Rusija optužena za izazivanje ‘globalne krize hrane’ i dovođenje ljudi u opasnost od ‘gladi’

Autor:

epa09840194 (FILE) - Ambassadors and diplomats walk out while Russia's foreign minister Sergei Lavrov (on screen) speaks during a pre-recorded video message at the 49th session of the UN Human Rights Council at the European headquarters of the United Nations in Geneva, Switzerland, 01 March 2022 (issued 21 March 2022). The diplomats got up and left the room when Sergei Lavrov's pre-recorded video message began to play, in protest against Russia's invasion of Ukraine. Since Russia invaded Ukraine one month ago on 24 February 2022, more than three million Ukrainians became refugees and two million are internally displaced, the United Nations said.  EPA/SALVATORE DI NOLFI / POOL  ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

EPA/SALVATORE DI NOLFI

Rusija je u utorak optužena pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda da je izazvala “globalnu krizu hrane” i da je dovela ljude u opasnost od “gladi” počevši rat u Ukrajini, koja je žitnica Europe.

Ruski predsjednik Vladimir Putin “počeo je ovaj rat. Vladimir Putin stvorio je ovu globalnu krizu hrane. I on je taj koji je može zaustaviti”, rekla je zamjenica američkog državnog tajnika Wendy Sherman na sastanku Vijeća sigurnosti posvećenom humanitarnoj situaciji u Ukrajini.

“Odgovornost za vođenje rata u Ukrajini – i za učinke rata na globalnu sigurnost hrane – jedino je na Rusiji i na predsjedniku Putinu”, rekla je.

Francuski veleposlanik u UN-u Nicolas de Riviere, istaknuo je da se “ruskom agresijom protiv Ukrajine povećala opasnost od gladi širom svijeta” i da će najprije biti pogođeno stanovništvo zemalja u razvoju.

“Rusija će nas nedvojbeno nastojati uvjeriti da upravo sankcije protiv nje stvaraju neravnotežu u svjetskoj sigurnosnoj situaciji za hranu”, dodao je de Riviere.

Moskovski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebencia doista je rekao da su potencijalne turbulencije na globalnom tržištu hrane zapravo uzrokovane “neobuzdanom histerijom sankcija koju je Zapad pokrenuo protiv Rusije”.

Sherman i direktor Svjetskog programa za hranu (WFP) David Beasley izvijestili su da Ukrajina i Rusija, koje su i glavni proizvođači žitarica, predstavljaju 30 posto svjetskog izvoza pšenice, 20 posto kukuruza i 75 posto suncokretovog ulja.

Europska unija objavila je u petak inicijativu za ublažavanje nestašice hrane uzrokovane ratom. EU i Sjedinjene Države žele multilateralnu obvezu protiv ograničenja izvoza poljoprivrednih sirovina.

Pomoćnica glavnog tajnika UN-a za humanitarna pitanja Joyce Msuya rekla je da sukob u Ukrajini “prijeti pogoršanjem stanja u najvećim svjetskim humanitarnim krizama, poput Afganistana, Jemena i Roga Afrike” gdje je nesigurnost hrane već problem.

UŽIVO: Uskoro sastanak između Zelenskog i Putina?

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.