Talijanski sportaši osvojili rekordnih 40 medalja na Igrama u Tokiju: U čemu je tajna uspjeha?

Autor:

epa09401576 Lamont Marcell Jacobs, Eseosa Fostine Desalu, Lorenzo Patta and Filippo Tortu of Italy celebrate after winning the Men's 4x100m Relay final of the Athletics events of the Tokyo 2020 Olympic Games at the Olympic Stadium in Tokyo, Japan, 06 August 2021.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

EPA/VALDRIN XHEMAJ

Osvajanje Prvenstva Europe u nogometu bilo je za Italiju tek početak sportskih uspjeha. Talijanski olimpijci iz Tokija su donijeli 40 medalja, više nego ikada. Do sada su Talijani držali rekord sa 36 osvojenih medalja, i to iz 1960. godine kad su Igre održane u Rimu. Naravno, ovih 40 medalja imaju dodatnu težinu ako znamo kroz što je Italija prošla u zadnjih godinu i pol zbog korona-krize.

„Ovo su bile najbolje i najveće Igre za Italiju“, rekao je Giovanni Malago, predsjednik talijanskog olimpijskog odbora. „Beskrajno sam ponosan na cijelu našu olimpijsku delegaciju, ali i našu nogometnu reprezentaciju, koji su donijeli toliko sreće nakon svega što smo kao država prošli u zadnje dvije godine zbog covida“

Talijanski su sportaši u Tokiju osvojili po deset zlatnih i srebrnih medalja, te 20 brončanih. Za usporedbu, Njemačka je osvojila 37, Francuska 33 a Španjolska 17 medalja. Posebno su senzacionalne zlatne medalje u atletici, čak pet. Na Igrama u Riju 2016. Talijani u atletici nisu osvojili nijednu medalju.

„CONI (Talijanski olimpijski odbor) je cijelo vrijeme maksimalno podržavao u pripremama naše olimpijce“, naglašava glasnogovornik tamošnjeg Olimpijskog odbora Danilo di Tommaso. Dok su mnogi diljem svijeta, pa i u Hrvatskoj, za vrijeme lockdowna muku mučili s pronalaženjem uvjeta za trening, CONI je osigurao da 250 elitnih talijanskih sportaša trenira nesmetano, u najboljim mogućim uvjetima. „U vrijeme općih zatvaranja mi smo napravili iznimku za vrhunske sportaše. Na primjer, olimpijski prvak u skoku u vis Gianmarco Tamberi je u 18 mjeseci imao period od samo dva tjedna u kojem nije mogao trenirati“, kaže di Tommaso.

Zatvaranje dvorana, teretana i stadiona, kad je riječ o olimpijcima, za Talijane nije bila opcija. I to im se očito isplatilo. Nijedna se medalja ne može osvojiti slučajno, a pogotovo ne njih 40. A da Talijani rade dobar posao vidi se i iz podatka da je čak 384 njihovih sportaša imalo normu odnosno kvalifikaciju za Igre u Tokiju. Do sada im je rekord bio 367 sportaša u Ateni 2004. godine. „Da, ali u Ateni smo imali osam ekipa, za razliku od Tokija gdje smo bili s pet ekipa, ali i puno više individualnih sportaša“, dodaje di Tommaso.

Spomenutih 40 medalja došlo je iz 19 sportova, što jasno ukazuje na širinu kvalitete talijanskog sporta. Prema Giovanniju Malagu, prvom čovjeku CONI-ja ključ je u pametnim investicijama i organizaciji: „Organizirali smo puno različitih natjecanja po cijeloj državi i trudili se biti vidljivi prema kompanijama koje su nam vjerovale, i danas imamo talijanski sport na najvišoj razini“.

Zanimljiv pogled na situaciju ima Antonio Polito, kolumnist u Corriere della Sera: „Nezaposlenost naših mladih je među najvećima u Europi. Mladi se ne mogu nadati napretku na poslu bez nekakvih veza, a ne vide se ni u politici. Stoga se sav talent i entuzijazam prenose u nekoliko područja poput sporta ili glazbe, a to su područja u kojima se uspjeh temelji na zaslugama“.

Na kraju, nikako ne treba zaobići ni jednu od ključnih stavki, a to je zarada koja naravno uvijek ide uz motivaciju. Talijani olimpijske prvake nagrađuju s čak 180 tisuća eura (!), najviše u Europi: 90 tisuća dobivaju srebrni a 60 tisuća eura brončani olimpijci. Za usporedbu, hrvatskim zlatnim olimpijcima na račun sjedne 27.600 eura, njemačkim 20 tisuća eura a srpskim 70 tisuća eura.

OZNAKE: Italia, tokyo 2020

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.