STVARNO BIRANO DRUŠTVO Hrvatska među najdesnijim zemljama EU-a

Autor:

Zagreb, 17.05.2024. - Hrvatski sabor izglasao je povjerenje novoj, 16. Vladi i trećoj koju će voditi aktualni premijer Andrej Plenković.
foto HINA/ Damir SENČAR/ ds

HINA/Damir SENČAR

Dugogodišnji napor da se ekstremističke snage zadrže izvan vlasti u Europi službeno je završen. Ulaskom Domovinskog pokreta u vladajuću većinu Hrvatska se i službeno svrstala u šest najdesnijih zemalja Europske unije.

Desetljećima su političke stranke svih vrsta udruživale snage kako bi krajnju desnicu držale daleko od poluga moći. Danas se ova strategija — poznata u Francuskoj kao cordon sanitaire (ili vatrozid) — raspada, dok populističke i nacionalističke stranke jačaju diljem kontinenta.

Šest zemalja EU-a — Italija, Finska, Slovačka, Mađarska, Češka i Hrvatska — imaju ultradesničarske stranke u vladi.

U Švedskoj se opstanak izvršne vlasti oslanja na sporazum o povjerenju i opskrbi s nacionalističkim Švedskim demokratima, drugom najvećom snagom u parlamentu.

JELENA LOVRIĆ Premijer Plenković inspirira brutalne prijetnje medijima

U Nizozemskoj je antiislamski vatreni Geert Wilders na rubu vlasti, nakon što je sklopio povijesni dogovor o formiranju najdesnije orijentirane vlade u novijoj nizozemskoj povijesti.

U međuvremenu, stranke krajnje desnice dominiraju anketama u velikom dijelu Europe. U Francuskoj, Nacionalni skup čelnice krajnje desnice Marine Le Pen kruži s više od 30 posto, daleko ispred Renesansne stranke predsjednika Emmanuela Macrona, piše Politico.

S druge strane Rajne, Alternativa za Njemačku, stranka pod policijskim nadzorom zbog svojih ekstremističkih stavova, druga je na izborima, u ravnopravnom sučeljavanju sa socijaldemokratima.

Kako se približavamo izborima za Europski parlament sljedećeg mjeseca, ove bi stranke mogle iskoristiti zamah za formiranje snažnog političkog bloka – ako mogu održati svoje jedinstvo.

ZORAN PUSIĆ: ‘Sve korupcijske afere izgledaju kao blaga kamilica u svjetlu anticivilizacijskih stavova DP-a’

Krajnje desna stranka definirana je za potrebe ovog članka kao članica dviju paneuropskih krovnih stranaka na najdaljem desnom dijelu političkog spektra ili istoimenih skupina u Europskom parlamentu.

To uključuje nacionalističku stranku Europskih konzervativaca i reformista, kojom dominiraju stranka Braća Italije i poljska stranka Pravo i pravda, te krajnje desnu stranku Identitet i demokracija, čiji članovi uključuju francuski Nacionalni skup (i sadržavala je Alternativu za Njemačku prije nego što je izbačena u četvrtak nakon niza skandala).

Uključena je i mađarska stranka Fidesz, koja je 2021. istupila iz Europske pučke stranke desnog centra zbog zabrinutosti zbog demokratskog nazadovanja.

Zadnji je popis krajnje desnih stranaka koje sudjeluju u izvršnoj vlasti uključen i Domovinski pokret, iako trenutno ne pripada nijednom klubu krajnje desnice u EP-u.

PUHOVSKI ‘Sve je moguće ode li Plenković, čak i ponavljanje izbora. A možda i Milanović ima pravo’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.