Sindikat obrazovanja, medija i kulture: “Uvjeti rada u vrtićima su na granici znanstvene fantastike”

Autor:

06.02.2017., Fazana - Djecji vrtic Sunce. 
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

Dusko Marusic/PIXSELL

Sindikat obrazovanja, medija i kulture (SOMK) u utorak se u priopćenju osvrnulo na poziv na poštivanje Državnog pedagoškog standarda. Ističu da su uvjeti rada u vrtićima ‘na granici znanstvene fantastike’.

Njihovo priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:

“Budući da su u jedinicama lokalne uprave i samouprave te Gradu Zagrebu u tijeku upisi djece u predškolske ustanove za novu pedagošku godinu 2021./2022. godinu, Sindikat obrazovanja medija i kulture (SOMK) upućuje zahtjev osnivačima za poštivanje Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i obrazovanja, posebno u pogledu omjera broja djece i odgojitelja.

Podsjećamo kako je poštivanje Državnog pedagoškog standarda, koji je donesen 2008. godine, obaveza i odgovornost svih osnivača dječjih vrtića zbog sigurnosti i zdravlja svakog djeteta, ali i radnika. Prije svega, potrebno je naglasiti da su uvjeti rada u vrtićima u Hrvatskoj neovisno o pandemiji, izuzetno zahtjevni jer se u većini općina i gradova ne poštuje Državni pedagoški standard u pogledu omjera broja odgojitelja i djece, veličine grupa te prostornih i materijalnih uvjeta rada. Kako bi realizirali sve zahtjeve kurikuluma i odgojno-obrazovnog rada, odgojitelji u ovakvim uvjetima rade na granici znanstvene fantastike – moraju imati osobine komunikativnosti novinara, uljudnosti kraljice, sposobnost slušanja psihijatra, entuzijazam djeteta, taktičnost diplomata, diskreciju odvjetnika, oprez alpinističkog vodiča, znatiželju istraživača, preciznost matematičara, fizičku spremnost astronauta, izdržljivost trkača maratona, energiju najtoplijeg vulkana i slonovsko sjećanje.

SOMK već godinama ukazuje na probleme vezane uz nepoštivanje Državnog pedagoškog standarda, a poražavajuće rezultate pokazalo je i opsežno nacionalno istraživanje o uvjetima rada provedeno na reprezentativnom uzorku dječjih vrtića u Hrvatskoj tokom 2019. godine. Posebno su zabrinjavajući rezultati vezani za zdravstveno stanje zaposlenih u dječjim vrtićima i odgojitelja. U istraživanju je napravljena usporedba u određenim dimenzijama kvalitete zaposlenja u dječjim vrtićima u odnosu na ostatak javnog sektora. Rezultati su pokazali da je u čak 4 od 6 dimenzija stanje u dječjim vrtićima značajno lošije od javnog sektora u cjelini. Primjerice, zaposleni u dječjim vrtićima, a posebno stručnjaci, znatno su izloženiji rizicima iz fizičke okoline poput buke, bolnih i zamornih položaja i sl. Stoga ne čudi da zaposleni u dječjim vrtićima iskazuju dvostruko više zdravstvenih problema, njih 49% iskazalo je da posao negativno utječe na njihovo zdravlje, a više od polovice ispitanika ne smatra da će takav posao moći raditi ni do svoje 60 godine.

Potrebno je naglasiti da bez dodatnih ulaganja u sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja i stvaranja dodatnih kapaciteta, teško je moguće da će se uvjeti rada u dječjim vrtićima unaprijediti. S obzirom na to, izuzetno je važno da odgovornost za navedena ulaganja u velikoj mjeri preuzmu država i Ministarstvo znanosti i obrazovanja jer je nemoguće očekivati da će ekonomski manje razvijene jedinice lokalne samouprave imati kapaciteta pratiti potrebe terena. S druge strane, Ministarstvo mora preuzeti odgovornost i za sve one situacije u kojima se standard ne poštuje, a kapaciteti postoje, te zakonom osigurati redoviti nadzor te primjerene sankcije za općine i gradove koji su osnivači vrtića.

Puno je dobroga u ranom i predškolskom odgoju, na puno toga možemo biti ponosni. Rezultat je to zajedničkog dugogodišnjeg procesa učenja, istraživanja i unapređivanja odgojno-obrazovne prakse, uz puni angažman svih stručnjaka u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja i posebno odgojitelja koji odgajaju i obrazuju djecu, svakodnevno putuju s njima “u poznato i nepoznato“, a zbog čega ne smiju raditi pod pritiskom. Ulaganje u obrazovanje je ulaganje u budućnost.

SOMK očekuje od vlasti na svim razinama uvažavanje mišljenja sindikata. Želimo razvijati partnerstvo i socijalni dijalog, ali i iznaći optimalna rješenja za sve zaposlene u dječjim vrtićima. Ustrajemo u zahtjevima za bolje uvjete rada svih zaposlenih u predškolskim ustanovama jer to nije luksuz već potreba i pravo radnika na rad u humanim uvjetima, na radni vijek po mjeri čovjeka, i pravo na rad bez straha i mobinga.

Osnivači predškolskih ustanova moraju preuzeti obavezu i odgovornost nad tim sustavom u svim segmentima kako bi briga za najmlađe bila osmišljena, kontinuirana, cjelovita, pedagoški i razvojno opravdana, bitna svih 365 dana u godini, a nikako fragmentirana i populistička.

Stoga, SOMK poziva sve jedinice lokalne uprave i samouprave, gradonačelnike i načelnike općina, da stave interese djece i radnika zaposlenih u djelatnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u fokus svojih programa i odluka, te da pritom uvaže iznesene argumente SOMK-a.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.