Uzbudljivi početak playoffa Europa lige: Pobjede Seville i Monaca, remi Juventusa i Nantesa

epa10471695 Sevilla's midfielder Ivan Rakitic (R) in action against PSV's midfielder Joey Veerman (L) during the first leg UEFA Europe League soccer match between Sevilla FC and PSV Eindhoven, in Seville, Andalusia, Spain, 16 February 2023.  EPA/Jose Manuel Vidal

EPA/Jose Manuel Vidal

Nogometaši Seville i Monaca ostvarili su pobjede u prvim susretima play-offa za plasman u osminu finala Europske lige, dok je Nantes na gostovanju u Torinu odigrao 1-1 protiv Juventusa.

Najuvjerljiviju pobjedu u prvim susretima play-offa Europske lige ostvarila je Sevilla porazivši na svom terenu PSV Eindhoven sa 3-0.

Prvu priliku na utakmici imali su gosti, Ismael Saibari je u 10. minuti pucao, ali je Bono obranio. Uzvratio je Ivan Rakitić u 32. minuti, ali je njegov pokušaj iz slobodnog udarca završio pored gola.

U posljednjim trenucima prvog dijela Sevilla je ipak povela, a strijelac je bio Youssef En Nesyri nakon dodavanja Jesusa Navasa. PSV je u prvom dijelu bio bolji, imao je više od igre, ali se na odmor otišlo vodstvom domaćina.

U nastavku susreta Sevilla se razigrala, a Lucas Ocampos je u svega deset minuta provedenih na terenu zabio gol i upisao asistenciju. U 50. minuti, pet minuta nakon što je ušao u igru, Ocampos je zabio za 2-0, a u 55. minuti je asistirao Nemanji Gudelju za velikih 3-0. Hrvatski nogometaš Ivan Rakitić je za španjolski sastav igrao cijeli susret.

Bayer Leverkusen i Monaco su odigrali zanimljivu utakmicu s mnogo obrata, a na koncu su slavili gosti sa 3-2. Monaco je poveo, Bayer je s dva gola okrenuo rezultat, da bi gosti iz Kneževine zabili još dva gola za pobjedu.

Monaco je poveo već u devetoj minuti nakon velike pogreške domaćeg vratara. Jonathan Tah je vratio loptu svom vrataru, a Lukaš Hradecky umjesto da je ispuca, previše je čekao što je iskoristio Breel Embolo prišavši mu s leđa. Napadač francuskog kluba malo je gurnuo finskog reprezentativca, a Hradecky nespretno prebacio loptu preko svoje gol linije. “Apotekari” su tražili prekršaj u napadu, no izraelski sudac Orel Grinfeld je nakon konzultacija s VAR sobom pokazao na centar.

Bayer je u drugom dijelu uspio okrenuti rezultat golovima Mousse Diabyja (48) i Floriana Wirtza (59), da bi u 74. minuti izjednačio Krepin Diatta. Kada se već činilo kako će utakmica završiti bez pobjednika, Axel Disasi je u drugoj minuti nadoknade donio pobjedu gostima.

Juventus i Nantes su odigrali bez pobjednika, 1-1. Dušan Vlahović u 13. minuti je doveo Juve u vodstvo, no Ludovic Blas je u 60. minuti uspio izjednačiti. U 63. minuti je torinska “Stara dama” bila korak do novog vodstva, ali je Federico Chiesa zatresao prečku.

Identičnim rezultatom završio je i ogled Sporting Lisabona i Midtjyllanda. Danci su poveli u 77. minuti golom Emama Ashoura, a četvrtoj minuti nadoknade izjednačio je Sebastian Coates.

U najzanimljivijem susretu večeri, koji je odigran u ranijem terminu, Barcelona i Manchester United su na Camp Nou odigrali 2-2.

Bio je to njihov prvi ogled u Uefinom drugom rangu natjecanja, nakon prethodnih deset utakmica u Ligi prvaka, uključujući i dva finala. Oba je dobila Barca, 2009. je na Olimpicu slavila sa 2-0, a dvije godine kasnije na Wembleyju sa 3-1.

Barca je trenutno na vrhu La Lige s osam bodova prednosti u odnosu na rivala Real Madrid, a već 17 susreta je bez poraza. S druge strane, United je pretrpio samo jedan poraz u posljednjih 18 utakmica.

“Blau Grana” i “Crveni vragovi” su odigrali odličnu utakmicu sa četiri gola, nizom prilika i ukupno 35 udaraca. Domaćin je poveo, United je okrenuo rezultat, da bi Barca izjednačila.

Barca je povela u 50. minuti, Raphina je ubacio iz kornera, a Marcos Alonso glavom pogodio za 1-0. No, samo tri minuta kasnije gosti su izjednačili golom Marcusa Rashforda na Fredovu asistenciju, da bi u 60. minuti nakon autogola Julesa Koundea stigli do vodstva. Ponovo je u središtu akcije bio Rashford koji je prošao svog čuvara, te ubacio pred gol, gdje je Kounde skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Barca je izjednačila u 76. minuti preko Raphine koji je ubacio loptu u kazneni prostor, ali nitko od igrača nije dirao loptu prevarivši De Geu.

Šahtar Donjeck, kojeg vodi hrvatski stručnjak Igor Jovičević, je u Varšavi pobijedio Rennes sa 2-1.

Ukrajinski sastav, koji je ove zime ostao bez najboljeg igrača Mihaila Mudrika koji je prodan u Chelsea za oko 100 milijuna eura, poveo je već u 11. minuti. Bogdan Mihajličhenko je pucao prema golu, Mandanda je obranio, ali je Dmitro Kriskiv pospremio odbijanac. U završnici prvog dijela Chimuanya Ugochukwu je skrivio kazneni udarac, a Artem Bondarenko zabio za 2-0.

Rennes je smanjio u 59. minuti golom Toka Ekambija koji je u 77. minuti izašao iz igre, a umjesto njega je ušao Lovro Majer. Neven Đurasek nije nastupio za ukrajinski sastav.

RB Salzburg je golom Nicolasa Capalda u 88. minuti svladala Romu sa 1-0. Luka Sučić je za Salzburg igrao do 82. minute.

U susretu između Ajaxa i Union Berlina nije bilo golova. Josip Juranović je odigrao cijeli susret za njemački sastav.

OZNAKE: europa liga, playoff