Stožer objasnio: Kako se utvrđuje je li cjepivo uzrok smrti nekog pacijenta

Autor:

10.2.2021., Zagreb - Konferencija za medije Nacionalnog stozera civilne zastite oko koronavirusa odrzana je u NSK. Vera Katalinic Jankovic, Alemka Markotic, Vili Beros, Davor Bozinovic, Bernard Kaic. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Nacionalni stožer civilne zaštite održao je u ponedjeljak konferenciju za novinare na kojoj su, izmađeu ostalog, objasnili kako se utvrđuje je li cjepivo protiv koronavirusa uzrok smrti nekog pacijenta.

“Postoje elementi prema kojima se može utvrditi ima li veze cijepljenje sa smrtnim slučajevima. Jako je teško utvrditi je li tromboembolija posljedica cijepljenja, jer se ona javlja kao posljedica brojnih faktora. Cijepljenje zbog toga što ne povećava incidenciju pojave tih situacija se može proglasiti da ne utječe na to. Ali ne treba zaustaviti cijepljenje nego utvrditi je li veća šteta nego korist”, objasnio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Dodao je da postoji povjerenstvo koje se sastoji od stručnjaka koji traže elemente i rizične faktore za tromboemboliju te se na temelju dokumentacije procjenjuje kolika je vjerojatnost da je događaj posljedica cijepljenja.

“U preporukama nema da bi netko tko ima sklonost tromboemboliji trebao imati drugačiji pristup cijepljenju. Možda se tim osobama treba dati Aspirin 100, jer on sprečava koagulaciju. Predstavnica KOHOM-a je objavila da je oko 30 posto odbilo cijepljenje AstraZenecom. Ja ne znam točan broj, ali prema našim procjenama je to puno manje od 30 posto”, objasnio je Krunoslav Capak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.