Stranke koje ne dostave financijsko izvješće, bit će kažnjene

Autor:

09.03.2023., Zagreb - U Saboru je odrzana ceremonija polaganja svecane prisege novoizabranih potpredsjednika i clanova Drzavnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske predsjedniku Hrvatskoga sabora Gordanu Jandrokovicu. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjetilo je u srijedu političke stranke, nezavisne zastupnike i nezavisne vijećnike da su obvezni dostaviti godišnji financijski izvještaj za 2023., zaključno s 29. veljače ili im u suprotnom slijede administrativne i prekršajne kazne.

Godišnji izvještaj za prošlu godinu s propisanim prilozima, politički akteri dužni su dostaviti i Državnom uredu za reviziju, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, računalni program putem kojega se propisana izvješća i objavljuju na mrežnoj stranici DIP-a.

Kako bi se omogućili pristup tom sustavu i dostava godišnjeg izvještaja, političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji to dosad nisu učinili, trebaju popuniti Zahtjev za dodjelu korisničkog imena i lozinke za ulazak u sustav.

Obrasci Zahtjeva dostupni su na mrežnoj stranici DIP-a www.izbori.hr, u rubrici “Nadzor financiranja”.

Kako su godišnji financijski izvještaji javni dokumenti, DIP ih objavljuje na svojoj mrežnoj stranici prvog radnog dana od dana dostave, odnosno unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja.

Ako se izvještaj, primjerice, unese u srijedu do ponoći, javnosti će biti dostupan u četvrtak ujutro, unese li se, pak, u petak, javnost će ga moći vidjeti u ponedjeljak ujutro.

Političkoj stranci, nezavisnom zastupniku i nezavisnom vijećniku koji u propisanom roku ne dostavi godišnji izvještaj DIP-u i Državnoj reviziji privremeno će se obustaviti isplata sredstava za redovito financiranje iz državnog i proračuna jedinice samouprave.

Odluku o tome donosi DIP, a obustava traje dok se obveza uredno ne izvrši.

Kad se, pak radi o prekršajnoj strani, politička stranka koja ne ispuni svoje obveze može u konačnici biti novčano kažnjena od 10 tisuća do 100 tisuća kuna, a nezavisni zastupnik i nezavisni vijećnik od dvije tisuće do 20 tisuća kuna, preračunato u eure, o čemu odlučuje prekršajni sud.

OZNAKE: stranke, dip

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.