UNOS/UVOZ rabljenog vozila – savjeti i trikovi

Autor:

Press

Unosom vozila smatra se stjecanje istog iz zemlje članice Europske unije. Većina procedure preregistracije obavlja se u stanici za tehnički pregled, osim nekih postupaka koji se obavljaju u carinskom uredu ili poreznoj upravi

Uvozom vozila smatra se stjecanje vozila iz trećih zemalja, pa će kod uvoza takvih vozila vlasnici morati dodatno platiti carinu i PDV na vozilo.

Sva dokumentacija (računi, ugovori, prometni dokumenti…) potrebna za preregistraciju mora biti priložena u originalu u stanici za tehnički pregled.

Rabljeno vozilo može se steći kupnjom od vlasnika fizičke osobe ili putem računa od trgovca vozilima.

– Dokazi o vlasništvu kupnje od fizičke osobe najčešće su kupoprodajni ugovor i prometni dokumenti vozila. Kupoprodajni ugovor mora sadržavati podatke o prodavatelju i kupcu (ime i prezime, adresa, identifikacijski broj), podatke o vozilu (marka i tip, broj šasije, registarska oznaka ako postoji, godina proizvodnje vozila), podatak o dogovorenoj kupoprodajnoj cijeni, mjesto i datum sklapanja ugovora i potpise obiju ugovornih strana. Ugovor o kupoprodaji od 01. 01. 2018. ne mora biti ovjeren kod javnog bilježnika. Ako je vozilo kupljeno od fizičke osobe, kod promjene vlasništva u stanici za tehnički pregled biti će naplaćena i upravna pristojba za vozila kojoj ista podliježu.

– Ako je vozilo kupljeno u inozemstvu od pravne osobe (autokuće), dokaz o vlasništvu najčešće će biti račun. Na računu isto kao i na ugovoru moraju biti navedeni podaci o prodavatelju, kupcu i vozilu. Također, za vozila s područja EU-a na računu mora biti naveden PDV ili poseban postupak oporezivanja marže. U tom slučaju kupac kod promjene vlasništva neće dodatno platiti upravnu pristojbu u stanici za tehnički pregled. Uz dokaz o vlasništvu novi vlasnik u stanici za tehnički pregled mora za rabljeno vozilo priložiti i prometnu dozvolu iz zemlje zadnje registracije. Važno je naglasiti da neke zemlje izdaju prometne dokumente u 2 dijela (npr. u Njemačkoj se za vozila izdaje Zulassungbescheinigung Teil 1 i Teil 2). Vlasnik je u stanici kod preregistracije dužan priložiti i prvi i drugi dio. Isto je propisano Direktivom Vijeća 1999/37/EZ od 29.travnja 1999.

– U nekim slučajevima vlasnici kupe vozilo bez originala prometnih dokumenata, jer prodavatelj (najčešće auto kuća) nije ustupio originale kupcu, pa u tom slučaju vlasnik mora pribaviti originale od prodavatelja. U nekim slučajevima će vlasnici morati od nadležnih tijela za registraciju ishoditi dokaz da su dokumenti npr. izgubljeni, zadržani ili uništeni što može dodatno zakomplicirati i oduljiti postupak preregistracije u RH.

Prvi korak nakon kupnje vozila, a prije preregistracije vozila u RH je obavljanje utvrđivanja sukladnosti u stanici za tehnički pregled. Za taj postupak vlasnik mora dovesti vozilo u stanicu za tehnički pregled i treba priložiti takozvani Coc dokument(engl. Cerficate of conformity, njem. EG-Übereinstimmungsbescheinigung) ili potvrdu proizvođača od ovlaštenog dobvljača potvrde u RH ( https://www.hak.hr/vozila/homologacija/popis-ovlastenih-dobavljaca/). Nakon postupka utvrđivanja sukladnosti stanica za tehnički pregled će vlasniku izdati Potvrdu o sukladnosti.

Drugi korak je odlazak u carinski ured u kojem vlasnik mora platiti poseban porez na motorna vozila (PPMV) i naknadu za gospodarenje otpadnim vozilima. Ovu proceduru vlasnici mogu obaviti i putem sustava e-Građana bez odlaska u cariniski ured.

Ako su sve navedene obveze podmirene, a prije samog tehničkog pregleda, svakako se savjetuje i obavljanje servisa na vozilu, što se preporučuje i prije svakog redovitog tehničkog pregleda.

Sve korake koje vlasnik treba obaviti u stanici za tehnički pregled može pod istim uvjetima obaviti u bilo kojoj stanici za tehnički pregled vozila u RH. Da bi vlasnik mogao preregistrirati vozilo u RH, mora imati regulirano prebivalište ili barem boravište u RH. To je iz razloga, jer se prema mjestu prebivališta dodjeljuje registarska oznaka. Ako vlasnik obavlja preregistraciju u stanici za tehnički pregled izvan svojeg registracijskog područja (npr. vlasnik ima prebivalište u Splitu, ali preregistraciju obavlja u Zagrebu), to je moguće, ali treba voditi računa ima li stanica za tehnički pregled na zalihi registarske pločice iz drugih područja (gradova). Ako pojedina stanica nema na zalihi registarske pločice za traženo registarsko područje, vlasnik može u toj stanici podnijeti zahtjev za naručivanje pločica sa svojeg područja, ali će u tom slučaju morati čekati do 30 dana za izradu i dostavu pločica u tu stanicu. Preporuča se da vlasnik kontaktira stanicu u kojoj želi obaviti preregistraciju i provjeri postoje li u toj stanici registracijske pločice s drugih područna na zalihi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.