SUDAN Zločini protiv čovječnosti i humanitarna katastrofa u zaboravljenom ratu

Autor:

People wait to be loaded into trucks to take them from Joda, on the Sudanese border, to Renk in South Sudan, where they will stay in a transit camp before they are transported further into the country. Around 1,000 South Sudanese returnees and Sudanese refugees are crossing the border from Sudan to South Sudan every day. Sudan's war, which began in April 2023, has resulted in the world's largest displacement crisis. - Sally Hayden / SOPA Images//SOPAIMAGES_SHayden_200324_BK9B1701/Credit:SOPA Images/SIPA/2403251602,Image: 859467720, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Rat u Sudanu, u kojem su suprotstavljena dva generala i njihove vojske ulazi u drugu godinu. Daleko od središta medijske pozornosti, u toj godini zaboravljenog rata u Sudanu spaljeno je više od 100 sela, od toga čak 20 u posljednjih mjesec dana, a zapadni dio zemlje potpuno je razoren.

Nacional, kao jedini medij iz jugoistočne Europe u mreži Europska istraživačka suradnja / European Investigation Collaborative (EIC) dobio je pristup rezultatima istraživanja Centra informativnog otpora, The Centre for Information Resilience (CIR).

Ta je neovisna, neprofitna organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koja se bavi otkrivanjem kršenja ljudskih prava i istraživanjem ratnih zločina, detaljno je istražila primjere zločina protiv čovječnosti i razmjere humanitarne katastrofe u Sudanu.

Još prije šest mjeseci najveći svjetski mediji izvještavali su o “sudanskoj agoniji” i uspoređivali razaranje glavnog sudanskog grada Kartuma s onim što se dešavalo u sirijskom Alepu. No, nakon toga među važne međunarodne vijesti jedva se probije pokoja informacija o unutarsudanskom ratu do istrebljenja.

U međuvremenu više od četvrtine spaljenih sela gađano je i po nekoliko puta. Razaranje čitavih sela brutalna je taktika u sukobima Sudanskih oružanih snagsa / Sudanese Armed Forces (SAF) i paramilitarnih Snaga za brzu potporu / Rapid Support Forces (RSF) koja je dodatno ubrzala humanitarnu katastrofu.

Mapa požara u sudanskom naseljima od travnja 2023.

 

Kao posljedica rata raseljeno je gotovo osam i pol milijuna Sudanaca ili svaki šest stanovnik te zemlje, od kojih je oko pola milijuna protjerano u Čad.  Najnoviji podaci Međunarodne organizacija za migracije / International Organization for Migration (IOM) pokazuju da je iz sukobima najteže pogođene regije Darfur raseljena svaka treća osoba. Zabilježena su i brojna kršenja ljudskih prava, uključujući više od 100 dokumentiranih slučajeva nasilja, potvrđenih od UN-a.

Stručnjaci koji prate ratna dešavanja u Africi upozoravaju da je ono što trenutno RSF radi u sudanskoj regiji Darfur etničko čišćenje koje bi se moglo nazvati genocidom, usporedivo sa situacijom od prije dvadeset godina u istom području. Istovremeno, sudanska vojska bombardira stambena područja gradova u kojima se, kako tvrdi, među civilima skrivaju pobunjenici.

Jedna od najvećih humanitarnih katastrofa u novijoj povijesti

U potpunoj sjeni ratnih strahota u pojasu Gaze i u Ukrajini dešava se, po ocijeni UN-a, “jedna od najvećih humanitarnih katastrofa u novijoj povijesti“.

Analize CIR-a iz geolokacija video zapisa na društvenim mrežama, kojima je Nacional dobio pristup, pokazuju ‘milicije’, saveznike RSF-a, kako slave i vjerojatno su odgovorne za neke slučajeve podmetanja požara. Analiza također pokazuje međuplemensku prirodu sukoba koji uzrokuju neke od požara.

Metodologija CIR-a, a time i ovi brojevi, pokušava filtrirati slučajne požare ili one uzrokovane spaljivanjem smeća ili požare izazvane topničkom vatrom

Također je dokazano opetovano paljenje Mistereija, u blizini granice s Čadom, u očitom pokušaju da se stanovnici istjeraju iz grada. Postoje i dokazi o uporabi zračnih napada od strane sudanskih oružanih snaga, koji su rezultirali požarom u jednom selu. Za neka sela nije bilo moguće procijeniti koliki je dio uništen zbog požara.

CIR je redakcijama, članicama EIC, te njihovi medijskim partnerima, ponudio i neke satelitske slike i potvrđene sadržaje društvenih medija o određenim incidentima, sveobuhvatnu podatkovnu tablicu požara i pogođenih sela. Neke od tih dokaza donosimo ovdje.

Pripadnici milicije Bani Halba nakon što su zapalili selo u Nyali, Darfur


Centar za informativni otpor – istražitelj kršenja ljudskih prava

Centar za informativni otpor  / Centre for Information Resilience (CIR) neprofitna je organizacija sa sjedištem u UK-u koja koristi podatke i tehnike otvorenih izvora za istraživanje kršenja ljudskih prava, ratnih zločina, dezinformacija i ponašanja na internetu štetnog za žene i manjine. Projekti CIR-a usmjereni su na Afganistan, Mianmar, Sudan i Ukrajinu, ali istraživanje i rad te organizacije su globalni. Blisko surađuju s multilateralnim i nacionalnim pravosudnim tijelima. Primaju sredstva za pojedinačne projekte koji podupiru ciljeve organizacije, a uključuju potpore od vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Australije, kao i filantropskih organizacija. Sav  prihod CIR-a ide za podršku njihovoj misiji, bez dobiti koja ide dioničarima. Više pročitajte OVDJE.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.