Veronika Šokota srebrna u bacanju koplja na Europskom prvenstvu atletičarki do 20 godina

11.09.2022., SRC Mladost, Zagreb - 72. Boris Hanzekovic memorijal - Continental Tour Gold miting. Natjecanje u bacanju koplja za zene. Veronika Sokota Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska atletičarka Veronika Šokota osvojila je srebrnu medalju u bacanju koplja na Europskom prvenstvu do 20 godina koje se održava u Jeruzalemu, 19-godišnja članica riječkog Kvarnera do srebra je stigla hicem od 55.41 metara.

Iako je njezin rezultat iz finala gotovo tri metra slabiji od osobnog rekorda, Šokota ne mora žaliti za zlatom do kojega je stigla dvostruka svjetska juniorska prvakinja i aktualna europska seniorska doprvakinja u ovoj disciplini, srpska reprezentativka Adriana Vilagoš koja je u Jeruzalemu bacila hitac od 58.38 metara.

Sjajan nastup u finalu imala je i druga hrvatska predstavnica, Vita Barbić koja će za tri dana napuniti tek 16 godina. Ona je s rezultatom 50.36 metara zauzela četvrto mjesto, no brončana Mađarica Fanni Koever u svih svojih šest hitaca imala je bolji rezultat od toga, a najbolji joj je bio 53.09 metara.

Desetobojac Roko Farkaš na kraju je zauzeo 17. mjesto iako je nakon prvoga dana bio vodeći. Farkaš je bio vodeći i nakon prve discipline u četvrtak, utrke na 110 metara s preponama u kojoj je ostvario rezultat od 13.69 sekundi, ali je u posljednje četiri discipline osvojio ukupno tek 2031 bod. Disk je bacio 33.49 metara, motkom je preskočio 3.90 metara, koplje je bacio 45.15 metara, a u utrci na 1500 metara je ostvario vrijeme od 5:31.86 sekundi. To mu je u ukupnom zbroju donijelo 7220 bodova, 80 manje od rezultata u svibnju ove godine kada je postavio novi juniorski rekord Hrvatske sa 7300 bodova.

Zlato je sovojio Nijemac Amadeus Graeber sa 8209 bodova, srebro Austrijanac Matthias Lasch sa 8052, a broncu Švicarac Andin Huber sa 8009.

U četvrtak je od hrvatskih predstavnika nastupio još Edmond Dobruna koji je u utrci na 10 kilometara u brzom hodanju zauzeo 16. mjesto s vremenom 45:30.75 minuta.