Schick iz penala i prekrasan pogodak Perišića za remi Hrvatske i Češke u Glasgowu

18.06.2021., Glasgow, Skotska - Hampden Park. UEFA Europsko prvenstvo 2020, skupina D, 2. kolo, Hrvatska - Ceska.

Luka Stanzl/PIXSELL

U prvoj utakmici drugog kola skupine D Hrvatska je na Hampden Parku odigrala neriješenih 1-1 (0-1) s Češkom i tako stigla do prvog boda na turniru.

Sraz u Glasgowu puno su bolje i dominantnije otvorili Česi kojima je u potpunosti pripao prvi dio u kojem su i stigli do prednosti pogotkom Partika Schicka u 37. minuti iz kaznenog udarca koji je skrivio Dejan Lovren. Hrvatska je u drugom dijelu zaigrala nešto uvjerljivije, a do izjednačenja su Dalićevi izabranici stigli zahvaljujući prekrasnom pogotku Ivana Perišića koji je Tomáša Vaclíka matirao već u drugoj minuti nastavka.

Uvodno su češki reprezentativci bili ti koji su konkretnije dolazili u posljednju trećinu, a nakon nekoliko minuta konstantnog pritiska priliku za ugrožavanje Livakovića imali su poslije ubačaja iz kuta u 4. minuti kada je glavom sa šest metara malo preko okvira vrata loptu poslao veznjak West Hama Souček.

Prvi udarac Hrvatske na utakmici uputio je Lovren iz slobodnog udarca s devetnaest metara, lošim pokušajem u 11. je minuti poslao loptu pristojno preko Vaclíkovih vrata.

Nikako Dalićevi izabranici nisu uspjeli uspostaviti ravnotežu na terenu, dolasci naprijed bili su rijetki i ‘nasilni’ bez ikakve ideje, a u defanzivnim zadacima na trenutke je obrana izgledala kao šetnica. Upravo iz takvog scenarija u 18. minuti su Česi imali veliku priliku. Lopta je nakon prizemnog ubačaja s lijeve strane napada prošla pored svih i završila desno kod Coufala koji igra povratno na osam metara za slobodnog Schicka, 25-godišnji napadač pokušao je zapucati iz prve no nije zahvatio loptu te Livaković mirno upisuje prvu obranu.

Lijepu akciju na lijevoj strani napada Hrvatska je odigrala poslije kornera u 23. minuti, u završnici je Perišić nečuvan s četrnaest metara slabašnim nepreciznim udarcem iz prve ‘zagrijao’ dobro postavljenog Vaclíka.

U 33. minuti poslije ubačaja s desne strane Lovren u skoku laktom u glavu udara Schika koji je ostao ležati na travnjaku krvavog lica. Igra se nastavila, ali uskoro je uslijedio prekid i VAR provjera, te španjolski sudac del Cerro Grande na sugestiju kolega odlazi sam pogledati situaciju i u konačnici pokazuje na bijelu točku te dodjeljuje žuti karton Lovrenu. Za vodstvo Češke siguran je izvođač bio Partik Schik, kojem je to bio treći pogodak na turniru.

Samo dvije minute nakon primljenog pogotka Hrvatska je imala veliku priliku za izjednačenje. Brekalo je odlično odigrao lijevo u prostor za Rebića koji ulazi u šesnaesterac i sa šest metara u jedan na jedan situaciji s Vaclíkom snažnim udarcem šalje loptu daleko pored prve vratnice!

Do kraja poluvremena, četiri minute sudačke nadoknade, bilježimo još i slabašan udarac Kramarića lijevo iskosa s ruba šesnaesterca, lopta nije išla u okvir, ali češki vratar upisao je sigurnu obranu.

18.06.2021., Glasgow, Skotska – Hampden Park. UEFA Europsko prvenstvo 2020, skupina D, 2. kolo, Hrvatska – Ceska.

Dalić se na poluvremenu na klupi odlučio ostaviti Rebića i Brekala, a na travnjak je poslao Dinamov dvojac Petković-Ivanušec, a već u 47. minuti ‘Vatreni’ postižu pogodak za izjednačenje!

Prekid na centru terena brzo je izveo Kramarić te ‘prevario’ neoprezne Čehe i dodao lijevo u prostor za Perišića, koji se sjurio uz rub šesnaesterca te po ulasku prevario Coufala i prekrasnim udarcem iskosa s deset metara pogodio sami suprotni kut za 1-1 i svoj 29. pogodak za reprezentaciju!

Sljedeću prijetnju na utakmici kreirali su Česi u 52. minuti nakon lijepe akcije po desnoj strani napada, lopta je poslije prizemnog udarca Jankta iskosa desno s osamnaest metara otišla malo, malo pored suprotne vratnice.

Deset minuta poslije ponovno odlična situacija za Čehe, ali Livaković pravovremenim istrčavanjem u posljednji trenutak nogom na šest metara odnosi loptu ispred Jankta!

U, sada već, ravnopravnoj igri – Hrvatska je uzvratila prijetnjom na isteku 72. minute. Gvardiol je odličnim ubačajem u sredini pronašao Perišića koji glavom spušta lijevo za Vlašića, a on poslije sretnog odbijanja od suparnika snažnim udarcem šalje loptu malo, malo pored desne vratnice.

Osamnaestogodišnji Adam Hložek se poslije ubačaja s desne strane napada u 76. minuti našao usamljen na udarcu lijevo na osam metara, ali kao da nije očekivao takav rasplet, pa je udarcem iz prve loptu napucao ‘nebu pod oblake’.

Dosta nepovezana bila je igra obje momčadi u ovom periodu tijekom kojeg nije bilo kvalitetnih dolazaka u posljednju trećinu. Odličan posao za Češku odradio je stoper Bristol Cityja Kalas, koji je u 87. minuti blokirao udarac Petkovića iz okreta s deset metara i odbio loptu tik pored vratnice u korner, poslije kojeg je ponovno opasno bilo u šesnaestercu protivnika, ali bez posljedica po češkog vratara.

Ispostavilo se da je to bilo sve od uzbuđenja do kraja (tri minute nadoknade) susreta u kojem je Hrvatska još jednim neuvjerljivim izdanjem i boljom igrom u drugom dijelu ipak uspjela izboriti bod i zadržati nešto realniju nadu u prolazak dalje za koji će svakako biti nužna pobjeda nad Škotskom u posljednjem srazu po skupinama.

U drugoj utamici drugog kola skupine Engleska večeras s početkom u 21 sat igra protiv Škotske, a u posljednjem kolu u London na sraz s Englezima putuju Česi, dok će Hrvatska ostati u Glasgowu i odmjeriti snage s domaćinom.