Veliki Mo Farah otrčao svoju posljednju utrku! “Trčanje je ono što me spasilo”

05.08.2012., Engleska, London - Ljetne Olimpijske igre London 2012. Pobjednik utrke 10000m, Mohamed Farah.r"nPhoto: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Mo Farah, jedan od najvećih britanskih sportaša svih vremena, završio je četvrti u posljednjoj utrci svoje karijere na Great North Runu.

Ovaj 40-godišnji četverostruki olimpijski pobjednik izgubio je tempo rano u slavnoj utrci od 13,1 milje od Newcastlea do South Shieldsa. Završio je tri minute i 30 sekundi iza Etiopljanina Tamirata Tole, koji je pobijedio za 59 minuta i 58 sekundi.

“Vrlo je emotivno. Mnogo toga mi je prolazilo kroz glavu. Sve što znam je trčanje i to me činilo sretnim toliko godina. Trčanje mi je sve. Trčanje je ono što me spasilo”, rekao je.

Farah odlazi u mirovinu s blistavim životopisom. Postao je prvi Britanac koji je slavio na 5.000 m i 10.000 m pred radosnom domaćom publikom u Londonu 2012., a obranio je svoje naslove u Riju 2016.

Samo pet Britanaca ima više olimpijskih medalja od Faraha, koji je također osvojio šest svjetskih, pet europskih i dva europska naslova u dvorani, kao i Chicago Marathon u karijeri dužoj od dva desetljeća.

Mo Farah je mahao publici tijekom posljednjih 200 m trke Great North Run prije nego što je prošao kroz cilj.

“Želio sam završiti svoju karijeru ovdje u Newcastleu. Imao sam nevjerojatne uspomene. Stvarno je važno doći ovdje i dati podršku publici. Vrlo je važno imati ovakvu utrku. Bez podrške i zajednice u Newcastleu, ne bi bilo isto”, poručio je, piše BBC.

Bivši europski prvak na 10.000 metara i osnivač Great North Runa, Brendan Foster, rekao je: “Mo Farah je najveći sportaš kojeg je Britanija ikada imala. Nikada više nećemo vidjeti takvog tipa”, dodao je.

Steve Cram, bivši svjetski prvak na 1500 metara, a sada BBC-jev komentator, rekao je: “Hvala vam na uspomenama. Hvala vam na medaljama. Hvala vam na svom uzbuđenju i drami.”

OZNAKE: mo farah