SVI JEDVA ČEKAMO NEDJELJU Francuzi protiv Portugalaca u finalu

EPA/PETER POWELL

U velikom finalu Europskog prvenstva u Francuskoj na Stade de Franceu, koje je na rasporedu u nedjelju, sastat će se domaćin i Portugal.

Francuska je večeras u Marseillesz svladala aktualne svjetske prvake Nijemce sa 2:0, a istim je rezultatom i Portugal bio bolji od Walesa u jučerašnjem susretu u Lyonu.

Domaćini su do finala došli nakon pobjeda nad Rumunjskom i Albanijom te remijem sa Švicarskom u grupnoj fazi natjecanja. U osmini finala svladali su Irsku sa 2:1, a u četvrtfinalu su nadigrali Island sa 5:2.

Portugal je, pak, do nokaut faze došao nakon tri remija u skupini – sa Islandom (1:1), Austrijom (0:0) i Mađarskom (3:3). U osminu finala došli su kao trećeplasirana momčad skupine, a tamo su nakon produžetaka izbacili Hrvatsku, pogotkom Quaresme u 117. mniuti. Do pobjede u 90 minuta nisu došli ni nakon četvrtfinala, kada su izbacili Poljsku tek nakon penala. Do prve pobjede u 90 minuta stigli su u polufinalu, protuv Walesa.

Francuzima će to biti treće finale na europskim prvenstvima, a do sada su imali 100 postotni učinak. Dva finala (1984, 2000) i dva naslova. Portugal je izborio drugo finale, a u prvom pokušaju je 2004. pred svojim navijačima ostao bez krune nakon poraza od Grčke.