Skijališta su prisiljena zatvoriti staze, jer Europa počinje novu godinu s rekordnim temperaturama

Autor:

01.11.2022., Zagreb - Brdo umjetnog leda na Crvenom spustu oznacava pocetak priprema za novu skijasku sezonu na Sljemenu. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Neuobičajeno topli uvjeti i rijetke snježne padaline posljednjih su dana prisilili neka skijališta na niskoj razini da se zatvore – jer je Europa novu godinu započela s rekordnim temperaturama.

Goli obronci planina i bljuzgavice ponovno su potaknuli strahove zbog utjecaja klimatskih promjena na mnoge planinske gradove koji se oslanjaju na zimski turizam. Temperature u Francuskoj na kraju godine bile su najtoplije u posljednjih 25 godina, prema nacionalnom prognostičaru Meteo France.

Slična je slika bila i u Švicarskoj, gdje je meteorološka stanica u području Jura zabilježila rekordni dnevni prosjek od 18,1C na Novu godinu. Siječanjski temperaturni rekordi već su oboreni u nizu europskih zemalja, a jedan meteorolog je to nazvao “teško shvatljivim”.

Sjeverne Alpe i francuski Pirineji posebno se bore sa snijegom, a neka odmarališta, nakon što su bila otvorena jedva mjesec dana, morala su se zatvoriti dok se stvari ne poprave. Jedan od posljednjih koji je zatvoren bio je Axe 3 Domaines, blizu granice Francuske s Andorom, koji je zatvoren u subotu nakon samo nekoliko tjedana. Le Gets i Morzine, dio popularnog područja Portes de Soleil, trenutno imaju samo dvije otvorene staze.

“Sezona je dobro počela s hladnim valom sredinom prosinca, koji je gotovo svima pružio malo bijelog”, rekao je Laurent Reynaud iz Domaines Skiables de France, koji predstavlja odmarališta i operatere žičara. “Zatim, prošli tjedan, bilo je dosta kiše i visokih temperatura, pa je određeni broj staza morao ponovno biti zatvoren.” Švicarski Adelboden, koji je u subotu domaćin Svjetskog kupa u skijanju, ove godine mora voziti utrku na 100% umjetnom snijegu.

Švicarsko odmaralište Splugen-Tambo također je u ponedjeljak priopćilo da se zatvara “do daljnjeg”.

“Nažalost, zbog nedostatka snijega, obilnih padalina i visokih temperatura, moramo zatvoriti naše skijalište od 2. siječnja 2023. do daljnjeg”, stoji u priopćenju. Još uvijek ima pristojnog snijega – južne Alpe i padine preko 2200 m imaju snježne padaline koje su blizu normalnih – ali skijaši i snowboarderi morat će se uputiti visoko. Međutim, mnogi gradovi na nižim nadmorskim visinama mogu izgubiti i sve više planiraju budućnost koja se više fokusira na cjelogodišnje aktivnosti kao što je planinarenje.

‘Uistinu bez presedana’

Njemačka, Poljska i Češka među ostalim su zemljama koje su ove godine već oborile temperaturne rekorde, a uvjeti više podsjećaju na proljetne. Varšava je 1. siječnja zabilježila 18,9C – srušivši prethodni rekord za više od 5C, Ohlsbach u jugozapadnoj Njemačkoj imao je 19,4C, a Bilbao u sjevernoj Španjolskoj zabilježio je 25,1C. Prag je također imao najtopliju novogodišnju noć u 247 godina bilježenja, s temperaturama koje su dosezale 17,7C, izvještava Sky.

Londonski meteorolog Scott Duncan tweetao je na Novu godinu: “Upravo smo primijetili najtopliji dan u siječnju zabilježen za mnoge zemlje u Europi. Doista bez presedana u modernim zapisima.”

Wim Thiery, profesor klimatskih znanosti na Sveučilištu u Bruxellesu, rekao je da je mlazna struja koja donosi topli zrak iz suptropskih područja u Europu pomogla stvaranju visokih temperatura. No upozorio je da će učinak klimatskih promjena radikalno promijeniti zimski turizam u Europi.

“Do kraja stoljeća (to će) jednostavno biti gotovo… skijanje u Alpama kakvo poznajemo. “U budućnosti će se ti problemi pogoršati, jer će se snijeg nastaviti topiti sve dok se klima zagrijava.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.