Uvjerljivo slavlje ‘Farmaceuta’ nad Goricom koja je sada u nizu od pet ligaških poraza

18.02.2022., Velika Gorica - Gradski stadion, Velika Gorica. 24. kolo Hrvatski Telekom Prve HNL: Gorica - Slaven Belupo Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL

Zeljko Hladika/Pixsell

U prvoj utakmici programa 24. kola HT Prve lige Slaven Belupo je rezultatom 0-3 (0-2) svladao Goricu u Velikoj Gorici i tako sedmom ligaškom pobjedom u sezoni (petom gostujućom) stigao do 26 bodova na kontu, tri manje od današnjeg suparnika.

Momčad Krunoslava Rendulića ovim je raspletom u nizu od pet ligaških poraza, a to se nije dogodilo od njihovog ulaska u elitni domaći razred, pa je vrlo izgledno da smo danas 48-godišnjaka posljednji put gledali na klupi ‘Bikova’.

Šesti domaćinski ligaški poraz Gorice u sezoni pogocima su ‘potpisali’ Mihail Caimacov u 2., Lovro Zvonarek u 10. i Mario Marina (kazneni udarac) u 56. minuti. Prethodno najstrožoj kazni za ‘Farmaceute’ izravni je crveni karton dobio kapetan domaćih Aleksandar Jovičić.

Već u drugoj minuti igre Caimacov je svojim drugim ligaškim pogotkom u sezoni (i ukupno) doveo goste do rezultatske prednosti, dvadesettrogodišnji Moldavac odlučio se s devetnaest metara na udarac i poslao loptu u sami donji lijevi kut ukopanog Kotarskog za 0-1. Bio je ovo ujedno i jubilarni 950. Prva HNL pogodak koprivničkog prvoligaša u elitnom razredu domaćeg nogometa.

Gorica je prvi konkretan udarac prema suparničkim vratima uputila u 7. minuti kada je na dodavanje Pršira s desne strane napada u sredini na deset metara Kalik došao do prostora i poslao loptu malo pored prve vratnice.

Do povećanja vodstva Zekićeva momčad je stigla u 10. minuti kada je na ubačaj Gode s lijeve strane napada desno na deset metara Zapata ostao nečuvan te usprkos vrlo lošem primanju, uspio uputiti udarac koji mu blokira Krizmanić, ali odbijenu loptu mirno s osam metara na isto mjesto gdje i suigrač mu Caimacov za 0-2 posprema Zvonarek. Šesnaestogodišnjaku je to bio drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno treći u 15. Prva HNL nastupu.

Tek što se treći put na susretu krenulo s centra ponovno je Zapata bio u gol-prilici, ali osim što je Kotarski obranio njegov pokušaj desno iskosa sa sedam metara u prvi kut – označeno je bilo i zaleđe Kolumbijca.

18.02.2022., Velika Gorica – Gradski stadion, Velika Gorica. 24. kolo Hrvatski Telekom Prve HNL: Gorica – Slaven Belupo Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL

Iako rezultat ne sugerira tako, Gorica je bila ta koja je generalno igrala aktivnije i rizičnije prema posljednjoj trećini, ali gosti su bez najmanjih problema pravovremenim kretnjama linija zatvarali prostor i ostavljali suparnike u teškim situacijama za konkretnu prijetnju. Tek u 28. minuti Cruz ‘očajnički’ iz daljine poteže neprecizno u okvir, nedovoljno opasno za sigurnog Suška.

Samo nekoliko trenutaka poslije ponovno domaća obrana ‘pliva’ na jednu dugu loptu, ovaj put se Zapata ‘zavukao’ ispred kapetana Jovičića i poslije snažnog duela uspio zapucati s ruba peterca, ali pored istrčalog Kotarskog loptu je poslao pored okvira vrata.

Sve do 41. minute vladalo je potpuno zatišje u vidu konkretnih dolazaka prema naprijed, a tada je na dodavanje Babeca s desne strane napada u sredini Cruz bio na trenutak u dobroj poziciji za udarac, ali zbog trenutka oklijevanja gostujući braniči stigli su mu blokirati bliži kut, pa je 19-godišnji Brazilac u konačnici s deset metara pucao pored suprotne vratnice.

Do kraja poluvremena, dvije minute sudačke nadoknade, vidjeli smo još jednu prijetnju gostiju. U prvoj minuti dodatka Goda ‘tko zna koji put’ iskorištava ‘more’ vremena i prostora na lijevoj strani napada i u sredini pronalazi Zvonareka koji ipak na rubu peterca ne uspijeva kvalitetno glavom u padu zahvatiti loptu pa njegov pokušaj u visokom luku završava na mreži malo iznad grede.

Ništa se u odnosu na terenu nije promijenilo ni u uvodu drugog dijela. Gorica je s prepuštenim posjedom bila bezidejna, a u izlascima nešto oprezniji gosti opet su bili prvi koji prijete. U 52. minuti Caimacov je odigrao kvalitetno u prostor za Zvonareka koji je pobjegao čuvarima i pucao snažno, ali neprecizno u dobro postavljenog Kotarskog, koji je odbijanjem upisao sigurnu obranu.

Kvalitetnu obranu Sušak je upisao u 55. minuti kada se Pršir s preko dvadeset metara odlučio na udarac. U istoj minuti na suprotnoj je strani Bogojević pobjegao Jovičiću koji ga objema rukama ruši na deset metara, a sudac Bebek pokazao na bijelu točku i izravan crveni karton kapetanu domaćih. Siguran izvođač za velikih 0-3 bio je Marina, koji je tako poentiravši protiv svog nekadašnjeg kluba postigao drugi ligaški gol u sezoni, ukupno četvrti u 62. Prva HNL nastupu.

Brojčano inferiornija Gorica konačno je zaprijetila u 75. minuti nakon lijepe akcije po lijevoj strani napada, u završnici je Fruk ubacio u sredinu za Keitu, ali njegov udarac u prvi kut nije bio pretjerano izazovan za Suška. Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija u susretu koji je Slaven nakon trećeg pogotka, pored nemoćnog suparnika, bez ikakvih problema u potpunosti kontorlirao.

‘Bikovi’ su u sljedećem kolu gosti u Kranjčevićevoj kod Lokomotive dok će ‘Farmaceuti’ na svom Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici dočekati Hrvatski dragovoljac. Program ovog kola nastavlja se sutrašnjim okršajima ‘Crnih’ i ‘Bilih’ u Zagrebu (15:00) te Istre i Osijeka u Puli (17:05).