U muzeju u Chicagu otvorena izložba na kojoj su predmeti zagrebačkog Arheološkog muzeja

Autor:

Screenshot Arheološki muzej

Izložba “First kings of Europe” (Prvi europski kraljevi) na kojoj se nalaze i predmeti zagrebačkoga Arheološkog muzeja, otvorena je u Field muzeju u Chicagu, priopćio je u petak Arheološki muzej u Zagrebu (AMZ).

Izložba istražuje uspon moći zajednica stare Europe prikazujući predmete iz 11 zemalja.

Nakit, oružje, obrambena oprema, raznovrsni alat i ritualni predmeti na izložbi “First kings of Europe” prvi puta se predstavljaju zajedno, a neki od njih nisu nikada do sada bili izloženi izvan zemlje u kojoj su pronađeni, a neki čak nikada nisu bili predstavljeni u javnosti, ističu iz zagrebačkog Arheološkog muzeja.

“Jedna od najunikatnijih i najposebnijih stvari vezanih uz ovu izložbu, je međunarodna suradnja koja se ostvarila s ciljem kreiranja izložbe”, izjavio je kustos Field muzeja William Parkinson.

Izložba je rezultat suradnje 26 muzeja iz 11 europskih zemalja, uz Sjedinjene Američke Države i Kanadu, dodao je.

Kao stručni suradnici tekstove za katalog izložbe o pojedinim predmetima iz Arheološkog muzeja u Zagrebu napisali su Jacqueline Balen, Ivan Drnić i Ana Đukić iz AMZ-a i Filip Franković, vanjski stručni suradnik AMZ-a.

Prilikom postavljanja izložbe iz AMZ-a sudjelovala je Jacqueline Balen, a otvorenju izložbe nazočili su Sanjin Mihelić, ravnatelj i Jacqueline Balen voditeljica Pretpovijesnog odjela AMZ-a.

Posjetitelj izložbe ‘putuje u prošlost’ 5000. godina prije Krista 

Izložba “First kings of Europe” istražuje razvoj iz drevnih zemljoradničkih naselja do najranijih plemenskih kraljevstva Europe. Više od 700 predmeta predstavljenih na izložbi potječu iz vremena mlađeg kamenog, bakrenog, brončanog i željeznog doba.

Posjetitelj na izložbi istražuje uspon i moć prvih kraljeva i kraljica drevne Europe i otkriva kako su nekoć jednake poljoprivredne zajednice egalitarnog društva po prvi put razvile moć, nejednakost i hijerarhiju.

Posjetitelj izložbe ‘putuje u prošlost’ 5000. godina prije Krista kako bi otkrio što pretpovijesno oruđe, oružje i ritualne skulpture mogu reći o životu u najranijim društvima. On slijedi trgovačke rute koje su oblikovale svijet kakav poznajemo, a uranja i u ritualne ceremonije dok gleda neolitički oltar i čuje pucketanje vatre brončanodobne pogrebne lomače rekonstruirane u prirodnoj veličini. Gleda i dragocjene predmete koje su ratnike pretvorile u kraljeve i zauvijek promijenile strukturu društva.

Izložba ostaje otvorena do 28. siječnja 2024. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.