Umjesto najavljenog sunca, jutros nevrijeme u Zagrebu i okolici: Vjetar lomio stabla koja su rušila automobile

Autor:

12.07.2023. Zagreb - Iznenadno nevrijeme u srijedu ujutro pogodilo je grad. Zagrebacki vatrogasci u samo sat vremena imali su 11 intervencija uklanjanja stabla. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Najavljivali su sunce i toplinski val, a ujutro nas je dočekala oluja, žestoki vjetar koji je rušio drveća po parkiranim automobilima, komentirali su građani nestabilno vrijeme u srijedu ujutro.

Udar vjetra u Zagrebu umalo je doveo do težih posljedica jer se na Slavonskoj ulici, jednoj od najprometnijih u gradu, srušila velika grana stabla.

“Vozilo je na terenu, imamo više intervencija u tom području oko Slavonske”, potvrdili su nam iz Javne vatrogasne postrojbe grada Zagreba.

Stablo se nalazilo na adresi Odranska 9, tik uz Slavonsku, no brza intervencija vatrogasaca spriječila je veće zastoje u prometu.

“Nije bilo gužvi, vatrogasci su brzo stigli na teren i otklonili ostatke stabla pa nije bilo potrebe za posebnom regulacijom prometa”, rekli su nam iz Policijske postaje Trnje.

Osim na Trnju, stabla su se lomila na Gornjem gradu, Maksimiru, Medveščaku, Medvednici, Sopotu i u Centru. Vatrogasci su pozvani na ukupno sedam intervencija između 6:45 i 7:00.

Obavijest ZET-a

“Zbog pada grane na naponsku mrežu na Maksimirskoj kod Jordanovca, putnike od Kvaternikovog trga do Dubrave prevoze autobusi. Zbog pada zaštitne ograde u zoni raskrižja Draškovićeve i Jurišićeve, u smjeru Trga bana Josipa Jelačića linije 11 i 12 prometuju preko Glavnog kolodvora. Također zbog pada grana na naponsku mrežu u Ulici grada Gospića, linije 2, 3 i 13 skraćene su do Heinzelove, a putnike od Heinzelove do Savišća prevoze autobusi. Zbog pada stabla na Sljemenskoj cesti, u prekidu je autobusna linija 140”, poručuju iz ZET-a.

Nevrijeme i u Karlovcu

Jak vjetar jutros je u Karlovcu čupao drveće i lomio grane pa za kratko vrijeme, u samo nekoliko minuta, napravio puno štete po gradu, posebno nekim njegovim dijelovima, prenosi N1.

Visoke temperature i potencijalne oluje

Afrički toplinski val Lucifer danas bi u Hrvatskoj trebao biti na svom vrhuncu. Predviđaju se temperature i do 40 stupnjeva.

Do kada će trajati vrućine? Hoće li se ponoviti prošlo ljeto s dugotrajnim periodima visokih dnevnih i noćnih temperatura? Kako zaštititi zdravlje? Je li sve spremno za period opasnosti od požara? Na ta i druga pitanja u emisiji Hrvatskog radija, U mreži Prvog odgovorili su Barbara Bekavac, HZJZ, Damir Trut, ravnatelj Civilne zaštite MUP i Tomislav Kozarić, DHMZ.

Tomislav Kozarić, DHMZ, rekao je da nas je probudilo nevrijeme koje je iznenadilo i prognostičare i građane. Objasnio je da se nevrijeme stvorilo preko noći i iz Slovenije došlo do Hrvatske.

– Srećom slabi. Ono što je dobro oblaci i ta kiša donose nešto nižu temperaturu, blago će popustiti vrućina pa će se lakše disati u krajevima gdje će biti pljuska. Ali toplinski val je danas na vrhuncu pogotovo u dijelovima središnje Hrvatske koji neće biti zahvaćeni pljuskom, Slavonija, Dalmacija, kazao je.

Kozarić je rekao da skoro svi krajevi imaju narančasto, a u mnogim mjestima je i crveno upozorenje.

– Dijelom zbog tople noći, dijelom zbog temperature koja će negdje dosegnuti 37 stupnjeva, dodao je.

Kozarić je objasnio da se za vikend također očekuju visoke temperature te da je to nastavak toplinskog vala.

– Bit će vruće i treba slušati upozorenja i preporuke, rekao je.

Grmljavinski pljuskovi

Dodao je da su za toplinske valovi karakteristični izraženiji grmljavinski pljuskovi.

– Tuča, olujan vjetar, česta i jaka grmljavina čak i lokalno obilnije kiše, to su sve pojave koje se povezuju s grmljavinskim nevremenom. Neće ih biti svuda nego mjestimično, ali neki krajevi mogu biti zahvaćeni i može biti nezgodno, rekao je Kozarić.

– Ljeto je počelo blaže, ali toplinske valove ne možemo izbjeći, dodao je.

Zaštita od vrućina

Barbara Bekavac, HZJZ, istaknula je da je jako važno zaštiti se od vrućina te da će stručnjaci nastavljati upozoravati kako bi osvijestili što više ljudi da su toplinski valovi velika opasnost za zdravlje posebno za ugrožene skupine kao što su starije osobe, djeca i kronični bolesnici.

– Svi mi koji se osjećamo zdravo mislimo da nas ništa ne može dotaknuti međutim temperature utječu na sve i zato se i zdravi ljudi, sportaši trebaju aktivno pridržavati preporuka za zaštitu od vrućina. To je prvenstveno izbjegavanje izlaženja po najvećim vrućinama između 10 i 17 sati, objasnila je.

Bekavac je objasnila da je tijekom visokih temperatura vrlo važno unositi dovoljno tekućine.

– Postoje napitci koje treba izbjegavati kao što su zaslađeni napitci, gazirani napitci, napitci s kofeinom i držati se vode, laganih juha kako bi se obnavljali elektroliti koje također gubimo znojenjem, rekla je Bekavac.

Intervencije žurnih službi

Damir Trut, ravnatelj Civilne zaštite MUP, istaknuo je da posla za službe Civilne zaštite ima uvijek te da se službe spremaju cijelu godinu i aktivno rade na opremanju, osposobljavanju, ali i na prevenciji.

– Puno je tu različitih načina tijekom godine, zimi imamo snijeg i hladnoće, u proljeće imamo ekstremne kiše, a sada s povećanjem temperatura i sušenjem vegetacije očekujemo da je moguće doći i do požara. Sve je pripremljeno, radilo se intenzivno na pripremi i sustavu vatrogastva te drugih službi koje u tome sudjeluju, objasnio je Trut.

Dodao je da su svi sustavi u ovo vrijeme pod velikim opterećenjem.

– Veliki broj turista dolazi u RH, sustav prometa i zračnog, cestovnog i željezničkog. Opterećenje je na policiji, cestarima, žurnim službama. Svi su u velikim aktivnostima, ali za to su se pripremili i mogu odgovoriti na sve to, rekao je Trut.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.