Satelitske snimke prenapučenih krematorija u Kini pokazuju dramatične razmjere epidemije covida nakon otvaranja

Autor:

epa10394869 Travellers wait for the Hong Kong immigration desks to open before crossing the border to China at Lok Ma Chau MTR station, in Hong Kong, China, 08 January 2023. From 08 January 2023, after three years of closures due to Covid-19 pandemic restrictions, at least 60,000 people a day are allowed to cross the Hong Kong-mainland China border each way without the need to undergo quarantine. Seven land, sea and air cross-border checkpoints have returned to regular operating hours after three years of closures or limited services under some of the world's toughest and longest pandemic restrictions. A negative polymerase chain action (PCR) test result taken within the past 48 hours is still required to travel to either side of the Hong Kong-China border.  EPA/JEROME FAVRE

EPA/JEROME FAVRE

Satelitske slike snimljene nad brojnim kineskim gradovima uhvatile su gužve u krematorijima i pogrebnim poduzećima, dok zemlja nastavlja svoju bitku s nezapamćenim valom infekcija Covidom-19 nakon ukidanja strogih ograničenja pandemije.

Slike – koje je snimio Maxar krajem prosinca i početkom siječnja, a pregledao CNN – prikazuju pogrebno poduzeće u predgrađu Pekinga, koje je izgleda izgradilo potpuno novo parkiralište, kao i kolone vozila koja čekaju ispred pogrebnih poduzeća u Kunmingu, Nanjingu, Chengduu, Tangshanu i Huzhou.

Kina se nedavno odmaknula od svog strogog pristupa virusu, koji je izazvao masovne nemire nakon više od dvije godine stroge kontrole osobnih života građana.

Stroga kineska politika štitila je svoje stanovništvo od vrste masovnih smrti viđenih u zapadnim zemljama – kontrast koji je Komunistička partija opetovano naglašavala kako bi ilustrirala navodnu superiornost svojih ograničenja.

Otkako su ta pravila ukinuta, ljudi su ponovno stekli slobodu putovanja po svojoj zemlji

Satelitske slike su u skladu s izvješćima CNN-a i iskazima svjedoka koji su podijeljeni na društvenim mrežama o prenapučenosti u pogrebnim poduzećima i krematorijima.

CNN je iz prve ruke izvijestio u Pekingu o improviziranim objektima koji se koriste za pohranjivanje preminulih, dok prezaposleno osoblje pokušava držati korak s količinom sanduka u kojima se nalaze žute vreće za tijela, a obitelji izvješćuju da danima čekaju da pokopaju ili kremiraju svoje voljene.
U međuvremenu, službeni broj smrtnih slučajeva od Covid-19 u Kini otkako je ublažila ograničenja i dalje je nevjerojatno nizak – sa samo 37 smrtnih slučajeva zabilježenih od 7. prosinca.

Dok pristižu izvješća o pretrpanim bolnicama i pogrebnim poduzećima, Kina se suočava s optužbama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i SAD-a da premalo predstavlja ozbiljnost svoje trenutne epidemije, dok najviši globalni zdravstveni dužnosnici pozivaju Peking da podijeli više podataka o eksploziv se širio.

“Nastavljamo tražiti od Kine brže, redovitije i pouzdanije podatke o hospitalizacijama i smrtima, kao i sveobuhvatnije virusno sekvenciranje u stvarnom vremenu”, rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na brifingu za novinare u srijedu u Ženevi.

“WHO je zabrinut zbog rizika po život u Kini i ponovio je važnost cijepljenja, uključujući dopunske doze, za zaštitu od hospitalizacije, teških bolesti i smrti”, rekao je.

Govoreći detaljnije, izvršni direktor WHO-a za hitna zdravstvena stanja Mike Ryan rekao je da brojke koje je objavila Kina “nedovoljno predstavljaju stvarni utjecaj bolesti” u smislu prijema u bolnice i jedinice intenzivnog liječenja, kao i smrti.

Priznao je da su mnoge zemlje zaostajale u izvješćivanju bolničkih podataka, ali je ukazao na “usku” definiciju smrti od Covida u Kini kao dio problema.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.