Seizmologinja: Energija potresa u Turskoj 125 puta jača od petrinjskog i 5.600 puta od zagrebačkog

Autor:

13.01.2021., Zagreb - Na Prirodoslovno-matematickom fakultetu predstavljena je nova oprema Seizmoloske sluzbe pri Geofizickom odjelu PMF-a. Radi se o 20 kompleta seizmografa i 20 kompleta akceleratora u vrijednosti 4,5 milijuna kuna ciju je nabavu financiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Na predstavljanju je bioi ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, dekan PMF-a Mirko Planinic i rukovoditeljica Seizmoloske sluzbe Ines Ivancic. rPhoto: Davorin Visnjic/PIXSELL

Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Rukovoditeljica hrvatske Seizmološke službe Ines Ivančić objasnila je za N1 koliko je potres na granici Turske i Sirije bio snažniji od potresa na Banovini i u Zagrebu 2001.

Ivančić je rekla kako je Turska na osjetljivom seizmološkom području. “Ona je dio anadolske ploče, a ovaj rasjed koji je sad aktiviran zove se istočni anadolski rascjep. Posljedica potresa su gibanje afričke i arapske ploče, a Turska se nalazi na sredini i potres je rezultat tih gibanja”, objasnila je Ivančić.

“Ovakav potres je na rasjedu od oko 200-300 km. Usporedbe radi, on je oslobodio 125 puta veću energiju nego petrinjski i 5.600 veću nego zagrebački”, dodala je.

“Upravo su te tektonske ploče inicijatori potresa, one dovode do rasjeda koji dugi niz vremena mogu akumulirati energiju dok ne dođe do puknuća i tada nastaje potres zbog te dugo akumulirane energije”, rekla je Ivančić.

Objasnila je da nema mogućnosti prognozirati vrijeme kada će se potres dogoditi, no znamo gdje se mogu dogoditi. “To nije nepoznanica”, dodala je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.