Ujedinjeni Arapski Emirati postaju prva arapska zemlja koja u nastavni plan uvodi poučavanje o strahotama Holokausta

Autor:

epa10384196 People wait near the Burj Khalifa the world's tallest building in the world, prior to the fireworks of New Year's Eve 2023 celebrations in the Gulf emirate of Dubai, United Arab Emirates, 31 December 2022.  EPA/ALI HAIDER

EPA/ALI HAIDER

Ujedinjeni Arapski Emirati uskoro će postati prva arapska nacija koja će u svojim školama poučavati o užasima nacističkog holokausta, što je povijesni potez koji je u nekim krugovima hvaljen – ali i kritiziran u drugima.

Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju uključiti obrazovanje o holokaustu u nastavni plan i program za osnovne i srednje škole, objavilo je prošlog tjedna veleposlanstvo te zemlje u Sjedinjenim Državama.

UAE kažu da će surađivati ​​s Institutom za praćenje mira i kulturne tolerancije u školskom obrazovanju sa sjedištem u Tel Avivu i Londonu i Yad Vashemom, Memorijalnim muzejom holokausta u Jeruzalemu, kako bi pomogli u izradi novog kurikuluma, prema izvješću u Timesu Izraela.

“Sada imamo priliku doći do nove publike i Yad Vashem radi na otvaranju puta za podizanje svijesti o holokaustu u arapskom govornom području”, rekao je glasnogovornik organizacije Simmy Allen. “U većem dijelu arapskog govornog područja, donedavno, s Yad Vashemom nije bilo malo ili nimalo dijaloga o događajima i zločinima holokausta”, dodao je.

Učenje o holokaustu uglavnom je izostalo iz vladinih školskih programa u arapskim zemljama, ali UAE udvostručuje svijest o holokaustu od normalizacije odnosa s Izraelom 2020. u paktu poznatom kao Abrahamov sporazum.

Ministar vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata Abdullah Bin Zayed posjetio je glavni spomenik holokaustu u Berlinu krajem 2020. sa svojim izraelskim kolegom. Godine 2021. u Dubaiju je otvorena prva izložba sjećanja na holokaust u arapskoj regiji, a prošle je godine ministar vanjskih poslova bio u vrlo popularnom posjetu Yad Vashemu, gdje je položio vijenac.

U članku objavljenom u izraelskom Jerusalem Postu 2021. godine, Ali Al Nuaimi, predsjednik Odbora za obrambena pitanja, unutarnje i vanjske odnose Saveznog nacionalnog vijeća UAE za Emirat Abu Dhabi, napisao je da su školski programi u arapskom svijetu “izostavili kritičnim dijelovima povijesti na Zapadu”, uključujući holokaust, predugo. Muslimani se, ustvrdio je, “moraju osloboditi tereta povijesti kako bi krenuli naprijed prema budućnosti.”

Taj je potez “prirodni izdanak Abrahamovog sporazuma”, rekla je za CNN Kristin Smith Diwan, stalna znanstvenica na Institutu arapskih zaljevskih država u Washingtonu.
“Vodstvo UAE-a radilo je na kulturnim promjenama kako bi podržalo svoje strateške ciljeve”, rekla je. “Prihvaćanje etničke raznolikosti pratilo je širenje globalne radne snage, a međuvjerski dijalog pomogao je u borbi protiv panislamizma i vjerskog ekstremizma.”

Približno 90% stanovništva UAE od oko 10 milijuna čine iseljenici prema podacima Svjetske banke, od kojih mnogi šalju svoju djecu u privatne škole koje podučavaju po međunarodnim nastavnim planovima i programima koji često uključuju obrazovanje o holokaustu.

Građani Emirata na društvenim mrežama uglavnom su šutjeli o odluci da se podučava o holokaustu, ali Abdul Khaleq Abdulla, istaknuti komentator i profesor političkih znanosti iz UAE, komentirao je tu objavu u tweetu, rekavši da za to nema potrebe.

“Opet se govori o dodavanju teme holokausta u naše školske programe, unatoč nepostojanju bilo kakve nacionalne vrijednosti, obrazovne (dobrobiti) i potrebe za znanjem za (to)”, tweetao je.

Većina reakcija Arapa izvan Ujedinjenih Arapskih Emirata bila je kritična, pri čemu su neki optuživali zemlju da je predala kontrolu nad svojim nastavnim programom Izraelu, dok su drugi ispitivali hoće li to ići nauštrb poučavanja povijesti Palestinaca, posebno Nakbe. Nakba, što na arapskom znači katastrofa, odnosi se na uspostavu Izraela 1948. godine, kada je oko 700.000 Palestinaca bilo prisiljeno napustiti svoje domove.

“Ne niječemo holokaust i suosjećamo s njegovim žrtvama”, tweetao je Dareen, komentator na Twitteru koji se identificira kao Palestinac. “Ali uključivanje toga u nastavni plan i program za mlade studente olakšava okupaciji (Izraelu) da se infiltrira među arapski narod.”

UAE, koji ima značajnu palestinsku zajednicu, rekao je u izvješćima lokalnih medija da njihova normalizacija s Izraelom neće utjecati na njihovu predanost dvodržavnom rješenju izraelsko-palestinskog sukoba.

Yasser Abu Hilala, bivši generalni direktor Al Jazeere, tweetao je da je podučavanje o holokaustu u UAE “korisno za poznavanje povijesti i brutalnosti Zapada”, dodajući da je “to isti onaj Zapad koji je iznjedrio cionizam”, misleći na pokret za stvaranje židovske države na Bliskom istoku.

Uključivanje izraelske organizacije u pisanje nastavnog plana i programa zemlje donosi dodatni sloj složenosti. Ankete su pokazale da javnost u arapskim nacijama koje su normalizirale odnose ne dijeli stav svojih vlada prema Izraelu. Istraživanje Washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku u srpnju 2022. pokazuje da više od 70% u UAE i Bahreinu ima negativan stav o normalizaciji.
Abrahamovi sporazumi također su nepopularni u drugim arapskim nacijama. Anketa Arapskog centra za istraživanje i političke studije sa sjedištem u Kataru objavljena prošli tjedan pokazala je da samo 7,5% Arapa podržava normalizaciju, a 84% smatra da je Izrael najveća prijetnja arapskoj regiji, a slijede ga Sjedinjene Države i Iran odnosno.

Anketa, koja je ispitala više od 33.000 ljudi u 14 arapskih zemalja, nije uključila UAE.

Analitičari kažu da će unatoč jazu između službenih i popularnih pogleda na Izrael, UAE vjerojatno krenuti naprijed u jačanju veza s Izraelom.

“Javnost Emirata možda se ne slaže u potpunosti, ali vodstvo je odlučilo da je to put kojim će ići i tako će nastaviti”, Dina Esfandiary, viša savjetnica za Bliski istok i Sjevernu Afriku pri Međunarodnoj kriznoj skupini, rekao je za CNN. “Oni vjeruju da imaju veći utjecaj na Izrael i izraelsko djelovanje održavanjem ovih dobrih veza.”

Nekim će Emiratima biti neugodno surađivati ​​s izraelskom institucijom “u osjetljivom području kao što je obrazovanje” budući da postoji suosjećanje s nevoljama Palestinaca, rekao je Diwan iz Instituta arapskih zaljevskih država.

“No, to ne bi trebalo negirati vrijednost i važnost razumijevanja povijesnih činjenica i konteksta holokausta”, dodala je. “Dezinformacije su problem i ne služe nikome.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.