujte svoju fotografiju korisnicima koji nisu u vašim kontaktima – svoju profilnu fotografiju možete učiniti nevidljivom za druge korisnike. Kako biste to učinili, onemogućite opciju u postavkama privatnosti aplikacije: odjeljak “Više” — “Postavke” — “Privatnost” — onemogućite opciju “Prikaži tvoju fotografiju”.

Sakrijte status ‘Viđen’ i ‘Online’ status – Viber vam omogućuje da sakrijete status pregledavanja poruka i svoj trenutni status u aplikaciji. Možete podesiti vidljivost ovih parametara u Postavkama u odjeljku “Privatnost”.

FOTO: Press/Rakuten Viber

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.