Tko je ruski ministar obrane Sergej Šojgu?

Autor:

Screenshot YouTube

Subutaj je bio jedan od najuspješnijih generala u povijesti. Džingis kanov vrhovni vojskovođa poharao je Kinu i Središnju Aziju, vodio mongolske horde na Iran i na istok Mediterana, a potom pretvorio Kijev, jedan od najvećih gradova Istočne Europe, u ruševine.

U udžbeniku povijesti objavljenom u Tuvi, ruskoj većinski budističkoj provinciji koja graniči sa sjeverozapadom Kine, Subutaj ima lice ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua. Autor udžbenika i drugi intelektualci proglasili su Šojgua, ni manje ni više, modernom reinkarnacijom Subutaja.

A kada je rat u Ukrajini počeo u veljači 2022. godine, Šojgu je očito htio opravdati tu reputaciju i navodno obećao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da će osvojiti Kijev za tri dana.

Duga karijera

Šojguov angažman, nevjerojatno dug po ruskim standardima, počinje 1991. godine kada je bivši upravitelj gradnje i nižerangirani komunistički činovnik postao šef Ministarstva za izvanredne situacije. Za nekoliko godina je to ministarstvo pretvorio u jednu od najefikasnijih i najpopularnijih ruskih državnih organizacija jer je hitno reagirao na brojne katastrofe, uključujući bombaške i druge napade.

Dvije godine prije nego je Rusija anektirala ukrajinski Krimski poluotok, dakle 2012., Šojgu je imenovan za ministra obrane iako nikada nije služio vojsku. Putin mu je povjerio zadatak reformi koje su rusku vojsku učinile “drugom najjačom na svijetu“ nakon američke, kako su govorile pristalice Kremlja.

Spašavanje sirijskog predsjednika

Ovu tvrdnju je prividno potvrdilo spašavanje sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Ruska kampanja kojom se pomoglo Assadu da vrati većinu Sirije pretvorila se u demonstraciju ruskog naprednog oružja. Javnost je jedva primjećivala kako su ruske trupe na terenu u Siriji zapravo privatni vojnici Wagnera, dok su vizualno impresivni udari, poput lansiranja krstarećih raketa s bojnih brodova iz Kaspijskog mora, bili vojno nebitni.

Šojgu je uživao u slavi i često je viđen na TV-u kako s Putinom lovi, peca ili drži konferencije.

“On ima odlične šanse da naslijedi Putina, daleko bolje od bilo koga drugog“, kazao je za Al Jazeeru 2021. Nikolay Mitrokhin s njemačkog Sveučilišta Bremen.

Srušilo se sve

No, dvije godine kasnije je politička karijera Šojgua krenula je stranputicom, navodi sada Mitrokhin, jer je Šojgu igrao ključnu ulogu u pripremama za propali rat u Ukrajini.

Wagner se mjesecima činio kao najefikasniji dio ruske vojne mašinerije u Ukrajini, no njihovo osvajanje jugoistočnog grada Bahmuta mnogi smatraju Pirovom pobjedom. Samo postojanje Wagnera bilo je dokaz koliko je neefikasna regularna vojska sa svojim demoraliziranim, slabo obučenim vojnicima, lošim rezervama i opremom te donositeljima odluka koji su zapeli u Drugom svjetskom ratu, govore analitičari.

Sukob s Wagnerom

Šojgu prezire relativni uspjeh Wagnera i njegovu sve veću popularnost u Rusiji. Prvo je Wagneru zabranjeno regrutiranje zatvorenika nakon što je desetak tisuća njih pobijeno tijekom samoubilačkih “marševa mesa“ na ukrajinska uporišta u Bahmutu i drugdje. Potom je Šojguovo Ministarstvo počelo tjerati Wagnerove borce da potpišu ugovore i postanu dio regularne vojske – umanjivši ulogu Prigožina.

Njegovo obustavljanje pobune i progon u Bjelorusiju ojačalo je imidž Šojgua. Wagnerov pokušaj svrgavanja Šojgua je propao.

Što će se dogoditi sa Šojguom?

Pa, što preostaje Šojguu? On bi mogao ići političkim putem drugih političara koji su napredovali uz nazadovanje, što je dio ruskog političkog kruga, navodi Mitrokhin.

Tako Dmitri Medvedev, koji je bio ruski predsjednik od 2008. do 2012. dok je Putin čekao da prođe ustavni limit na uzastopne mandate, sada radi kao zamjenik šefa ruskog Vijeća sigurnosti, savjetodavnog tijela s ograničenim ovlastima.

„Najvjerojatnije će Šojgu biti postavljen na neko trećerazredno mjesto kao što je zamjenik šefa Vijeća sigurnosti ili predsjednik nekog zajedničkog tijela s Bjelorusijom ili predstavnik predsjednika. A potom će, ako preživi, otići u mirovinu“, smatra Mitrokhin, prenosi Aljazeera.

Šojgu: “Pobuna plaćeničke skupine Wagner nije se odrazila na posebnu vojnu operaciju u Ukrajini”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.