U Bizovcu otkriveno spomen – obilježje poginulim braniteljima i civilima

Autor:

04.11.2023., Intudstrijska zona Nemetin - Gradonacelnik Ivan Radic i zupan Ivan Anusic sa suradnicima i nadzornim inzinjerem gradilista Josipom Spoljaricem obisli su gradiliste Centra izvrsnosti za proizvodnju, najvece privatne investicije na podrucju Osijeka i Osjecko-baranjske zupanije. Photo: Borna jaksic/PIXSELL

Photo: Borna jaksic/PIXSELL

Otkrivanjem spomen- obilježja poginulim i ranjenim hrvatskim braniteljima i civilima u Bizovcu kod Osijeka u utorak je obilježena 32. obljetnica njihova stradavanja u bombardiranju i raketiranju iz zrakoplova tzv. JNA 7. studenog 1991. 

Toga dana 1991. zrakoplovi tzv. JNA najprije su napali hotel “Termia” gdje je poginuo pripadnik Zbora narodne garde (ZNG), a ranjeno je pet osoba. U naknadnom raketiranju željezničke postaje i okolnih kuća te centra Bizovca, poginula su tri policajca i tri civila, među kojima je bio i 11-godišnji dječak, a teško su ozlijeđeni dva policajca i 14 civila.

Osječko- baranjski župan Ivan Anušić ocijenio je da je to jedan u beskrajnom nizu ratnih zločina koje su JNA i srpske paravojne postrojbe u agresiji na Hrvatsku učinili prema civilnom stanovništvu.

Istaknuo je da su agresori u Bizovcu, gađajući isključivo civilne ciljeve, iza sebe ostavili sedam mrtvih, među kojima i 11-godišnje dijete i tri civila te da je ključno to ne zaboraviti i nastaviti tražiti odgovorne.

Iako se čini pomalo uzaludno tražiti počinitelje nakon 32 godine, ne smije se od toga odustati i na taj način promatrati događaje i ljude koji su ostavili živote da bismo danas imali slobodnu i neovisnu Hrvatsku, poručio je Anušić.

Općinski načelnik Srećko Vuković kazao je da su od tog tragičnog događaja prošle 32 godine, ali da taj trenutak mještani nikada neće zaboraviti.

Ovo spomen obilježje će ostati trajno, upravo na mjestu događaja u centru Bizovca, i svi koji ovdje prođu zastat će i pitati se što se ovdje dogodilo, dodao je.

Spomen- obilježje zajedno su podigli općina Bizovac i Ministarstvo unutarnjih poslova, a otkrio ga je hrvatski policajac Baškim Saljiji, koji je toga dana bio teško ranjen.

Otkrivanju spomen- obilježja, uz ostale, nazočili su predstavnici državnih i lokalnih vlasti, saborski zastupnici, čelnici osječko-baranjske Policijske uprave te predstavnici udruga iz Domovinskog rata.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Vlado

prije 5 mjeseci

Strasna tragedija no cudno je da niti jedan medij ne spominje da je to hvale vrijedno Spomen obilježje financiralo i Ministarstvo hrvatskih branitelja, cudno je da ih nitko ne spominje .Pomalo je cudno da je Ministarstvo potpisalo ugovor o sufinanciranju izgradnje tog spomen obiljezja onda kada je ono vec svečano otkriveno .U svakom slučaju cudno.