Štern o cijenama goriva i radu nedjeljom: “Zadivljen sam uspjesima dalekog istoka, tamo postoji potpuna sloboda”

Autor:

14.11.2022., Zagreb - U Saboru je pocela 27. sjednica Nacionalnog vijeca za pracenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije. Pozivu na sjednicu posvecenu aferi INA odazvali su se bivsi clanovi nadzornog odbora Davor Stern i Sinisa Petrovic.
. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Energetski stručnjak Davor Štern komentirao je cijene energenata.

Štern kaže da je zadnje poskupljenje goriva bilo očekivano i da je posljedica sezonskog kolebanja.

Očekivano je jer svako ljeto sa sobom donosi promijene cijena. Cijene nafte kolebaju od kraja prošle godine i kreću se u rangu između 70 i 80 dolara po barelu. Zadnjih nekoliko dana je nešto pala i to su normalna sezonska kolebanja cijena o kojima ne bismo trebali brinuti…. Mislim da će ići jaka agresija prema oporezivanju i dizanju cijena u odnosu na ispuštanje CO2″, objasnio je.

Kod nafte nema velikog razloga za povećanje cijena. Rusi će biti prisiljeni proizvoditi i izvoziti sve više usprkos sankcijama, kako bi nadomjestili količinu deviza strane valute koje im još ipak malo nedostaje. Oko 13 000 sankcija je izglasano protiv Rusije, a njihova ekonomija se još uvijek drži. Za vrijeme najgoreg perioda Hladnog rata se njihova ekonomija održavala na svoj način i sankcije će imati za rezultat samo jačanje autokracije u Rusiji”, dodao je.

Za naftu i derivate neće biti toliko izraženi. Recesija se produbljava, a u Kini se događaju velike promjene. Njihovo gospodarstvo je počelo tonuti i industrijska proizvodnja tamo će posustati.  Ne vidim nekog razloga da će se cijene dizati unedogled, one će se kretati u pojasu između 70 i 80″, napominje.

Na pitanje treba li Vlada nastaviti formirati cijene, odgovara: “Mislim da bi trebala. Ono što je već radila se pokazalo kao ispravno jer daje ljudima nekakvu sigurnost, odnosno da netko bdije nad njihovim sudbinama. S obzirom da su vremena neizvjesna i da se dešavaju netipične geopolitičke situacije, trebalo bi biti na oprezu i država bi trebala imati kontrolu nad cijenama. Državni intervencionizam se pokazao kao ispravan.”

Osvrnuo se i na zabranu rada nedjeljom.

“U moje vrijeme sam kao ministar bio zadužen za reguliranje tog pitanja. Vrlo sam liberalan u ekonomiji i moj stav je bio da radi tko hoće. Ostavio sam to tržištu. Ako netko želi raditi nedjeljom i pri tome je željan i voljan platiti svojim radnicima, taj će raditi”, rekao je.

Zadivljen sam uspjesima dalekog istoka. Tamo postoji potpuna sloboda rada. Državni diktat na tom području nije dobar i nije potreban; ne trebaju nam redovi za kupovinu kruha nedjeljom”, istaknuo je.

“Tu se isto postavlja pitanje zašto netko može raditi, a zašto ne. Ako smiju jedni, smiju i drugi. Sve je pitanje odnosa poslodavca prema radnicima”, zaključio je za N1.

Filipović: Neradne nedjelje neće dovesti do katastrofalnih scenarija, neće biti otpuštanja radnika

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.