Unutar ruskih komora za mučenje: Istražitelji upozoravaju da su ćelije u Hersonu tek ‘vrh ledenog brijega’

Autor:

Plastic ties for torture and a broken chair are seen inside a basement of an office building, where prosecutors say 30 people were held two months during a Russian occupation, amid Russia's attack on Ukraine, in Kherson, Ukraine, December 10, 2022.  REUTERS/Anna Voitenko Photo: STAFF/REUTERS

STAFF/REUTERS/PIXSELL

Novi izvještaji o mučenju Ukrajinaca tijekom ruske osmomjesečne okupacije Hersona “samo su vrh ledenog brijega”, upozorio je međunarodni tim koji istražuje navodne ratne zločine.

Djela koja su opisali zatvorenici u desecima improviziranih pritvorskih centara – uključujući korištenje seksualnog nasilja kao uobičajenu taktiku među ruskim čuvarima i genitalni elektrošok – “podsjećaju na genocid”, rekao je ovaj tjedan tim odvjetnika i tužitelja.

Posebna izvjestiteljica UN-a, dr. Alice Jill Edwards, rekla je za The Independent da sličnosti u iskazima žrtava u nekoliko različitih regija Ukrajine “razotkrivaju dublju zabrinutost da su mučenje i zastrašivanje politika i strategija ruske države”.

Najviši ukrajinski dužnosnici optužuju Moskvu za genocidne ciljeve otkako je Vladimir Putin napao Ukrajinu u veljači 2022., a Independent je među prvima svjedočio dokazima o kršenju ljudskih prava od strane ruskih trupa nakon prvih ruskih povlačenja s teritorija blizu Kijeva.

Priče o komorama za mučenje u Hersonu prvi put su se počele pojavljivati ubrzo nakon što su se ruske snage povukle iz ključnog crnomorskog lučkog grada u studenom, nakon što su ga zauzele mjesec dana nakon početka invazije.

Ranije ovog tjedna, tim tužitelja, stručnjaka i analitičara – financiran od strane Britanije, EU-a i SAD-a – koji pomaže ukrajinskom glavnom tužitelju da probere te dokaze, objavio je sažetak svojih nalaza među početnom skupinom od 320 zatvorenika koji su držani u više od 35 pritvorskih centara. Od tih žrtava, najmanje 43 posto eksplicitno je spomenulo praksu mučenja u tim centrima – s često korištenim tehnikama uključujući gušenje, ‘waterboardinga’, teškog premlaćivanja i prijetnje silovanjem, rekao je tim predvođen humanitarnom pravnom tvrtkom Global Rights Compliance.

Najmanje 36 zatočenika spomenulo je korištenje elektrošokova tijekom ispitivanja, često genitalnih elektrošokova. Druge žrtve spominjale su prijetnje genitalnim sakaćenjem, a najmanje je jedna žrtva bila prisiljena svjedočiti silovanju druge zatočenice predmetom prekrivenim kondomom, objavila je skupina.

Dok su pritvoreni uključivali medicinske radnike, učitelje, volontere, aktiviste, vođe zajednice i službenike za provođenje zakona, čini se da su sadašnji i bivši vojnici zatočenici koji su najvjerojatnije iskusili mučenje u objektima. Tim istražitelja kaže da je uspio identificirati pojedinačne ruske počinitelje – uključujući jednog vojnika, Oleksandra Naumenka, koji je navodno naredio genitalni strujni udar 17 različitih žrtava.

Međutim, Kremlj je dosljedno poricao optužbe o ratnim zločinima u Ukrajini. Odgovarajući na nalaze, posebni izvjestitelj UN-a rekao je: “Nedavna zbirka intervjua slična je u nizu ključnih aspekata svjedočenjima koja sam primio kao posebni izvjestitelj o mučenju, iako se moje izjave ruskim vlastima temelje na informacijama iz regija Harkova i Zaporožja. Sličnosti u praksi diljem regionalnih zona otkrivaju dublju zabrinutost da su mučenje i zastrašivanje politika i strategija ruske države. I kao takvo, trenutačno je teško zamisliti da će se počinitelji suočiti s pravdom u Rusiji. Ipak, pažljivo i kontinuirano prikupljanje dokaza mora se nastaviti.”

Denis Krivošev, zamjenik direktora Amnesty Internationala za istočnu Europu i središnju Aziju, rekao je za Independent: “Nažalost, ove su prakse vrlo, vrlo poznate svakome od nas koji je istraživao ruske sigurnosne snage i kako se one nose s civilima.”

Ukazujući na prošla kršenja ljudskih prava od strane ruskih trupa na Sjevernom Kavkazu i okupiranom Krimu, dodao je: “Stoga nije nimalo iznenađujuće, ali ništa manje šokantno, čitati o tome na teritorijima koje su ruske snage okupirale u Ukrajini.”

Krivošev je rekao da se mnoge pojedinosti Hersonskog izvješća poklapaju s njegovim prošlim iskustvom ruske prakse mučenja u tim arenama, gdje su zarobljenici trpjeli “mnogo” seksualnog nasilja i strujnih udara, pri čemu je “vrlo uobičajeno” ciljati potonje na genitalije zatočenika.

Povećavajući strahove od zajedničkih napora Moskve da pokori ukrajinsko stanovništvo takvim metodama, suosnivač Global Rights Compliancea Wayne Jordash KC u ožujku je otkrio dokaze koji sugeriraju da je hersonske “komore za mučenje planirala i izravno financirala ruska država”.

Komentirajući nova otkrića, rekao je: “Taktike mučenja i seksualnog nasilja koje [ukrajinsko tužiteljstvo] otkriva u pritvorskim centrima u Hersonu sugeriraju da Putinov plan za istrebljenje ukrajinskog identiteta uključuje niz zločina koji asociraju na genocid. U najmanju ruku, obrazac koji promatramo je u skladu s ciničnim i proračunatim planom ponižavanja i teroriziranja milijuna ukrajinskih građana kako bi se pokorili e njih na diktat Kremlja”.

Ukrajinske vlasti razmatraju više od 97.000 izvješća o ratnim zločinima diljem Ukrajine i podigle su optužnice protiv 220 osumnjičenih pred domaćim sudovima. Visokopozicioniranim počiniteljima moglo bi se suditi na Međunarodnom kaznenom sudu, koji je već izdao nalog za uhićenje Putina.

“Pravi razmjeri ruskih ratnih zločina i dalje su nepoznati, ali ono što možemo sa sigurnošću reći je da će psihološke posljedice ovih okrutnih zločina na Ukrajince biti urezane u njihovim umovima u godinama koje dolaze”, rekla je Anna Mikitenko, viša pravna savjetnica u Global Rights Compliance.

“Ono čemu svjedočimo u Hersonu samo je vrh ledenog brijega u Putinovom barbarskom planu da uništi cijelu populaciju. Pravda će biti zadovoljena za preživjele Ukrajince dok nastavljamo s našom misijom identificiranja i držanja počinitelja odgovornima. Nekažnjivost nije opcija”, dodala je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.