‘Svojim projektom Okolo želimo uljepšati lice Zagreba i njegovu svakodnevicu’

Autor:

Projekt Okolo

Ana Mikin i Tina Kovačiček govore o umjetničkom projektu Okolo koji u svom petom izdanju, do kraja kolovoza, retušira lokacije centra Zagreba. Umjetnici izvode izravne intervencije u gradske prostore, dajući im nove forme i značenja

Peto ljeto zaredom oživljavaju se „zaboravljeni gradski prostori“ Zagreba. U režiji Ane Mikin i Tine Kovačiček, umjetnički projekt Okolo u svom petom izdanju ponovno, od 20. do 30. kolovoza, retušira lokacije centra Zagreba. Umjetnici povezani s projektom rade izravne umjetničke intervencije u gradske prostore, dajući im nove forme i značenja.

„Okolo je umjetnički projekt posvećen umjetnosti u javnom prostoru i zajednici, koji malim umjetničkim intervencijama oživljava niz javnih prostora i pretvara ih u mjesta gdje se umjetnost spontano dotiče svakodnevice grada. Postavljajući umjetnost u gradski krajolik, Okolo želi uljepšati lice grada i njegovu svakodnevicu, nabaciti ljudima osmijeh na lice i potaknuti ih na ‘drugačiju’ šetnju Zagrebom u kojoj imaju priliku upoznati grad iz umjetničkog kuta, iznenaditi se i otkriti nešto novo. Osnovna ideja projekta je promišljanje prostora u gradskoj jezgri, njihova revitalizacija i aktivacija, umjetničko istraživanje grada te približavanje umjetnosti široj publici. Svaka godina nosi nešto novo, naravno, neke nove ideje i nove izazove, ali i dalje radimo točno onako kako smo zamišljale i željele, na svoj način, i to nam je najvažnije“, kaže za Zagreb News Tina Kovačiček, jedna polovica dua iza projekta Okolo.

Tina i Ana sve rade zajedno, cjelokupni projekt njihovo je djelo, kao i umjetnika i umjetnica koji ga provode. Konačne stvari projekta baziraju se na timskoj podjeli rada, ovisno o tome kojoj od njih dvije određena stvar ide „brže“. Uglavnom se „super nadopunjuju“, dugo su bile i ostale su do dana današnjeg prijateljice koje su u svojem zajedničkom poslu „kliknule“.

Kada su započele umjetnički projekt, Ana i Tina htjele su stvoriti nove situacije u Zagrebu i „mapirati ih u jednu nesvakidašnju umjetničku šetnju“. Za umjetnice i umjetnike koji se prijavljuju na projekt sve umjetničke forme su dozvoljene. Krajnji cilj je stvaranje dijaloga s umjetničkim djelom i dijelom grada u kojem se ono nalazi, ili kako Tina kaže, „najvažnije je doživjeti“.

„Željele smo istovremeno i udahnuti novi život u zaboravljene gradske prostore, izmijeniti svakodnevne kontekste u kojima doživljavamo poznata mjesta, pokazati mogući potencijal zanemarenih kutaka… Glavni cilj bio je svakako potaknuti otkrivanje grada na jedan drugačiji način i stvoriti mjesto gdje se baš svatko može spontano, doslovno u prolazu, susresti s umjetnošću. Ta dostupnost i pristupačnost umjetnosti, kao i prožimanje na relaciji umjetnik i njegov rad – grad i njegovi prolaznici je ono što nas najviše zanima kad je riječ o Okolo“, tvrdi Ana Mikin.

Iako je prije projekt bio mjesto susretanja inozemne i domaće umjetničke scene, od početka pandemije, pa tako i ove godine, dolazak inozemnih umjetnica i umjetnika je ograničen. Cilj i forma se nisu promijenili, samo što je sadržaj projekta „domaće izrade“, dok će se već sljedeće godine Zagreb ponovno popunjavati i vizijama inozemnih umjetnika.

U suradnji s umjetnicima Ana i Tina biraju lokacije postava tako da se njihovi radovi najbolje uklope u gradsku vizuru, ali bez da se izostavi trenutak iznenađenja i humora. Svaki kutak Zagreba tako krije potencijal koji, ovisno o svojoj povijesnoj zaštićenosti, u konačnici dobiva umjetničku intervenciju koja je neinvazivna, privremena i u skladu s dogovorom postignutim s vlasnikom tog prostora.

„Ovogodišnju umjetničku šetnju građani će moći započeti na Gornjem gradu gdje će u Parku Bele IV. vidjeti instalaciju koja se poigrava s refleksijom svjetla, Stelle Leboš i Ive Rodić Novak. Na Zakmardijevim stubama moći će naići na instalaciju proširene stvarnosti Ane Sladetić, koja će omogućiti da otkriju još jednu dimenziju njezinih akvarela. Njezin drugi rad, šarene minijature, čekat će ih u pukotinama zida na Malim stubama. Tunel Grič sljedeća je lokacija u kojoj će se sakriti malo drugačije zmije, kojima će Ana Maria Maravić podsjetiti na njihov pozitivnu simboliku transformacije. Na pet povezanih lokacija, počevši s Tomićevom, preko Ilice i sve do Petrićeve, slijedi serija uličnih instalacija Nikoline Ivezić kojima će umjetnica dati svoj ironični osvrt na svijet luksuza. Ako nastave putem Donjeg grada, na Zrinjevcu će ih čekati zanimljiva skulptura na klupi Mateja Vukovića, a na Tomislavcu Mia Orsag će ih iznenaditi svojim interaktivnim radom koji potiče na promišljanje o svakodnevnim potrebama i sve bržem načinu života koji, među ostalim, uključuje i akumulator želja. Na Glavnom kolodvoru moći će zaigrati videoigru i razgledati virtualnu izložbu Vitra Drinkovića, a nakon kolodvora, ako potegnu malo izvan strogog centra, točnije do Klaićeve, imat će priliku vidjeti poznatog likovnog i uličnog umjetnika Lonca na djelu, u oslikavanju velikog murala. I za kraj, neka ih put odvede natrag do centra, u Varšavsku ulicu, gdje će ih dočekati meduze Jelene Malenice, i to u ulozi urbanog dekora“, nabrojila je za kraj Tina Kovačiček.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.