RUSVAJ U REGISTRU Plenković i Malenica snose punu odgovornost za sve pritužbe glasača

Autor:

Hrvoje Jelavic, Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatski premijer Andrej Plenković i ministar pravosuđa Ivan Malenica snose izravnu političku odgovornost za sve pritužbe glasača koji su tijekom današnjeg dana izašli dati svoj glas na parlamentarnim izborima, ali to ili nisu uspjeli, ili su prije toga imali značajnih poteškoća.

Uz ranije poznati problem onih koji su mislili da će moći glasati tako da na biračkom mjestu pokažu putovnicu ili vozačku dozvolu, tijekom dana zaredao je veći broj prijavljenih problema na koje su upozorili građani koji nisu uspjeli glasati iako imaju važeće osobne iskaznice, ali nisu u popisu birača.

Iz Državnog izbornog povjerenstva naveli su da se radi o posljedici pogreške Ministarstva unutarnjih poslova prilikom dostave podataka u Registar birača. Građane koji su htjeli glasati, a na popisu ih nije bilo slalo se do nadležnog ureda kako bi ishodili tzv. plavu potvrdu.

Plenković i Malenica snose za taj problem punu odgovornost zato jer su na te probleme u više navrata bili izričito upozoreni, ali su ih odlučili ignorirati. Štoviše, Plenković je doslovno izjavio da mu ne pada na pamet reagirati na ta upozorenja, dok je Malenica na sastanku u Državnom izbornom povjerenstvu izričito napomenuo da MUP sve potencijalne promjene rješava doslovno na dnevnoj razini.

To se može decidirano tvrditi zbog otkrića Nacionala od konca proteklog ožujka, kada su preneseni detalji dva ključna sastanka – jednog iz Banskih dvora, drugog iz Državnog izbornog povjerenstva.

Da se radi o sasvim svjesnom i namjernom manevru, prvenstveno pokazuje reakcija Ivana Malenice, ministra pravosuđa i uprave, na jednoj od prošlogodišnjih sjednica Državnog izbornog povjerenstva. Kad ga je predsjednik Vrhovnog suda, ujedno i predsjednik Državnog izbornog povjerenstva, Radovan Dobronić upozorio na drastičan nesrazmjer između broja hrvatskih birača i punoljetnih građana – dakle, gotovo pola milijuna birača više od punoljetnih građana – Malenica je, također lakonski, ali povišenim tonom, odgovorio da MUP dnevno prati i bilježi prijave i odjave prebivališta građana.

Ako je tako, kako je moguće da je došlo do problema s osobnim dokumentima građana, koji su uredno preuzeti? Kakvo je to redovno postupanje MUP-a, ako danas svjedočimo spomenutim problemima?

Što o tome misli premijer Andrej Plenković, najzornije je pokazao 5. lipnja 2023. u zgradi Vlade u Banskim dvorima, u prisustvu najmanje šestero svjedoka, kada je izjavio kako svjesno i namjerno ignorira upozorenje Ustavnog suda da zbog velikog nesrazmjera mora urediti i uskladiti popis birača s pravom glasa na parlamentarnim izborima. To svoje stajalište premijer je artikulirao doslovno ovako:

“Ne pada mi na pamet.”

Plenković je to izgovorio nakon što ga je jedan od prisutnih eksperata za ustavno pravo upozorio da bi, nastavno na upozorenje Ustavnog suda, trebao srediti i Registar birača, a ne samo donijeti u tom trenutku još uvijek sporan, a kasnije izglasan Zakon o izbornim jedinicama.

Andrej Plenković time je posredno najavio da sasvim svjesno i namjerno ostavlja prostor za moguće lažiranje izbornih rezultata ne budu li oni bili po željama i u korist HDZ-a.

Ustavnopravni stručnjak Plenkovića je to izravno upitao zato što se tada već znalo za službeno upozorenje Ustavnog suda na diskrepanciju između pola milijuna birača više nego punoljetnih građana. Da mu to „ne pada na pamet“ Plenković je odrješito odgovorio relevantnim ustavnim stručnjacima s četiriju najuglednijih hrvatskih sveučilišta, u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku.

Tom sastanku prisustvovali su predstojnici najvažnijih ustavnih katedri u Hrvatskoj: Biljana Kostadinov iz Zagreba, aktualna predsjednica Hrvatske udruge za ustavno pravo, ali i profesorica s ozbiljnim međunarodnim referencama kao redovita članica Francuske udruge za ustavno pravo – što je iznimno rijedak slučaj, zatim Sanja Barić iz Rijeke, Anita Blagojević iz Osijeka i Petar Bačić iz Splita. Osim njih, sastanku su nazočila i dvojica ministara – što je bilo i svojevrsno iznenađenje za pridošle sveučilišne profesore – a to su bili ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica kao neposredno nadležan za izbore i sve izborne procedure i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs.

Krajnje indikativne tvrdnje dvaju Nacionalovih visokih neovisnih pravosudnih izvora koji o tomu imaju neposredna saznanja, pokazuju da je Plenkovićeva vlada, potpuno svjesno i namjerno, ostavila nesređen službeni Registar birača u kojem je gotovo pola milijuna birača više od punoljetnih građana, prema zadnjem službenom popisu stanovništva iz 2021. godine.

Prema istim tim izvorima, bila je to istodobno i premijerova poruka hrvatskim biračima, da znaju na što mogu računati: da će izbori biti provedeni po svjesno i namjerno neuređenom Registru birača, što može otvoriti i pitanje njihove legitimnosti.

Odbrusivši tako sveučilišnim profesorima, predstojnicima ključnih ustavnih katedri u Hrvatskoj koje 5. lipnja prošle godine pozvao u svoj ured, Andrej Plenković zapravo je poslao i poruku hrvatskim građanima.

Današnja zbivanja utoliko pojačavaju ionako osnovanu sumnju da do današnjih problema ni u kom smislu nije došlo slučajno.

‘NE PADA MI NA PAMET’ Tako je premijer otpilio ustavne stručnjake koji su apelirali da mora riješiti Registar birača

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.