Kritike za WHO – zalaže se za uključivanje tradicionalne medicine u zdravstvene sustave

Autor:

Foto: Katherine Hanlon, Unsplash

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je u četvrtak zemlje da integriraju tradicionalnu i komplementarnu medicinu u svoje nacionalne zdravstvene sustave, unatoč značajnim kritikama zbog podrške praksama koje neki stručnjaci smatraju pseudoznanošću.

“Tradicionalna medicina dala je ogroman doprinos ljudskom zdravlju i ima golem potencijal”, rekao je generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na Globalnom samitu tradicionalne medicine u Indiji.

Čelnik UN-ovog zdravstvenog tijela rekao je da tradicionalna medicina “nije stvar prošlosti”, dodavši da postoji sve veća potražnja za njom te da je važna za prevenciju i liječenje nezaraznih bolesti. “Pozivamo sve zemlje da se obvežu na ispitivanje načina na koji je najbolje integrirati tradicionalnu i komplementarnu medicinu u svoje nacionalne zdravstvene sustave”, rekao je.

Zdravstvena osiguranja rutinski ne nadoknađuju troškove komplementarnih i alternativnih lijekova, a istraživanje iz 2020. pokazalo je da su u Europi zemlje poput Švedske, Danske i Norveške nadoknadile veći broj ovih tretmana u usporedbi s Poljskom, Mađarskom i Češkom.

Samit je održan paralelno s tekućim sastankom ministara zdravstva G20 u Indiji, a Španjolska — koja trenutno predsjeda Vijećem — rekla je da će “razmijeniti iskustva i raspravljati o doprinosu tradicionalne medicine zdravlju i održivom razvoju”.

Kao organizacija koju vode članice, zemlje koje su dio WHO odredile su svoj program rada i sa 170 od 194 članica odobrile su službenu strategiju za tradicionalne lijekove i organizacija je obvezna raditi po tim preporukama.

Ali to nije zaustavilo salvu kritika stručnjaka i javnosti zbog stava WHO-a. U nizu objava na X, platformi prije WHO je iznio kako je tradicionalna medicina bila okosnica nekih važnih znanstvenih dostignuća.

U jednoj objavi pitali su čitatelje koje su tradicionalne lijekove koristili i taj popis uključivao je homeopatiju i naturopatiju. Taj post, koji je do 17. kolovoza pogledalo 3,5 milijuna ljudi, imao je više od 2000 citata, a mnogi su prozivali organizaciju za promicanje “pseudoznanosti”, a posebno zamjerajući promicanju homeopatije.

“Ozbiljno Ozbiljno, WHO? Homeopatija nije #tradicionalna medicina! To je nadriliječništvo koje je izmislio Nijemac prije samo 225 godina”, napisao je David Gorksi, kirurški onkolog koji uređuje web stranicu Science-based Medicine, piše POLITICO.

Odgovarajući na povratne informacije o toj objavi, WHO je rekao da se “slažu da je ova poruka mogla biti bolje artikulirana”.

“Naš rad ima za cilj donijeti dokaze i znanstvenu potvrdu o tradicionalnoj medicini kako bi milijuni ljudi diljem svijeta koji koriste komplementarnu i tradicionalnu medicinu razumjeli je li sigurna i učinkovita te da su bolje zaštićeni. Kada se znanstveno potvrdi, tradicionalna medicina ima potencijal premostiti praznine u pristupu za milijune diljem svijeta”, rekao je WHO.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.